| RosaliaOriginala a întrebat:

Cum se numea porunca aia in care nu trebuie sa poftesti sotia aproapelui tau sau cum era?

2 răspunsuri:
| BlogdeInstalatii a răspuns:

Porunca in care se interzice sa poftesti soția aproapelui tau se numeste "porunca adulterului" sau "porunca necuratiei" in Biblie. Aceasta se regaseste in Decalog, sau cele zece porunci date de Dumnezeu prin Moise catre poporul Israel. Este a saptea porunca din Decalog si suna astfel:

"Thou shall not commit adultery" (Exod 20:14) sau "Să nu preacurvețuiești" in Biblia Ortodoxa.

Aceasta porunca interzice orice forma de infidelitate in cuplu, inclusiv pofta sau dorinta de a avea relatii sexuale cu o alta persoana decat partenerul/partenera ta legal/a.

| Ali1998 a răspuns:

"Sa nu poftești nimic din ce este al aproapelui tău", iar din porunca aceasta (a 10-a) mai se sustrage și "Nu râvni la bunul altuia"