| LupusDei1993 a întrebat:

Cum se face ca zeul biblic nu mi- a dat niciun semn pana acum ca ar exista?

Răspuns Câştigător
| rapandula a răspuns:

Pentru ca nu esti spalat pe creier destul. Esti ceva mai realist si ai cunoștințe mai multe decat un fanatic, care te ajuta sa compari, deosebesti si definesti mai usor lucrurile. Crestinismul e doar un set de dogme care le sunt impuse unora de la naștere si care le afecteaza gandirea unora toata viata. Depinde nivelul la care il practica. Cei care se gandesc des la Dumnezeu il vad pretutindeni, la fel e si cu minunile, si cu relele si cu tot. De ce crezi ca fiecare religie are miracole desii fiecare spun de celelalte ca sunt false? Pentru ca exista oameni care ar face orice pentru a dovedi ca religia lor este adevarata, chiar si sa se amageasca pe ei insisi. Cand nu privesti lucrurile mai realist, din alt unghi, cand nu stii ce mecanica sta in spatele acelor lucruri, ti se pare ca totul este un produs al unui zeu divin - si asta pentru ca asa am fost invatati sa credem.

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Biblia spune ca păcatele noastre pun un zid de despărțire între noi și Dumnezeu. Cum sa îți dea un semn cand firul ce poate asigura legătura e întrerupt? Cind între tine și El e un zid ca al Constantinopolului de odinioară? Tu poți striga oricit la El, El vrea mai mult ca tine sa ia legătura cu tine, dar, pana nu darimi zidul, vei trai experienta tăcerii Lui.
Cind începi sa recunoști ca ai greșit în viata, ca nu ai făcut tot ce trebuia sau ai făcut ce nu trebuia, atunci ai luat barosul în mina ca să darimi acel zid.
Si nu uita un lucru : faptul ca nu ti-a dat nici un semn de viata pana acum nu îți dă dreptul sa tragi concluzia gresita ca El nu exista, doar pentru ca tu nu ai nimic dinspre El.

| ania a răspuns:

I- ai cerut vreunul? Eu cand eram agnistico- atee L - am provocat sa mi se reveleze si I am sus ca daca o face sunt de acord sa fie Stapanul vietii mele si mi- a raspuns in cateva secunde.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum nu! Faptul că exiști și întrebi de el, este un semn.

| anonimg a răspuns:

Existenta ta este faptul ca tu existi.
Sa spunem prin absurd ca pamantul a luat nastere din big bang sau altceva de felul acesta. Dar tu nu ai aparut prin astfel de lucruri abstracte. Parintii tai au procreat, dar ei nu au creat. Parintii tai au "ajutat" la existenta ta, dar nu ei te-au creat.
Oamenii nu pot sa creeze o mana de tarana; cu cat mai mult nu putem sa creem viata, nu putem crea fiinte. Nasterea nu inseamna si creatiune.
Omul poate sa ajute la inmultirea plantelor, a graului pentru hrana. Dar nu omul a impodobit pamantul cu vegetatie.
Nici Adam nu a creat pamantul. Scopul lui si al nostru este sa cercetam lucrurile create de Dumnezeu. Prin aceasta Il vom putea cunoaste pe Dumnezeu. Acesta este cel mai nobil, cel mai inaltator lucru pe care il poate face omul. Acesta este deci scopul nostru pe pamant. Doar asa ne vom putea bucura de viata, fericire, si ne vom simti impliniti. Pentru ca asa am fost creati.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Fara sa-ti dai seama ti-ai raspuns singur la propria intrebare.

| halogen001 a răspuns:

Are dificultati. Nu poate iesi din povestea primitiva, fantezista, puerila si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| Yuoia a răspuns:

Te ignora. Zi mersi, mai bine decat sa te bata.

| iurii75 a răspuns:

Poate ești puțin... orb?!

| fllu07 a răspuns:

Uită-te în oglindă. Admiră un apus frumos, sau răsărit de soare. Uită-te la un puișor de găină sau la bolta plină de stele. Uită-te la o floare viu colorată, sau un simplu fir de iarba. Lasă vântul sa iti bată prin păr. De unde vine? Unde se duce? Nu uita ca ai un organ complex, creierul. Organ despre a cărui complexitate au fost uimiți si cei mai mari cercetători. Dar sigur, toate astea au aparut din întâmplare. Au evoluat un urma unei explozii. Nu avem dovezi ca Dumnezeu există.

| Eisenheim a răspuns:

Nu faci parte din religia plăcută lui, ne pare rău pentru tine, vei fi distrus! Urmatooooruuul laughing

| AteuI a răspuns:

N-ai fumat destula iarba.

| maintereseazaZZZ a răspuns:

Dumnezeu se lasa gasit doar de catre cei care il cauta cu sinceritate si adevar.