| Mada96Madutza a întrebat:

Cum vi-l inchipuiti pe Dumnezeu? Fundita happy

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Pe Tatal nimeni nu L-a vazut in aceasta viata.
Pe Hristos L-au vazut cei din timpul Sau, iar noi cei de acum, Il vedem prin icoana.
Iar Duhul Sfant, Il stim cand a luat forma de porumbel, la Botezul lui Hristos.

Poti citi acest capitol al Sfintei Evanghelii dupa Sf. Ioan, cand Mantuitorul vorbeste despre Dumnezeu Tatal : http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=14

30 răspunsuri:
| MrAlecsander a răspuns:

Ca un imparat care sta pe un norbig grinbig grin

| Mada96Madutza explică (pentru MrAlecsander):

happy

| Hombre a răspuns:

E de neânchipuit pentru noi cu o singura exceptie, doar Ema ne poate spune ca a vorbit cu el.winking

| RAY a răspuns:

Un gand omenesc

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Ca un batran intelept cu parul si barba alba, care ne priveste de sus, cu iubire si sila in acelasi timp.

| costis a răspuns:

Punctul de plecare al inchipuirii mele e Jertfa de pe Golgota.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Şi pe asta de unde-ai scos-o? rolling on the floor

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Dulceata, i-am dat un telefon lui Sf. Petre si m-a pasat lui Sf. Gheorghe, in fine tot un drac, am intrebat cum arata dumnezeu si mi-a spus ca in relatiile cu pamanteni sa o intreb pe Ema ca ea stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ce imaginaţie bogată aveţi voi aici, la categoria religie! rolling on the floor

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Dulceata, cuibul meu nu e aici la cele sfinte, pe aici mai fac incursiuni sa vad ce bazaconii mai produce fabrica de vise.winking

| tavadaresti a răspuns:

Si Domnul v-a vorbit din mijlocul focului; voi ati auzit sunetul cuvintelor Lui, dar n-ati vazut niciun chip, ci ati auzit doar un glas. (Deut.4:12)
Fiindca n-ati vazut niciun chip in ziua cand v-a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheati cu luare aminte asupra sufletelor voastre, (Deut.4:15)

| KristalPop a răspuns:

Considerăm că Dumnezeu este doar o formă spirituală, El nu este o prezenţă materială, fizică, Dumnezeu cică s-ar afla înăuntrul fiecăruia dintre noi, fiecare îl percepe diferit în propriul mod şi îşi dezvoltă faţă de El o anumită credinţă mai puternică sau mai puţin puternică.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Un fel de hibrid intre Mos Craciun, Iepurasul de Paste si Zana Maseluta.

| Zenit313 a răspuns:

Un actor de comedie! laughing

| Mada96Madutza explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Cam asa mi-l inchipui si eu happy

| dracu14 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Sa inteleg ca tu esti un rastaman?

| danay72 a răspuns:

Ca pe o persoana invarsta, cum multa intelepciune si care este mereu iubitor.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca suntem facuti dupa chipul si asemanarea Sa nu am ce sa-mi inchipui

| Calininio a răspuns:

Pentru mine, Dumnezeu e un mos simpatic cu barba alba si un cearceaf mare pe el. In picioare are sandale, si tine in mana un catastif laughing.

| marinelpop a răspuns:

*** g05 8/3 pag. 20-21 Este Dumnezeu omniprezent? ***
DUMNEZEU este pe bună dreptate descris drept omnipotent şi omniscient, adică atotputernic şi atotştiutor. Însă, când vor să arate cât de grandios este Dumnezeu, unii adaugă încă un termen: omniprezent. Ei sunt de părere că Dumnezeu este prezent în acelaşi timp pretutindeni.
Deşi nici unul dintre aceşti termeni nu este menţionat în Biblie, primii doi sunt în armonie cu învăţăturile ei (Geneza 17:1; Evrei 4:13; Revelaţia 11:17). Dumnezeu este într-adevăr omnipotent. El este şi omniscient, în sensul că nimic nu poate fi ascuns de el. Dar este Dumnezeu şi omniprezent? Este el prezent pretutindeni sau este o persoană care locuieşte într-un loc anume?
Unde locuieşte Dumnezeu?
În câteva versete se spune despre ‘ceruri’ că sunt „locul locuinţei" lui Dumnezeu (1 Împăraţi 8:39, 43,  49; 2 Cronici 6:33, 39). Un singur verset însă descrie măreţia lui Iehova Dumnezeu astfel: „Să locuiască Dumnezeu cu adevărat împreună cu omul pe pământ? Iată, cerurile şi cerurile cerurilor nu Te pot cuprinde". — 2 Cronici 6:18.
„Dumnezeu este un Spirit", spune Biblia (Ioan 4:24). Prin urmare, el locuieşte într-un domeniu spiritual, complet diferit de universul fizic. Când Biblia spune despre „ceruri" că sunt locuinţa lui Dumnezeu, ea arată cât de grandioasă e această locuinţă în comparaţie cu domeniul material în care locuim noi. Aşadar, potrivit Bibliei, Dumnezeu nu locuieşte în universul fizic, dar are o locuinţă bine stabilită. — Iov 2:1, 2.
Dumnezeu este o persoană
Isus a vorbit despre locuinţa lui Iehova când le-a spus discipolilor: „În casa Tatălui meu sunt multe lăcaşuri. . . Mă duc să vă pregătesc un loc" (Ioan 14:2). Unde s-a dus Isus? El „a intrat. . . în cerul însuşi, ca să apară. . . pentru noi înaintea persoanei lui Dumnezeu" (Evrei 9:24). Aceste versete ne învaţă două aspecte importante despre Iehova Dumnezeu. În primul rând, el locuieşte într-un loc anume, şi, în al doilea rând, el este o persoană, nu o simplă forţă indefinibilă care există pretutindeni.
Din acest motiv i-a învăţat Isus pe apostoli să se roage astfel: „Tatăl nostru care eşti în ceruri". Ei trebuiau deci să-şi adreseze rugăciunile unei persoane, lui Iehova, care se află într-un loc precis, în cerurile spirituale (Matei 6:9; 12:50). Această învăţătură era în armonie cu modul în care fusese învăţat poporul lui Dumnezeu să se roage cu mai bine de 1 500 de ani în urmă. Cele mai vechi scrieri inspirate de Dumnezeu conţin următoarea rugăciune: „Priveşte din locaşul Tău cel sfânt, din ceruri, şi binecuvântează pe poporul Tău". — Deuteronomul 26:15.
Spiritul lui Dumnezeu ajunge peste tot
Deşi Biblia spune despre Dumnezeu că se află într-un loc anume, despre spiritul Său spune că se află pretutindeni. „Unde mă voi duce departe de Duhul Tău şi unde voi fugi departe de faţa Ta?", a întrebat psalmistul David (Psalmul 139:7). Astfel de versete i-au derutat pe unii în aşa măsură încât au tras concluzia că Dumnezeu este omniprezent. Însă, dacă luăm în considerare contextul acestui verset, precum şi alte versete, reiese clar că, din locuinţa sa fixă, Iehova îşi poate trimite spiritul sfânt, sau puterea în acţiune, oriunde în universul material.
Asemenea unui tată care îşi întinde mâna ca să-şi mângâie şi să-şi ajute copiii, Iehova îşi poate întinde „mâna", spiritul său sfânt, în orice parte a domeniului spiritual sau a universului fizic pentru a-şi duce la îndeplinire scopul. Atunci, pe bună dreptate a spus psalmistul: „Dacă voi lua aripile zorilor şi mă voi duce să locuiesc la marginea mării, şi acolo mâna Ta mă va conduce şi dreapta Ta mă va ţine". — Psalmul 139:9, 10.
Poţi fi prieten cu Dumnezeu
Iehova Dumnezeu a permis cu umilinţă şi iubire să se folosească termeni omeneşti în descrierea sa şi a locuinţei sale, termeni care să corespundă cât mai bine realităţii spirituale. Aceasta este una dintre modalităţile prin care el „coboară să privească peste ceruri şi peste pământ" (Psalmul 113:6). Totuşi, omul nu poate înţelege pe deplin natura lui Dumnezeu.
Iehova este prea glorios, prea măreţ şi prea minunat ca să poată fi descris cu exactitate în termeni omeneşti. Aşadar, deşi Scripturile vorbesc despre un loc precis al locuinţei lui cereşti, oamenii pur şi simplu nu pot înţelege pe deplin domeniul spiritual. — Psalmul 139:6.
Însă e cu adevărat încurajator să cunoaştem, chiar şi într-o mică măsură, adevărata natură a lui Iehova, să înţelegem că el nu este o forţă indefinibilă, impersonală, prezentă în tot ce există în univers. El este mai degrabă o persoană care locuieşte într-un loc anume, iar trăsăturile definitorii ale personalităţii sale sunt iubirea şi blândeţea. Cunoscând aceste lucruri, oamenii au posibilitatea să se bucure de o prietenie strânsă şi durabilă cu Suveranul Atotputernic al universului. — Iacov 4:8.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru dracu14):

Da.

| chazz a răspuns:

Esti prea "mica" sa iti pui aceste intrebari!

| Doxologie a răspuns:

Nu avem cum sa ne inchipuim forma lui Dumnezeu deoarece el trece peste putintele noastre de intelegere

| Mada96Madutza explică (pentru chazz):

"Mica" spui? Hmm... oricine are dreptul sa-si puna diferite intrebari indiferent de varsta.In viziunea ta, care este "varsta ideala" pentru aceste intrebari? Nu cred ca exista vreo restrictie.Deci...

| chazz a răspuns (pentru Mada96Madutza):

Am pus special "mica", nu are nici o legatura varsta ci noi ca oamenii suntem prea mici ca sa ne punem astfel de intrebari.

Asa cum a spus si userul Doxologie, bravo man!