| WhatheWow a întrebat:

E melancolia ca sentiment, o stare de tristețe interioară pe care o trăiești fericit?
Voi trăiți acest sentiment?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cât pe ce era să nu te recunosc. Simpatică deghizare. :))

Da, mi se întâmplă să trăiesc melancolia şi în amestec cu fericire, sorbind-o ca pe un vin bun.

Uite, ţi-o propun alterată cu Moddi, care are acel dar de a te absorbi în profunzimea poetică şi ciudată, frumos de stranie şi tristă.
http://youtu.be/jiTA0OZtNnY
http://youtu.be/p6_4tzMIZn4

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Poate că am folosit cam forţat cuvântul "fericit" dar totuși, melancolia e o stare care oferă un oarecare confort al tristeții.
Victor Hugo spunea : " Melancolia e starea în care trăiești tristețea cu plăcere."...și cred că are dreptate.
Eu cu siguranță că am o personalitate melancolică iar melancolia ca sentiment îmi creează confort și plăcere.
Nu pot să văd acum clipul, din cauza vitezei de melc a net-ului dar promit că n-o să-l ratez!
O dimineață frumoasă de primăvară! happy

| sabin89 a răspuns:

Sunt frumoase clipele de melancolie. Este bine insa sa fie scurte si rare. Ca altfel, ne-ar putea cuprinde o "tristete iremediabila".

| Kaℓi a răspuns:

Vad melancolia ca pe o stare de tristete fara un motiv anume. Si cum motive exista destule, experimentez mai rar aceasta stare...

| Lizzu a răspuns:

Traiesc des sentimentul, dar nu pot sa ma consider fericita atunci cand o fac.

E ceva involuntar, cateodata imi apare brusc starea, se declanseaza de la un cuvant sau o imagine.
Cateodata vine lent, se instaleaza pe parcursul a catorva zile si pleaca dupa.

Nu pot sa ma detasez cand e vorba de sentimentele mele. Nu pot sa am in suflet starea de tristete si sa ma detasez ca sa o pot trai in stare de fericire.

E un paradox in exprimarea ta, ma refer la faptul ca ai specificat ca e "o stare de tristete" dar in acelasi timp "o traiesti fericit"?

Poate nu am inteles eu bine sensul intrebarii la ora asta tarzie in noapte.: ) si poate ma luminezi cumva.

Ti-as multumi.

| WhatheWow explică:

Să-ți răspund exact de la același nivel, cred că doar dacă mi-aş suprima 99% din creier dar nici atunci nu cred că-i sigur. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu melancolia nu o traiesc fericita. Nu-mi prea place sa ma intorc in trecut atat de profund, mai profund de fiecare data.
Eu ma intreb mai degraba: cum se face ca retraim amintirile in alt fel de fiecare data? Trecutul/intamplarea/amintirea e una si mereu asa va ramane, iar felul in care o traim si retraim se schimba mereu. Cred ca asa se intampla si cu viata...este in functie de cum o percepem noi.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Ai încurcat melancolia cu nostalgia dar te iert că ...de! " e ore mici ". laughing
Să ai o noapte faină!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Cam deriva/implica una pe alta...da te iert ca e ore mici happy.
Si tie!

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Da, nostalgia implică și melancolia însă invers, nu neapărat. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Deci mi-am castigat dreptul sa vorbesc despre melancolie de pe pozitia de nostalgica, eh?!
happy

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Categoric, dragă! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur. E starea mea idle big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Krokodil a răspuns:

Da,doar ca nu e fericire.