| morningstar a întrebat:

Ce va inchipuiti ca ar fi urmat daca doar Eva, nu si Adam ar fi mancat din fructul din care Dumnezeu le-a interzis sa manance? *rog ateii sa se abtina de a da raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Poate ca atunci avea curajul sa recunoasca ca a gresit si nu ar fi aruncat vina pe Adam.In acest mod ar fi primit iertarea lui Dumnezeu.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar fi fost pedepsita ci iertata deoarece adam care era tot om nu pacatuise si o ierta mai mult pentru adam. Dar daca se intampla a 2-oara atunci Dumnezeu nu mai ierta. II pedepsea pe amandoi.

| morningstar explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna 'o ierta mai mult pentru Adam'? Ca datorita lui Adam ar fi iertat-o? Ce merit avea atunci Adam?
A doua oara daca s-ar fi intamplat aceeasi situatie ( numai Eva sa nu asculte de Dumnezeu), ti se pare ca era drept ca si Adam sa fie pedepsit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru morningstar):

Pai tocmai Adam nu trebuia pedepsit deci nici Eva. Adam i-a cerut lui Dumnezeu o fiinta care sa fie perechea sa vazand ca toate animalele pe care lea creat acesta aveau fiecare pereche deci era rau pentru Adam sa o pedepseasca doar pe Eva. Ori pe amandoi ori pe niciunul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru morningstar):

Sa o pedepseasca ma refer ca o scotea pe Eva din gradina Edenului deci oare adam putea trai adam singur fara aceasta?

| morningstar explică (pentru anonim_4396):

Adam nu a cerut sa aiba pereche. Dumnezeu S-a gandit sa ii dea.

| morningstar explică (pentru anonim_4396):

Cred ca putea trai si fara ea laughing Daca nici el nu ar fi gresit, ti se parea ca ar fi fost corect ca si ea sa fie iertata doar datorita faptului ca Adam nu a gresit? Ti se pare un merit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru morningstar):

Da asa e. scuze

| Leutzbv a răspuns:

Pacatu Evei a fost ca nu a ascultat de Dumnezeu. Daca doar ea ar fi mancat, eu cred ca ar fi fost pedepsiti. Dumnezeu a pedepsit neascultarea lor nu faptul ca au mancat un fruct. Sunt multe supozitii, si nu prea poti spune ce s-ar fi intamplat cu adevarat...

| morningstar explică (pentru Leutzbv):

Supozitii au fost si vor exista mereu, dar cred ca realitatea este ceea ce scrie in Biblie, nicio alta supozitie nu cred ca ar oglindi mai bine realitatea petrecuta in Biblie.

| marialungu a răspuns:

Daca nu ar fi mancat, ar fi avut viata vesnica, nu ar mai fi pedepsiti si aruncati pe pamanat ci ar fi stat in eden