| wannabe a întrebat:

Cum se numește acel colind bisericesc pe două sau trei voci pentru Maica Domnului? Includeți vă rog și link.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca te referi la Paraclisul Maicii Domnului, asta mi se pare mie fabulos.Despre link, poate iti trimit, dar il gasesti si singur. Oricum, il gasesti in cea mai buna interpretare pe 'Radio Trinitas', sau TV Trinitas, in fiecare seara (in general) la ora 12 sau 11.PM

| wannabe explică (pentru oprescudorin11):

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Nu e ceea ce aveam în minte dar îmi place.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru wannabe):

Oricat as fi sleit de viata, mie imi reda optimismul, in plus, desi am ascultat mai multe, atat linia melodica, ritmul si mai ales cuvintele sunt excelente! Merci ca mi-ai dat funda, dar mai cu seama sunt fericit ca-ti place si tie.
Doamne ajuta!

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

De asemenea as mai vrea sa-ti spun ca incerc sa regasesc muzica psaltica originara, cea cu aspecte orientale. Pare mai greu de ingurgitat.
Ce se canta acum sunt un fel de compromisuri cu muzica din vest, in care predomina contrapunctul adica polifonia.
Cel mai celebru roman, care de asemenea a excelat se numeste compozitorul Gheorghe Cucu.Are cateva corale care o sa-ti placa, legate de slujba de noapte.