| Mircea08 a întrebat:

Cum trebuie sa fie o biserica crestina?
Ce avere trebuie sa aiba o biserica crestina?

31 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Confirm BOR ar trebuie sa aiba o avere imensa... de aia isi fac catedrala de 100 mil euro

| milan9 a răspuns (pentru suntserios):

Poporul evreu si-a directionat aproape toate veniturile vreme de 30 de ani pentru a ridica Marele Templu din Ierusalim. Inseamna asta ca acel popor care tocmai iesisera din robia egipteana avea... o avere imensa? sad Dar de imprumuturile catre bancile comerciale prin care se ridica aceasta catedrala pentru acest neam, imprumuturi cu care se indatoreaza ierarhi care nici macar nu-si ridica salariul de la stat (spre esempu, de vreo 20 de ani salariul patriarhului merge direct spre centre sociale ale Bisericii)
de acestea ce se poate spune oare?

Catedrala nu este a unui patriarh ci a unui neam intreg. evolutionarii care in Franta anilor 1789 au ucis aproape 10000 de preoti catolici (inceputul miscarii anticrestine in Europa ) au lasat in picioare catedralele. Si oare de ce aufacut asta?

| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Vai sărăcuțul patriarh, își donează salariul și plânge în hainele lui de aur pe bancheta unui S class. Ma lasi cu împrumuturile ca primăria baga bani din buget acolo.

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Daca patriarhul si-a donat salarul timp de 20 de ani, de unde a facut rost de bani ca sa traiasca? Daca acest lucru nu se stie inseamna ca patriarhul minte sau minti tu

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Poti sa judeci si tu de unde s-a intretinut... Ideea nu e ca a fost muritor de foame. Nu asta am spus. Observatia mea era legata de intrebare (ce avere trebuie sa aiba o biserica crestina?). O avere suficienta incat sa-ti permita sa faci acte de caritate, pentru ca altfel la ce ar folosi oamenilor daca daca tu esti un ipocrit sarac? Averea Bisericii este "averea" -sursa pentru caritate si nu pentru altceva. Biserica din cate stiu nu-si dirijeaza prea mult din venit pentru constructii de biserici (comunitatile se ingrijesc de asta), si nu pentru ca nu ar vrea, ci pentru ca ALTFEL NU AR PUTEA INTRETINE ACELE 779 așezămintelor sociale, care nu sunt foarte multe, dar totusi in crestere cu 61 fata de 2017.

Daca ar ramane finante suplimentare in afara actelor de caritate si a ajutarii parohiilor din DIASPORA (ca asa sunt romanii nostri, s-au impanzit in ultimul timp in toata lumea), dar si a misiunilor ortodoxe in tari care necesita increstinare (din Africa -Kenya, Tanzania, etc...- si nu numai) nu ar mai avea o serie intreaga de credite la banci. Orice om intreg la minte nu s-ar intinde mai mult decat ii este plapuma, dar nu si Biserica Ortodoxa care, prefera imprumuturi decat sa renunte la opera caritabila, infiintarea de spitale, de noi sectii in spitalele pe care le detine (vreo 51 de unitati anul trecut cred- unele cu 50- 60 de medici mentinuti astfel in tara).

Stiu ce vrei sa spui. E putin si se poate mai mult... De acord cu tine. Din pacate proverbul cu plapuma e real totusi, iar cu creditele care te strang de gat nu poti jongla prea mult.

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Nu vreau sa spun ca trebuie mai mult, dimpotriva - E PREA MULT! Hai sa judecam cinstit, multi se lauda ca fac acte de caritate dar nimeni nu vrea sa spuna de unde are banii. am vazut pe Facebook un preot care intretinea peste 100 de copii, si spunea el ca din modestul lui salar de 600 de lei. Chestia asta nu tine. vreau totusi sa stiu de unde are biserica bani pentru atatea opere caritabile? Eu stiu asa, biserica crestina este de fapt un grup de crestini care traiesc impreuna si au ca mare preot pe Iisus, asa cum dealtfel spune si dogma ortodoxa :
"Ortodocșii consideră că Biserica este formată din mulțimea credincioșilor – mădulare vii – al cărei cap este Iisus Hristos – Mirele. În acest context, Biserica, ca clădire și ca organizare administrativă are un rol subordonat, de a sprijini viața duhovnicească a mulțimii credincioșilor conduse de „Păstorul cel bun"."
(Dogma ortodoxă)
Care poate fi averea bisericii alta decat averea enoriasilor din care este formata? Ori din averea enoriasilor trebuie sa traiasca membrii bisericii cu si fara venituri, iar ce ramane poate fi dat si la altii. Ce crezi ca ramane?

| milan9 a răspuns:

Ce vrei sa spui prin "o biserica"? Cate sunt Biserici din cele 30000 de secte (care au parasit singura Biserica lasata de Dumnezeu dupa Intrupare)?

Referitor la avere, nu stiu daca te referi sau unele aberatii postate mai demult in media cu nu stiu ce evaluare a tuturor caramizilor locasurilor de cult, de la Stefan cel Mare incoace, dar sa stii ca pe alea nu le poti valorifica la bucata... thinking thinking

Referitor la caritate, iata, in 2017, numărul centrelor și așezămintelor sociale ale Bisericii a crescut la 779, de la 718, câte existau cu un an înainte.

| AC4S4 a răspuns (pentru milan9):

Cred ca prin "o biserica" se refera efectiv la comunitatea ce frecventeaza acea biserica.
De exemplu: Biserica Sfanta Treime, Biserica Adormirii Maicii Domnului. Nu se refera la secta din care fac parte.

| Mircea08 explică (pentru AC4S4):

Se refera la un grup de crestini care traiesc in aceeasi biserica. Am spus sa descrii cum ar trebui sa fie acea biserica, evident in functie de ce scrie in Evanghelie, nu in functie de religia din care faci parte

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Nu conteaza ce vreau eu sa spun - conteaza ce scrie in Evanghelie!
O biserica crestina este formata dintr-un grup de crestini, si am intrebat cum trebuie sa traiasca acel grup de crestini in cadrul bisericii? cum trebuie sa fie acea biserica? Care este averea bisericii? Cine administreaza biserica? care este marele preot al bisericii?, etc.

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Parca tu ai scris ceva mia devreme, cum ca nu recunosti rolul preotilor... FAci impresia, draga Mircea, ca nu ai deschis in viata matale o Biblie. sad

"Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului." – Iacov 5, 14

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Eu cred doar ca tu nu au inteles Biblia. si iti voi explica de ce cred asta. Crestinii nu au nevoie de preot deoarece ei au ca mare preot pe Iisus. Cei care au ca invatatura SI VECHIUL TESTAMENT, adica cei care nu sunt crestini AU NEVOIE DE PREOT, asa cum au avut nevoie si cei care au trait in perioada in care Vechiul Testament era in vigoare. Deci preotii propovaduiesc Legea iar Iisus propovaduia Evanghelia, mantuirea prin credinta. De aceea erau preotii impotriva lui Iisus deoarece Invatatura Lui desfiinta preotia.
"Dar pe când vorbeau ei către popor, au venit peste ei preoţii, căpetenia gărzii templului şi saducheii,
Mâniindu-se că ei învaţă poporul şi vestesc întru Iisus învierea din morţi.
Şi punând mâna pe ei, i-au pus sub pază, până a doua zi, căci acum era seară."
(Faptele Sfintilor Apostoli – 4/1-3)
Dupa moartea lui Iisus, pentru adeptii Lui (pentru crestini) s-a schimbat si preotia si Legea :
"Daca deci desavarsirea ar fi fost prin preotia Levitilor (caci legea s-a dat poporului pe temeiul preotiei lor ), ce nevoie mai era sa se ridice un alt preot dupa randuiala lui Melchisedec, si sa nu se zica dupa randuiala lui Aron? Iar daca preotia s-a schimbat urmeaza numaidecat si schimbarea legii."
(Epistola catre Evrei a sf. apostol Pavel – 7/11, 12)
Capul bisericii crestine este marele preot Iisus Hristos :
"Şi toate le-a supus sub picioarele Lui şi, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii,"
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 2/9)
In acea vreme o parte din preoti au trecut la credinta iar cei care au ramas au continuat sa tina legea pana in zilele noastre :
"Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi se supuneau credinţei."
(Faptele Sfintilor Apostoli – 6/7)
Inainte preotii au fost pusi de Dumnezeu, acum preotii sunt pusi de un mare preot de pe pamant (arhiereu) pe care crestinii nu il recunosc deoarece ei au arhiereu pe Iisus
"-Hirotonia diaconului si a preotului se face de un arhiereu. Hirotonia se face numai la Liturghia Sfantului Ioan Hrisostom si a Sfantului Vasile. "
(HIROTONIA DIACONULUI SI A PREOTULUI)
Liturghia Sfantului Vasile cel Mare - vechime si autenticitate
Sfantul Vasile cel Mare (+379), Arhiepiscop al Cezareei Capadociei, mare teolog si pastor al Bisericii, a redactat pe baza traditiei capadociene o Liturghie care a fost adoptata si la Constantinopol.

Prin urmare preotii nu sunt pusi de Dumnezeu ci sunt hirotonisiti in baza unei traditii redactate de un arhiepiscop (conducator al unei unitati teritoriale bisericesti)
Ia uite si tu ce spun cei care au construit dogma ortodoxa :
"Sarguiti-va de a face toate dupa voia lui Dumnezeu, avand in frunte pe episcop ca loctiitor al lui Dumnezeu, pe preoti ca pe soborul apostolilor si pe diaconi care sunt bine placuti, care au incredintata slujirea lui Iisus Hristos".
(Sf. Ignatie, Magn. )
(HIROTONIA DIACONULUI SI A PREOTULUI)
Episcop - loctiitor a lui Dumnezeu!, cum adica, ii tine locul cand isi ia Dumnezeu liber? Preotii - soborul apostolilor! ce legatura este intre un preot si un apostol? nici una! apostolul are o treaba de facut si preotul alta.
De aceea spune Iisus "eu sunt pastorul cel bun ", ca sa faca deosebire intre El si ceilalti preoti care au ramas sa pastoreasca biserica lor asa cum au facut-o si inainte
"Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale.
Iar cel plătit şi cel care nu este păstor, şi ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind şi lasă oile şi fuge; şi lupul le răpeşte şi le risipeşte."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 10/11, 12)
E usor sa ne dam seama cine este pastorul platit, care de fapt nu e pastor, ale caror oi nu sunt ale lui, sau mai bine zis cine e preotul platit care nu e preot, care are ca enoriasi crestinii si care nu sunt ai lui, ci ai lui Iisus.

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

"Mare preot" este exprimare metaforica si se refera la Unicul Dumnezeu. As vrea sa inteleg ca stii ce inseamna "expresie metaforica". thinking
Daca la un moment dat in Apocalipsa se spune despre Iahve- Hristos "cu glas de arhanghel", asta nu inseamna ca versetul ar desfiinta categoria ingereasca a ARHANGHELILOR. E doar o "expresie metaforica", dragul meu.

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Mare preot (Ortodocsii ii spun arhiereu) nu este metafora, este o functie mai inalta a preotului. Preotul slujea in cortul intai :
Evrei 9:6 "Şi, după ce au fost întocmite astfel lucrurile acestea, preoţii care fac slujbele intră totdeauna în partea dintâi a Cortului."
iar marele preot era singurul care intra in cortul al doilea, o data pe an si nu fara sange de animale pentru a sfinti. Iisus este mare preot deoarece el a intrat in cortul al doilea(sfanta sfintelor) dar nu unul de pe pamant ci acela din imparatia cerurilor :
"El a intrat o dată pentru totdeauna în Sfânta Sfintelor, nu cu sânge de ţapi şi de viţei, ci cu însuşi sângele Său, şi a dobândit o veşnică răscumpărare."
(Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel - 9/12)

| milan9 a răspuns:

In anul 2017 in cadrul Bisericii Ortodoxe Române s-au utilizat 110.782.632 lei (peste 24 de mil. euro) pentru acțiuni sociale și filantropice.

În această sumă nu intră cheltuielile privind o mulțime de activități caritabile ale parohiilor și mănăstirilor în favoarea bolnavilor, bătrânilor, copiilor și săracilor, care nu au fost cuantificate financiar și, ca atare, nici raportate sistematic centrelor eparhiale", precizează sursa citată.
De asemenea, Patriarhia Română a desfășurat un parteneriat cu două lanțuri de hypermarketuri, datorită căruia s-au donat bunuri în valoare de 1.050.000 de euro.

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Nu are absolut nici o legatura cu intrebarea

| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Vezi ca ai uitat de cele 90 milioane de euro de la catedrala neamului...

| Mircea08 explică (pentru suntserios):

Cele 90 de milioane nu au nici o legatura cu biserica crestina. Ele apartin bisericii ortodoxe

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Dacă citeai atent la ce am răspuns ai vedea ca era vorba de Bor

| Mircea08 explică (pentru suntserios):

Biserica ortodoxa romana si cei 90 de milioane nu au nici o treaba cu biserica crestina - Eu am intrebat ce avere trebuie sa aiba o BISERICA CRESTINA, nu biserica ortodoxa

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Nu am de unde sa stiu eu cum clasifici tu bisericile. Ortodoxia e parte a crestinismului si iti repet ca raspunsul meu se adresa altcuiva care virbea explicit de Bor

| milan9 a răspuns:

Expresia "mare preot" nu desfiinteaza preotia. A incetat preotia Vechiului Testament dar a fost intemeiata noua preotie, cea crestina. Si mare grija, sa avem grija de aceasta preotie sa nu cada si aceasta prea mult in fariseism (ca cea din Vechiul Testament) ca a doua oara Mantuitorul nu mai vine sa calibreze lucruri si sa mai infiinteze a treia preotie, ci vine doar sa judece lumea...

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică." Etc...

PE cele referitoare la diaconi si episcopi le stii? happy

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Crestinii nu au preoti. Cei care sustin ca au NU AU INTELES CUVANTUL LUI DUMNEZEU. Ei iau de buna modificarile aduse Bibliei de cei care au avut interese. Uite ce spune Dumnezeu :
"Şi pe unii i- a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învăţători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, rile, cârmuirile, felurile limbilor."
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 12/28)
Biserica Crestina are ca mare preot pe Iisus Hristos. Preotii de acum nu sunt pusi de Dumnezeu ci de marele preot (arhiereul) :
"-Hirotonia diaconului si a preotului se face de un arhiereu. Hirotonia se face numai la Liturghia Sfantului Ioan Hrisostom si a Sfantului Vasile. "
(HIROTONIA DIACONULUI SI A PREOTULUI)
Iar faimoasa liturghie a sfantului Vasile a fost redactata de un arhiepiscop :
Liturghia Sfantului Vasile cel Mare - vechime si autenticitate
Sfantul Vasile cel Mare (+379), Arhiepiscop al Cezareei Capadociei, mare teolog si pastor al Bisericii, a redactat pe baza traditiei capadociene o Liturghie care a fost adoptata si la Constantinopol.

E logic cumva in viziunea ortodocsilor, avand in vedere ca episcopul este loctiitorul lui Dumnezeu asa cum sustin ei :
"Sarguiti-va de a face toate dupa voia lui Dumnezeu, avand in frunte pe episcop ca loctiitor al lui Dumnezeu, pe preoti ca pe soborul apostolilor si pe diaconi care sunt bine placuti, care au incredintata slujirea lui Iisus Hristos".
(Sf. Ignatie, Magn. )
(HIROTONIA DIACONULUI SI A PREOTULUI)
De unde sa aiba preotii Har? de la loctiitorul lui Dumnezeu?
Daca vrei sa cred in rolul preotilor spune-mi si mie care este acela? Daca nu stii, degeaba ai dat citatele

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

"preoti pusi de arhiereu"? Malefic mai esti, Mircea... Stii foarte bine ca atunci cand apostolii hirotoneau episcopi si preoti, DUMNEZEU ERA IN REALITATE CEL CARE HIROTONEA. Transmiterea harului S-a facut o data SI DOAR O SINGURA DATA din partea Fiului lui Dumnezeu catre apostoli.
Apostolii la randul lor nu au lasat alti apostoli, ci... preoti EPISCOPI si diaconi.

| Mircea08 explică (pentru milan9):

"-Hirotonia diaconului si a preotului se face de un arhiereu. Hirotonia se face numai la Liturghia Sfantului Ioan Hrisostom si a Sfantului Vasile. "
(HIROTONIA DIACONULUI SI A PREOTULUI)
NU EU AM SCRIS ASTA - citatul este luat asa dupa cum am precizat din dogma ortodoxa! Si pentru ca am scris ceea ce voi practicati sunt malefic?

| milan9 a răspuns:

Pentru ca versete referitoare la preoti ti-am trimis si nu au folosit deloc sufletului tau prins in mreaja falsificarii, sad iata mai jos versete referitoare la EPISCOPI SI DIACONI:

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| AC4S4 a răspuns:

Biserica trebuie sa fie condusa de Hristos. Oamenii, comunitatea, sa fie ca o familie. Sunt unii care parasesc acea biserica si se muta in alta la prima neplacere aparuta. Daca intervine o problema, sa se apeleze intai la rugaciune. In acea biserica trebuie sa se predice neaparat evanghelia.
Ce este gresit la multe biserici de astazi (in special in SUA). Membrii refuza sa se implice in unitatea bisericii, in bunul mers al bisericii. Prefera mai bine sa dea bani si sa se ocupe altii. Aceia care se ocupa nu ar trebui sa se lase manipulati de bani.
Averea bisericii consider ca ar trebui sa vina de la credinciosi (daca statul nu ar da bani bisericilor ar fi mai bine), iar credinciosii sa decida ce sa se faca cu banii (intretinerea bisericii, ajutarea sfintilor, ajutarea unor cazuri care nu fac parte din biserica).

Un om care contribuie financiar, fizic, spiritual la biserica, este cu-adevarat madular al Bisericii.

| Mircea08 explică (pentru AC4S4):

In mare parte asa este. Privitor la avere - averea bisericii = averea membrilor bisericii, si asta deoarece membrii unei biserici TREBUIE sa aiba averea in comun. Spuneai ca ei sunt madulare ale aceluiasi trup - daca ochiul traieste la 10 m de nas si piciorul la 50m de urechi care este trupul? Crestinii sunt frati intre ei, traiesc in aceeasi familie, au totul in comun asa cum au fratii si surorile intr-o familie normala, si fiecare primeste de la administratorul averii cat are nevoie. O sa spui ca vor fi unii care vor cere prea mult in ideea ca sa o duca mai bine. Ala va fi dat afara deoarece nu e crestin. Crestinul nu se lauda cu ce are si este modest, el nu va cere mai mult decat are nevoie, ba dimpotriva, se va stradui sa dea bisericii mai mult decat primeste, stiind ca diferenta se va duce la CEI CARE AU NEVOIE, copii, bolnavi, batrani etc., iar asta inseamna cu adevarat sa-ti ajuti aproapele. Nu stie stanga ce face dreapta, adica nimeni nu stie la cine a mers banii lui - aceste este un dar adevarat, stii doar ca a mers unde trebuie
Celor care spun ca ei au facut scoala multa, au venituri mari, si nu e corect sa imparta veniturile lui cu unul care nu castiga mai nimic, le voi scrie niste citate :
"Căci cine te deosebeşte pe tine? Şi ce ai, pe care să nu-l fi primit? Iar dacă l-ai primit, de ce te făleşti, ca şi cum nu l-ai fi primit?"
(Epistola catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 4/7)

"Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 15/1)

"Purtaţi-vă sarcinile unii altora şi aşa veţi împlini legea lui Hristos."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/2)
Aceia nu au ce cauta intr-o biserica crestina!

| 6684464 a răspuns:

1. Stabila, aerisita, construita bine.
2. Nu stiu.

| wpetterssone a răspuns:

Averea are legătură cu Bogăția, nume atribuit lui Satan. Dacă o biserică îl laudă pe Satan, atunci nu îl poate prea mării pe Dumnezeu.

| Mircea08 explică (pentru wpetterssone):

Stai sa ne intelegem - a alege pe Dumnezeu inseamna a alege si respecta invatatura lui. A alege pe satan inseamna sa alegi si sa respecti invatatura lui care este opusa celei a lui Dumnezeu. Cum poti alege pe Dumnezeu si sa venerezi pe satan?, adica sa alegi invatatura lui Dumnezeu si sa venerezi o invatatura care este opusa? Averea nu are legatura cu cele sufletesti, ea are legatura cu cele materiale, asa ca nu conteaza daca esti sau nu bogat. Faptul ca satan se foloseste de cele materiale pentru a momi pe oameni sa-i devina adepti este altceva.