| RAY a întrebat:

Daca ai avea cancer in faza terminala si ar trebui sa alegi intre a renunta la credinta ta si a nu muri vs a nu renunta la credinta ta dar ai muri, ce ai alege?

Uite afirmatia unui om pe moarte (Sa imi bagati ceva in perfuziile alea, vreau sa traiesc)
http://www.wowbiz.ro/......i-18073590

Ma tot gandesc daca ar fi primit un antidot dar trebuia sa devina atee, oare ar fi acceptat sau nu?

51 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca..acest test se poate face doar daca esti in situatia respectiva, pe vorbe..cine stie cum va reactiona fiecare, numai Dumnezeu poate sti ce gandeste un individ. Iar daca stai sa te gandesti, prinesti antidotul daca renunti si peste 10 minute da masina peste tine si tot "acolo" ajungi. Vreau sa cred ca as renunta la tratament pentru crdinta mea.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cata suferinta, ceea ce numim noi moarte Dumnezeu numeste somn, important este sa scapam de Moartea Vesnica. Daca este nevoie de mine scap, daca nu, merg la odihna pana la redesteptare.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu ce crezi? Daca Dumnezeu exista in afara timpului ce crezi, stie sau nu stie?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu hotaraste.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Numai Fiul stie, nici un pamantean nu L-a vazut, nici nu ar putea, ar fi instantaneu evaporat. Noi am vazut numai pe Dumnezeu Fiul, Domnul Isus Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul una sunt in fapta si gandire. Dumnezeu Fiul este Creatorul a tot ce exista in univers, DECI ESTE Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am spus eu ca l-am vazut? As fi vapori demult daca s-ar fi intamplat asa ceva.
In istoria omenirii exista DOAR doua manifestari audio a lui Dumnezeu Tatal, aceste se numesc religios, Teofanii Daca Dumnezeu Tatal s-ar apropia de sistemul nostru solar acesta s-ar vaporiza instantaneu. Norocul nostru ca Dumnezeu Tatal a facut pe cineva care poate sa interactioneze cu materia fara ca aceasta sa fie vaporizata, Creatorul universului, Dumnezeu Fiul.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu sti a citi?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu baietas, profet este una, Dumnezeu alta.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

DACA vei ajunge vreodata "acolo" sigur iti vei schimba opinia. Sti de ce am spus "vreodata", nu ai nici o speranta pentru "vreodata". Timpul este terminat.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu m-am facut clarvazator ci reproduc cele scrise in Biblie pentru cei ce STIU.
Intodeauna au existat pe pamant oameni care STIU (au stiut) VREMURILE dar tu nu sti asa ceva fiindca o dovedesti prin ceea ce spui. Dumnezeu NU si-a lasat poporul in afara cunostiintei despre ce si cum, dar scrie si in Biblie asa ceva, studiaza.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ceea ce spui tu nu face obiectul Crestinatatii ci Traditiei, poate asa veti intelege si voi de ce SUNT sectant. Noi respectam cele 10 porunci care include si ceea ce reprosezi tu, Porunca a doua: Exodul 20, 4
" Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,"
Vina este la lideri, la popi, nu la popor, fiecare va raspunde pentru faptele sale.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

DACA te informai, aflai ca unele confesiuni din tabara crestina FOLOSESC intelepciunea lasata de Dumnezeu oamenilor pentru a construi spitale si asa ai fi aflat ca primul transplant de inima a fost facut de SECTA mea, ca primul reactor nuclear folosit pentru medicina a fost facut de SECTA mea, ca unele din cele mai moderne spitale la nivel global sunt facute de SECTA mea, ca in tara noastra va fi construit unul din cele mai moderne spitale in domeniul oncologiei de..secta mea, ca in domeniul cercetarii medicale secta mea este in varful lantului "trofic", ca foarte multi dintre membri sectei mele sunt doctori, DAR totul se face sub inspiratia si conducerea lui Dumnezeu care sta la BAZA a tot ce am scris mai sus iar LA EL este ultima speranta si fara EL nu putem face nimic. Sunt bune si irigatile dar cand nu ploua cateva luni FARA Dumnezeu, nici stiinta nu ne mai ajuta.

| RAY explică (pentru danut):

E foarte bine ca ati facut asta, au fost savanti care au facut asta, bravo lor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asocierea dintre medicina si Hipocrate este una nefericita mai ales ca Dumnezeu este din vesnicii iar asocierea cu medicina a unui simbol SATANIC este si mai nefericita dar mergem la oameni si lasam simbolurile si "parintii" lor sa se scalde in mocirla uitarii.

| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sarpele e simbol satanic? Atunci Isus Hristos (simbolizat de sarpele ridicat de Moise in pustie) e Dracu'.

| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Profetesa sectei lui a declarat solemn ca "medicamentele nu vindeca nicio boala". La facultatea de medicina de la Universitatea Andrews nu s-a predat farmacoterapia pentru ca madam White se opunea acesteia. Pana la urma, profesorii universitari nu au mai tinut cont de dorinta ei si, in loc sa se mai roage de ea, au introdus farmacoterapia ca materie de curs fara a-i mai cere sfatul.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asocierea UMANA dintre diavol si medicina nu face ca aceasta sa fie rea ci MINTEA UMANA este dominata de rau. Medicina este ceva lasat de Dumnezeu, asocierea cu un simbol satanic nu o face rea ci arata GUNOIUL din minte UNORA.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi tu, mintea ta este atat de redusa (concluzie, nu jignire) incat nici notiunea de vesnicie nu o poate intelege. Nici asa zisi oameni de stiinta nu o pot face de aceia au aruncat trecutul omenirii cu milioane de ani in urma, nu au notiunea infinitului si nu-l pot pricepe, sunt doar carne moarta (materie) si nu pricep natura (o spun prima oara cu toate ca era folosita in vechime) fluida (duh).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" ∞ " asa a fost definit de omenire. Cand a inceput, in vesnicie, cand se termina, in aceiasi vesnicie. "∞"

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In vesnicie. te lasam pe tine sa "datezi" vesnicia. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ti-as spune tot nu ai intelege, asa ca te "protejez". rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Aparent as renunta, cel putin de ochii lumi.