| AvalohAlyn a întrebat:

Cum se obtine mantuirea,vesnicia,eternitatea, raiul?
Ma refer la cum se obtine in mod detaliat si bazat pe cuvintele lui Iisus Dumnezeu.
Care ar fi toate lucrurile importante care trebuie sa le faci pentru a obtine mantuirea?
Stiu de Decalog (cele 10 Porunci), trebuiesc respectate cu sfintenie insa mai exista si alte lucruri?
Cum se castiga mantuirea?
Vesnicia si viata alaturi de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| IvanMihai a răspuns:

Din Catehism ortodox:
Conditiile mantuirii sunt: harul dumnezeiesc, credinta si faptele bune.

Mântuirea este numai prin credinţă, sau prin credinţă plus fapte?:
http://www.gotquestions.org/Romana/numai-prin-credinta.html

2 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Presupune o lupta permanenta de "metanoia", de transformare interioara, de apropiere de Dumnezeu, de despatimire...
Reprezinta o conlucrare continua intre har, credinta, fapte bune...

| eternitate15 a răspuns:

Citeste Biblia si vei descoperi asta:)
http://www.bethany.la/evanghelia