| xdog a întrebat:

Daca ai stii ca viitorul tau copil, ar fi trimis in iad, ai dorii sa il mai concepi?
De ce un Dumnezeu ar creea un om, stiind ca el va merge in iad, nu este asta sadism?
Pentru parinti: ati putea sa va trimiteti copii in iad, chiar si pentru putin timp, ca sa sufere in agonie? Ati putea sa ii trimiteti acolo pentru eternitate? Daca nu, atunci dragostea voastra nu este mai puternica decat a lui Dumnezeu?

15 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu Dumnezeu te trimite in iad, ci faptele tale. Adica tu te duci singur acolo. Dumnezeu te cheama sa vii la El dar daca tu nu vrei ce vrei sa te oblige?

| xdog explică (pentru Esperança):

Dar nici nu am spus ca Dumnezeu te trimite in iad, citeste intrebarea: "De ce un Dumnezeu ar creea un om, stiind ca el va merge in iad, nu este asta sadism?"

| Esperança a răspuns (pentru xdog):

Nu sunt Dumnezeu sa iti raspund la intrebarea de ce creeaza El oamenii, dar stiu ca omul cat e in viata se poate intoarce la Dumnezeu si poate duce o viata buna, iar la sfarsitul vietii sa ajunga in Rai!

| Urzi23 a răspuns:

Vezi ca incurci borcanelele. Predestinare nu exista, Ex urzi este predestinat pentru talpa iadului.Pai frate daca eu sunt predestinat sa ajung cine stie unde, atunci ce rost mai are Dreapta Judecata a lui Dumnezeu pentru urzi, daca Dumnezeu a stabilit de cind cu potoapele unde o sa ajung eu.
Apoi :
Citeste si tu despre predestinare, prestiinta si liberul arbitru.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Urzi23):

De ce vorbesti la persoana a 3 a despre tine?

| Urzi23 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Ma uritule eu zic sa te faci om de treaba si sa te lasi de prostii

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Urzi23):

Dar de ce nu crezi ca sunt om de treaba?

| Urzi23 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Ai si tu chestiile tale si bune si rele ca tot omul, dar este loc de mai bine, asta am vrut sa subliniez

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Urzi23):

La oricine este loc de mai bine.

| Inferno a răspuns:

Te referi la faptul ca Dumnezeu este atotstiutot, deci stie unde va ajunge omul respectiv dinainte sa se nasca.Este un paradox.
Acest paradox se explica prin Dumnezeu care este in afara timpului, el stie trecutul, prezentul si viitorul.
Asa cum trecutul nu poate sa interfereze cu liberul nostru arbitru, nu o poate face nici viitorul.

| Holocaust a răspuns:

Gândeşti prea mult, şi faci loc prostiei.

| Filip23 a răspuns:

Orice fiinta care are putere de intelegere se poate schimba, deci nu este condamnata; din contra, primeste o sansa pentru o lume superioara.

| GusWaters a răspuns:

Dar daca i-as zice viitorului meu copil,ca toata chestia cu Iad,Rai,Dumnezeu,Satana e doar o frectie la picior de lemn,ieftina, si ne-eficace, ce-ar fi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu din trecut nu poate schimba nimic deci nu este auto puternic de fapt este controlat de timp, nu ai cu cine pe TPU nu sunt crestini decat ema e singura restul sunt copii care habar nu au cei aia crestinism, dumnezeu cica a dat liberu deci adam si eva putea sa ea orice decizie asa cum poate oricine sa ea, el stie viitorul dar nu construieste viitorul nimanui lasa omul sa faca ce vrea el

| Cristan95 a răspuns:

P R O S T II! aoleu! viata e ceva unic si fascinant prefer sa o traiesc dupa regulile mele si sa nu pun intrebari idioate ca xdog.Auzi la el sa nu mai faci copil ca ti-l trimite dumnezeu in iad.Voi crestinii inraiti sunteti mai retardati pe zi ce trece.