| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de ecumenismul religios? Adica unirea tuturor bisericilor crestine sau unirea ortodoxiei cu catolicismul si sa fie iar Biserica Crestina Primara(de dinainte de schisma din 1054). Unii patriarhi si conducatori ai celor doua Biserici, Ortodoxa si Catolica sunt de acord si lupta pentru acest lucru. Stiu ca unii sunt impotriva, este considerat erezie de multi, ceva necurat si care nu trebuie sa aiba loc deoarece sunt diferente multe intre toate ramurile crestinismului dar in fine.Ce parere aveti? Voi personal cum credeti ca e mai bine? Sa fie Biserica Primara Crestina sau sa fie Biserica Ortodoxa si Catolica? Argumentati raspunsul.Merci

19 răspunsuri:
| CandyTetris a răspuns:

Pierdere de timp, nervi si resurse.

| Shammal a răspuns:

Eu cred ca ar fi frumos sa se uneasca toate bisericile si sa avem o religie comuna care sa ne indrume, sa ne aduca mai aproape de spirit

| Zenithf a răspuns:

Este o fantezie, conceptiile sunt mult prea diferite ca sa se poata impaca intre ele. Ai zis si tu, ceea ce pentru o biserica este dogma, pentru alta este erezie. La fel de usor s-ar putea impaca doua religii crestine precum s-ar impaca una cu budismul sau mahomedanismul.

| RAY a răspuns:

Mi indiferent, sa dovedeasca ca exista yahve apoi mai vorbim care religie reprezinta cel mai bine pe yahve care dupa parerea mea iudaismul este singura religie adevarata restul sunt secte
ma refer pentru zeul yahve

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Ti-am dat eu niste dovezi si argumente solide, dar ai inchis ochii si nu ai vrut sa le citesti, sa le intelegi.Peace.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Alea erau basme nu dovezi stiintifice

| Mădă0611 a răspuns:

Religia o sa uneasca oameni cand oi fi eu popă. Fiecare religie are credinta ei, nimeni n-o sa renunte la ea, asa ca astea sunt vise, taica, vise.

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

Da, o sa inceapa si ortodocsii, deveniti catolici, ca daca tot circula zvonul si sunt vazuti toti ca niste pedofili, de ce sa nu faca si ei ce fac fratii lor? oh go on

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

O tocanita

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns:

Mai bine s-ar dizolva amandoua... ar fi mult mai bine fara ele.

| CristiSeeker a răspuns:

Oricum sunt toti o apa si-un pamant. Am putea rezuma toate religiile lumii la cateva principii simple si le-am putea unii sub o singura autoritate. Dar asa ar disparea razboaiele religioase si haosul social, lucru pe care interesele personale ale unor persoane nu ni le permit.
In concluzie, chit ca sunt sau nu de acord anumite persoane, un astfel de lucru nu se va intampla, cel mai probabil, cum si acea schisma a avut rostul ei, intr-un plan bine pus la punct.

| Alcaelo a răspuns:

Atata timp cat o persoana se roaga la DUMNEZEU nu inteleg ce sens are religia/biserica.
Daca eu sunt ortodox si ma rog la Dumnezeu si tu esti adventist si te rogi la Dumnezeu, rugaciunile noastre nu ajung in acelasi loc?

| obelix2266 a răspuns:

Poi clar ca BISERICA PRIMARA, celelalte sunt decadente, sunt denaturate de oameni din motive materiale, politice sau pur orgoliu. ISUS nu este catolic, ortodox sau altele.

| Paula9 a răspuns:

Daca alte religii nu se simt in ordine sa se puna in ordine, daca rivnesc la ortodoxie sa se ortodoxeasca, nu sa se uneasca cu noi ca sa ne strice si pe noi sa ne lase asa cum suntem saraci si curati nu avem noi nevoie de papa lor nici de predicatori. Noi il avem pe Domnul Isus Hristos cu noi este Dumnezeu intelegeti neamuri si va plecati, ' de ce unire? ca sa avem un singur conducator si sa faca ce vrea cu noi sa ii dea drepturi femeii sa intre la Sf Munte Atos sa ne puna pecetea pe mana si pe frunte, nu fratilor sa ne aparam credinta sa ne unim noi intre noi biserica ortodoxa sa fie mai puternica sa nu ne dezbinam, ca straini nu ne vor binele fiecare isi urmareste scopul sa nu i dam putere lui anti Hrist Dumnezeu sa ne ajute si sa ne bine cuvinteze