| AndrElle a întrebat:

Cum vă imaginați sfârșitul lumii?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Război nuclear sigur nu. Marile puteri nucleare folosesc această armă doar ca descurajare, tocmai din cauză că este așa de periculoasă. Astfel existența ei previne și orice coflic mondial generalizat, gen al treilea răzoi mondial. Cu încălzirea golbală. nici aceea nu va distruge omenirea, ne vom adapta.

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Asa cum e descris in Biblie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peste 5 miliarde de ani soarele se stinge.
Acesta va fi sfârșitul lumii actuale.
Dar viața omenirii nu se va termina atunci, pentru că, cu foarte mult timp înainte, vom coloniza galaxia.

| fllu07 a răspuns (pentru sadrian46):

Pfuu. Demn de oscar scenariul.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru sadrian46):

Dupa celelalte raspunsuri de aici nu cred ca vom coloniza nici luna. Plus de asta resursele Pamantului sunt finite si cand se epuizeaza atunci vom da de belea.

| AndrElle explică (pentru LupusDei1993):

Ca acum de exemplu, nu!?

| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Luna nu e prietenoasă. Marte, da. Și nu va fi coloonizat cu răspunsurile de aici.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Uite ca nu m-am gandit sa scriu o povestire SF despre cum o sa dispara planeta Pamant. Poate o sa o schitez.

| halogen001 a răspuns:

In toate felurile posibile, cu exceptia povestilor religioase care n-au nici o treaba cu realitatea si cu stiinta si care au treaba doar cu prostirea naivilor creduli.
Exemple https://www.businessinsider.com/......rth-2016-3

| fllu07 a răspuns (pentru halogen001):

Stai tu liniștit că înainte ca Dumnezeu să-și execute pedeapsa asupra omenirii neascultare, care nu a reacționat la îndeluga sa răbdare, și care au fost avertizați suficient, toți cei executați, umiliți, vor recunoaște: aceasta este mâna lui Iehova, Dumnezeul Atotputernic. Au mai fost precedente, au mai fost ocazii, au mai fost îngâmfați înfrânți si umiliți, nu esti tu primul. Dar până când va veni "nota de plată" poti sa faci ce vrei, sa spui, ce vrei, sa gândești ce vrei, sa crezi ce vrei, să-ți folosești timpul, viața si resursele cum iti poftește inima.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Să zic și eu? Pfuu! Dar pe Dumnezeu cine l-a creat?
Și cum de te lasă el să scrii aici toate, să nu spun ce?
Este îndelung răbdător.
Iehova are putere în cartea de pe raft. și la voi la biserică.
Mai departe de gardul bisericii conduce Satana, și el scrie scenarii de Oscar. Scenariul din Biblie e fumat demult este pentru antichi-cinematecă.

| fllu07 a răspuns (pentru sadrian46):

Foarte bine ai spus, cu o mica menține: după gardul "bisericii" Diavolul stăpânește, corect. Iar mențiunea este ca nu doar în cartea de pe raft are putere, Ci și în viețile oamenilor care îl caută, si care îi respectă îndrumarile, oricât de greu si imposibil ar părea. Iar faza cu "scenariul din Biblie e fumat" o'm vedea. Stii tu: cine râde la urmă râde mai bine. Știicumzic?winking
Hai ca esti băiat isteț. Stii cu soarele, ca se va termina. alea alea, nu-i puțin lucru.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Ci și în viețile oamenilor care îl caută,
corect.
si care îi respectă îndrumarile,
corect.
Dar în viețile celorlalți, nu.
Că soarele se va termina știu de la băieți maio isteți ca mine.
Și mai știu băieți care luptă de pe acum, ca să facă ceva să putem pleca de aicii, înainte să se termine soarele, alea, alea.
Ei lucrează la NASA, dacă ai auzit de ea.
Să știi că sunt ateu, asta ca chestie, dar să știi că nu sunt dușmanul celor care cred.

| fllu07 a răspuns (pentru sadrian46):

Ai fost mereu ateu? Sau de când cochetezi cu gândirea asta? Nu am zis că-mi esti dușman. Mi se pare absolut normal ca fiecare sa creadă ce vrea. Sau sa nu creadă. E la fel de normal. Doar că așa cum în urma fiecărei decizii avem de suportat consecințe, ori avem beneficii, tot asa si aici. Fiecare va avea beneficii ori consecințe.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru sadrian46):

Sa speram ca nu va fi razboi nuclear pana atunci.
Sau colapsul climatic daca nu facem ceva sa o remediem.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Nu am fost mereu. Doar că atunci când mi se părea că cred, mi-am dat seama că nu gândeam. Este greu să crezi și să gândești în acelaș timp. Am preferat să gândesc.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Război nuclear sigur nu. Marile puteri nucleare folosesc această armă doar ca descurajare, tocmai din cauză că este așa de periculoasă. Astfel existența ei previne și orice coflic mondial generalizat, gen al treilea răzoi mondial. Cu încălzirea golbală. nici aceea nu va distruge omenirea, ne vom adapta.

| Panamax a răspuns:

Avem bombe cat sa distrugem planeta complet de cateva sute de ori.

| fllu07 a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin sfârșitul lumii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Lapidarea tuturor fiintelor umane de pe pamant si instaurarea unei noi ordini ceresti.
Asta inteleg eu de la crestini cand vorbesc de apocalipsa.
Dar eu nu il fac pe Dumnezeu mincinos de cuvintele acestea:https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+8%3A21&version=RMNN
voi da!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Care din ei? ca sunt 32000 de confensiuni

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sunt dar cred ca toti/toate susțin aceeași aberatie cu sfârșitul lumii.

| NotNamed a răspuns:

Peste 5-6 miliarde de ani cand soarele va exploda, prabusindu.se sub propria greutate insa pe fiecare an el isi mareste volumul cu 10%, deci in 1-2 miliarde de ani se va apropia atat de mult de pamant incat temperaturile la noi vor fi de sute de grade, dupa de mii, pana cand acesta va fi inghitit de soare, deci atunci se va produce sfarsitul inevitabil, garantat si fara rezolvare. Sa speram ca nu ne autodistrugem, pentru ca nici nu ne va mai trebui planeta, vom fi colonizat alte sisteme mult mai prietenoase de mult timp.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
În război.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Exact așa cum scrie in cartea : Apocalipsa

| LupusDei1993 a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Nu e nevoie de nicio carte.
Ne putem autodistruge din prostie si fara sa vina Isus.

| ahselly a răspuns:

Alienii, trimisi ai lui satana, aterizeaza pe Terra si ne ucid, cu exceptia lui bil gheiţ care este de fapt trimisul diavolului