| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cum se explica senzatia de deja vu? Sau mai bine zis cum e sa traiesti acel sentiment mai exact?

2 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Nașpa. La început ii opresti pe toți și te întorci sa te mai holbezi o dată, apoi te dai "jmecher" cu faptul că știi ce va urma să vezi pe drum ...cu asta sperii bine lumea. Mi s-a întâmplat demult, sa visez niște locuri, cu două-trei zile înainte de a merge acolo. Poate dădeam mai multe detalii dar au sărit cu explicațiile: că ai mai fost acolo, sau că mi s-a povestit, etc. Partea faină a fost că am precizat despre un porumbel (sau cioară) care a decolat de pe o creangă, nu chiar departe - vreo 20m, și zbura către noi, cum că se va întoarce înapoi de unde a decolat... și după ce a trecut pe lângă noi, chiar s-a întors cam in același loc. O săptămâna mai târziu, și asta cu pasărea a fost explicată: cum că am ochii buni și as fi zărit vreun cuib pe acolo; si că deci m-am bazat pe probabilitatea mare de a se întoarce la cuib happy

| DarthNiger a răspuns:

Nu stiu explicatia concreta si cred ca nimeni nu stie inca, deja vu este pur si simplu aceea senzatie pe care o ai atunci cand retraiesti un moment din viata care ti s-a mai intamplat iar tu ai impresia ca se repeta, asa este senzatia, ceva ce ti se pare ca ai mai vazut si ca ai mai trait acel moment, insa ceea ce ai trait este de fapt un moment asemanator cu acela sau poate chiar acelasi moment si nu devi constient de acel moment decat atunci cand ai aceea senzatie ca se repeta, cand de fapt nu se repeta, sau poate se repeta.