| dana06 a întrebat:

Cum stiu daca am fost deocheata de o femeie sau un barbat?

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Deochiul este o superstiție care spune că anumite persoane, în special copiii și lăuzele[1], pot fi "vătămate" printr-o privire admirativă sau invidioasă. Pot fi deocheate și plante sau animale domestice. Deochiul se manifestă prin dureri de cap, căscat continuu, febră la om, veștejire la plante, tânjeală la animale. Deochiul poate fi involuntar sau intenționat, însă efectele sunt identice și proporționale cu puterea invidiei sau admirației.
http://www.crestinortodox.ro/......22765.html

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Simplu, daca pui astfel de intrebari ai fost deocheata sa fii prea credula.

| danay72 a răspuns:

Deochiul e o superstitie, nimic real.