| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce cauta Iosif in genealogia lui Jesus? Ca nu era Iosif tatal lui

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Fiul lui Iulius Cezar a fost Cezarion. Fiul adoptiv al lui Iulius Cezar a fost Augustus.

Augustus a fost un mare imparat, de Cezarion cine-a auzit?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sf Ioan Gura de aur explica clar treaba asta in Omilii la Matei, numai ca el nu sta pe TPU, ca a murit in secolul 4 cam asa. Dar au ramas niste scrieri de la el. Aia are vreo 900 de pagini, e adevarat. Numai ca acolo ai raspuns complet.

Tema de casa, cauta acolo, nu pe TPU.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sf Ioan Gura de Aur nu explica treaba asta in 900 de pagini. Nu mai stiu cate pagini are explicatia la ce intrebi tu (nu mai mult de 10, cred), dar in orice caz e mai ok sa downloadezi cartea de pe net si sa cauți talcuire la versetele alea decat sa astepti raspuns aici.

Plus ca, inainte sa contrazici ceva ce nu ai citit, cred ca ar fi bine sa si citesti. Mi s-a facut si mie observatia asta si avea dreptate chiar daca am ramas impotriva a ceea ce am citit. E ciudat sa contrazici gratuit ceva. Arata o opinie existenta apriori si dispret. In niciun caz interes.

Ca si la restul intrebarilor tale, daca vrei raspunsuri serioase si complete ia si citeste. Talcuire la ce vrei tu. Eu nu inteleg cum poti lua de bun ce zic toti nimenii de pe TPU (ma bag si pe mine intre ei) si sa nu bagi in seama ce zic aia pe care ii recunoaste toata biserica, daca tu contrazici biserica. Tu contrazici userii de pe TPU, nu biserica, atunci. Si daca vrei sa afli chestii despre Dumnezeu, macar ia-le de la sursa, nu le culege de pe te miri unde. Normal ca ești impotriva unui Dumnezeu pe care ți-l infatiseaza toti oamenii care nici ei nu stiu exact cum e Dumnezeul ăsta.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu prea exista neutru. Adică ori crezi minimal, dar crezi, ori nu. E principiul terțului exclus. Si e logic sa il alegi pe unul care e model, din aia care cred, nu pe un ciuri-buri.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai cum poate sa iti spuna un hindus ceva ce nu cunoaste si sa iti vorbeasca despre Dumnezeu in care nu crede?

De altfel si daca ar fi asa. 95% din useri sunt fie atei, fie crestini. Cum te astepti tu la o intrebare care tine de dogmatica ortodoxa sa-ti raspunda un hindus? Numa' intreb.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta chiar e o intrebare buna. Poate primesti raspuns si la asta, intre timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De acord.

| nevermatch a răspuns:

Se plictisea si el pe acolo.