| Andreea241 a întrebat:

Cum se recita un Sfant Rozariu? (ma refer la rugacini si ordinea lor)

18 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

O inventie omeneasca, pagana! In crestinism nu exista asa ceva! Rugaciunea este comunicarea noastra cu Dumnezeu, tu cand comunici cu un om ii citesti fraze/poezii sau ii spui ce ai pe suflet si ce iti vine in minte?

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Esperança):

Da' de unde-ti veni ideea ca rozariul este o inventie pagana? Catolicii sunt crestini, ei folosesc acest obiect de cult. Este corespondentul mataniei la ortodocsi. Bineinteles, exista alte obiecte de cult asemanatoare si in alte religii: japa mala (hinduism), masbaha (islam- e posibil sa le fi incurcat, nu le cunosc asa de bine pe acestea din urma), etc.
E drept, rugaciunea ar trebui sa fie in mare parte personala, sincera, venita cu adevarat din suflet, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ignoram rugaciunile transmise prin biserica. Nu poti sa pui pur si simplu rugaciunea "Tatal Nostru" la zid (caci in rozariu se rosteste inclusiv aceasta). Nenumarati sfinti si duhovnici cu adevarat dedicati lui Dumnezeu au subliniat importanta rostirii acestei "poezii".

| Esperança a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Daca il folosesc,nu inseamna ca e un lucru bun si placut inaintea Domnului!
Oare asa ne-a poruncit El, sa ne facem matanii si alte obiecte pe care sa le vindem la altii?
Rugaciunea "Tatal nostru" ne este data ca model, nu pentru ca sa o repetam ca pe o poezie! Nu este rau sa o spunem, insa trebuie sa o si traim, nu doar sa o spunem cu gura!

| Andreea241 explică (pentru Esperança):

Voi, protestantii, nu mai puteti fi numiti crestini!

| Esperança a răspuns (pentru Andreea241):

Dar cine poate fi numit crestin?

| Rainbowling a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Catolicismul se bazeaza pe tot ce este pagan, vezi Craciunul, Pastele, etc, deci ce spui tu nu tine loc de argument!

| Andreea241 explică (pentru Rainbowling):

Si "organizatia" voastra pe ce se bazeaza? Se bazeaza pe aberatiile unui nebun care a creat acesta "chestie" numita Martorii lui Iehova care este o blasfemie la adresa Sfantului Spirit. Voi spuneti ca Iisus nu este Dumnezeu ceea ce este fundamentul Crestinismului. Voi nu va dati seama ca religia voastra este o aberatie, cel ce va intemeiat credea ca sfarsitul lumii va veni in 1914, iar apoi in 1925 etc. Sunteti ca o holerga si orice crestin ar trebui sa fuga de "lupi deghizati in oi" ca voi. Doamne ajuta-ne!

| Rainbowling a răspuns (pentru Andreea241):

Foarte simplu!
Organizatia noastra se bazeaza exclusiv pe dovezi explicate de Stiinte!
Isus era uu om (adica o creatura si nu Creatorul) care era un Rabin EVREU, DECI Fundamentul crestinismului este TOTAL AIUREA.
Toate religiile monoteiste care ii dau limbi vreunui Dumnezeu sunt niste aberatii, pentru ca sunt la fel de mult bazate pe realitate ca si povestea lui Greuceanu!

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Esperança):

happy
Daca mergem pe premisa ta, putem sa ajungem foarte bine si la urmatoarea afirmatie: daca il folosesc, nu inseamna ca e un lucru RAU si NEPLACUT inaintea Domnului! happy Si asta nu o spun eu, o spune insasi LOGICA (stiinta demonstratiei), pe care o inveti la liceu. Sintagma "nu inseamna ca e un lucru bun" reprezinta doar un POSIBIL raspuns vis-a-vis de acest domeniu, dar nu neaparat si cel adevarat. Nu ai cum sa demonstrezi faptul ca folosirea unui astfel de obiect de cult este o insulta in fata lui Dumnezeu, si nici viceversa. UNICA modalitate prin care poti afla adevarul este obtinerea unui raspuns DIRECT din partea Creatorului. Si, din cate stiu eu, Dumnezeu nu prea da interviuri happy.
Intr-adevar, Dumnezeu nu ne-a poruncit sa ne facem matanii si alte obiecte pe care sa le vindem altora...dar nici nu ne-a interzis happy In plus, nu te obliga nimeni sa cumperi! Stii cum e cu economia: cererea dicteaza oferta. In zilele noastre se castiga mult mai multi bani din vanzarea armelor si munitiilor decat din comercializarea obiectelor de cult. Presupun ca l-as supara teribil pe Dumnezeu daca as alege sa dau banii pe un rozariu, si nu pe un pistol care i-ar imprastia "aproapelui meu" creierii pe podea, nu?
Nu vezi padurea de copaci.
N-ar fi mai bine daca ne-am concentra asupra acelor actiuni umane care ne indeparteaza cu adevarat de Dumnezeu?
Traim intr-o lume atat de buna, incat tot ceea ce ne-a ramas de lamurit este daca trebuie sau nu sa folosim obiecte de cult pentru a tine un dialog cu Dumnezeu?
Ce ar fi mai rau pentru o mama: sa gaseasca un "mami, te iubesc!" mazgalit cu acuarela pe peretele proaspat zugravit, sau sa nu primeasca din partea copilului ei niciun semn de afectiune (ba, mai rau, ura/dispret)?

La ultima afirmatie nu te contrazic, cred ca ti-e clar si din raspunsul anterior. Rugaciunea trebuie sa o traiesti, dar ce te faci cand lumea uita pana sa si rosteasca? E frumos ceea ce spui tu, dar in acelasi timp, cred ca ai prea multe asteptari de la aceasta lume.
O fata ne-a intrebat mai sus ce rugaciuni trebuie sa rosteasca. CUM poti sa-i ceri sa traiasca rugaciunea, cand ea abia acum face cunostiinta cu ea, cand ea abia acum vede "modelele" despre care spui tu? Cum?
Bucura-te in suflet ca aceasta fiinta vrea sa INCEAPA sa comunice cu Dumnezeu. Ar fi fost mult mai rau daca nu o facea deloc. Dumnezeu ii va da intelepciunea necesara ca mai tarziu sa invete s-o si traiasca, pentru ca el asculta orice rugaciune, fie ea traita sau doar rostita!winking

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Rainbowling):

Ohhh, this is gonna be fun! big grin

Te rog, fii mai explicit, nu vad unde vrei sa bati cu asta.
Catolicismul nu "se bazeaza pe Craciun, Paste, etc"... Catolicismul inseamna mai mult decat "Paste" si "Craciun". BAZA catolicismului este crestinismul, intemeiat de Isus, si chiar as putea sa pariez ca Isus nu sarbatorea nici Pastele si nici Craciunul in timpul vietii sale...Te-ai prins ca a fost ironie, da? Aaa, ca SARBATORILE acestea sunt considerate cele mai importante, e alta mancare de peste. NICIO BISERICA NU ESTE BAZATA PE SARBATORI.
Tu ai auzit vreodata de LEGI? Dar de SACRAMENTE?
Daca acest catolicism despre care vorbesti se bazeaza pe Craciun si Paste... poti sa-mi explici ce mai cauta Moise si vestitele lui tablite in invataturile catolice? Da' "povestea" cu Adam si Eva? Cu ea cum ramane? Geneza parca se numea, nu? happy Ce sa insemne "geneza", oare? Nu cumva "inceput"? Nu ca sunt carcotas, dar mie imi place sa-i spun BAZA happy.
Nu te apuca sa-mi explici mie ce-i ala argument cand tu nu stii ce-i aia baza.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu vei gasi indrumari in privinta aceasta.

| Andreea241 explică (pentru danay72):

Ce religie ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea241):

El e martor a lui Yehova

| danay72 a răspuns (pentru Andreea241):

Sunt o Martora a lui Iehova, dar Biblia e aceeasi pentru toti.

| Rainbowling a răspuns (pentru danay72):

Dar nu si pentru Martorii lui Iehova!
De ex. in Biblia martorilor lui Iehova rabinul Isus nu este nici Dumnezeu si nici Fiu de Dumnezeu ci doar rege!
Dar nici asta nu e adevarat pentru ca doar in batjocura i s-a spus rege cand el de fapt era un biet si un amarat de rabin calator!

| danay72 a răspuns (pentru Rainbowling):

Repet Biblia e aceeasi si ca sa te convingi intra pe situl www.jw.org la Biblia online si vei vedea ca Biblia nu e diferita, doar ca pune la loc de cinste numele lui Dumnezeu, Iehova, asa cum de fapt apare in sulurile vechi.

Răspuns utilizator avertizat
| Rainbowling a răspuns:

In functie de cum iti rotesti nasturii!
Daca vrei sa ti se implineasca rugaciunea, trebuie sa invarti de nasturi tot mereu in dreapta