| morningstar a întrebat:

Daca ateii resping teoria creationista si o adopta pe cea a bing-bangului, cum explica aparitia omului si inclusiv a vietii umane pe pamant?

66 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista o teorie creationista, ci o dogma. Sa o numesti teorie este total gresit deoarece elimini caracteristicile unei dogme.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Exista doua mari Teorii: a creatiei si evolutiei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

laughing Teorie inseamna ca acel ceva (ipoteza) nu e demonstrat, adica nu e un fapt. Oamenii de stiinta nu afirma ca ceva e adevarat decat dupa ce au toate dovezile ca asa e, de aceea Big-bangul si evolutia speciilor sunt teorii, inca. Voi sunteti siguri ca dumnezeu a creat omul, deci nu e o teorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Daca tot vine vorba de creationism, la care te referi? Creationismul carei religii? Nu pot fi toate corecte din cauza contradictiilor. (trecand peste partea in care creationismul nu merita titlul de "teorie") Afirmatia ta este gresita. Daca e sa dam titlul de teorie creationismului, atunci exista mai multe "teorii". A creatiei crestine, hinduse, nordice, aborigene ...etc.

Pentru evolutie sunt deja suficiente dovezi (problema in cazul tau e ca nu vrei sa le accepti). Prezinta dovezile (valide) pentru creationismul crestin.

* in cazul in care nu stiai, unele ramuri ale crestinismului, mai nou accepta si evolutia si big bang-ul doar ca le atribuie zeului lor. Din pacate pentru ei/voi, inca nu ati reusit sa demonstrati existenta acelui zeu deci acea afirmatie nu este valida.

| doctorandus a răspuns (pentru Mădă0611):

Big Bangul si evolutia sunt acceptate drept fapte obiective, chit ca denumirea de teorie poate produce confuzie. De fapt, evolutia e mai mult decat fapt, e paradigma conform carei functioneaza biologia. Creationismul nu e teorie stiintifica, nu e nici macar ipoteza stiintifica, pentru asta ar trebui sa fie falsificabil, adica sa se poata demonstra ca e fals, ceea ce propunatorii lui nu vor accepta niciodata. Si nu e stiinta pentru ca niciun jurnal stiintific de biologie indexat ISI nu publica articole de creationism. Pentru biologi, creationismul n-are nimic de-a face cu biologia, este parte din teologie, nu din biologie.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu draga ce inseamna teorie! Da, sigur ca eu cred stii tu...

| Zenicide a răspuns:

Stai asa, exista o teorie creationista? In ce consta acesta?

| morningstar explică (pentru Zenicide):

Poate nu m-am exprimat clar. Prin 'teorie creationista', ma refer la teoria ( numeste-o 'idee', 'concept' cum vrei tu daca asta te deranjeaza) sustinuta de Biblie prin care atat Pamantul cat si omul au fost creati de Dumnezeu.

| Zenicide a răspuns (pentru morningstar):

Daca au fost creati de Dumnezeu e teorie creationista crestina pentru ca Dumnezeu e numele zeului iudeo crestin.
Sunt curios in ce consta "teoria", prin ce metoda a creat Dumnezeu universul, omul, si tot ce stim pana acum (datorita stiintei) ca exista. Si probabil cel mai important de unde vine acest zeu creator?
Cum ai facut legatura intre zeul crestin si creatorul, cum l-ai identificat si cum ai eliminat posibilitatea altor zei mult mai batrani decat Dumnezeu.

| morningstar explică (pentru Zenicide):

Te cred ca esti curios, dar odata ce am adus un subiect de discutie printr-o intrebare, mi se pare coresct sa primesc intai un raspuns la intrebarea mea, nu?
Intrebarea asta am postat-o din simpla curiozitate, nu judec pe cei ce cred sau nu intr-o teorie sau alta; la fel si eu vreau doar sa am raspunsuri, nu contraziceri.

| Zenicide a răspuns (pentru morningstar):

Foarte bine, poftim raspunsul. Abiogeneza explica aparitia vietii pe pamant. Explica toate varietatile nu doar aparitia omului. http://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenesis

| RAY a răspuns (pentru morningstar):

Big bang-ul acela nu a creat planete, stele, galaxii, viata,oamenii, big bang a eliberat energie atata tot care sa convertit in materie apoi a luat masa prin bisonul higgs,apoi hidrogenul supus presuni a fuzionat in heliu, apoi nori de hidrogen sau prapusit formand stele, apoi sau format planete, a aparut viata, apoi a evoluat asta in 13, 7 miliarde de ani

| morningstar explică (pentru RAY):

Adica din hidrogen s-au format: planete, nori, stele, oameni, plante, animale, toate la gramada?! Asta se cam cheama 'tocanita" Orice fel de energie ar fi fost la mijloc, mi se pare o explicatie superficiala. E ca si cum s-ar spune ca dintr-o cana cu apa pe care am incalzit-o mi-au rezultat: un ceai, o casa, un caine, etc, toate aparand pornind de la o cana de apa care a primit un fel de energie. sad

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

Apoi sau format planete, a aparut viata, apoi a evoluat asta in 13, 7 miliarde de anirolling on the floor cata minciuna voi va multumiti doar cu raspunsu =>"ca tot a fost o intamplare" atunci care e scopul vostru in asta viata?
Saracele fiinte din nimic si tot nimic nu vor firolling on the floor doar aici se poate opri ratiunea ta de ce nu mai evoluezi "Teoria evolutiei" chiar nu vezi ca totul merge invers cum sustineti voi, mare va e inselarea va hraniti doar cu niste ideii scoase pe banda rulanta "13, 7 miliarde de ani"

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Cei asa amuzant, eu n-am ras de zeul tau aparut din nimic care creaza totul din nimic

| Thunderstruck a răspuns (pentru tavadaresti):

Asa radeau si aia din evul mediu cand zicea cineva ca Pamantul e rotund...Istoria se repeta, tine minte asta.

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

Imi cer iertare, pentru felu cum am reactionat.
Multa pace au cei ce iubesc Legea Ta si nu li se intampla nicio nenorocire. (Ps.119:165)

| Încrucişătorul a răspuns:

Sunt fel si fel de variante si "subvariante". Principalele sunt:

- evolutionismul
- panspermia

| RAY a răspuns:

Eu cred ca totul a pornit de la ceva simplu spre cea ce este in prezent, cred in acel big bang care a eliberat energie pura probabil adunata in miliarde de ani,cred in aparitia vietii datorate mediului foarte propice pentru viata, cred in teoria vietii ca o celula sa divizat si a evoluat spre tot ce e in prezent, cred in simplitate de ce?

pentru ca e logic, rational, sunt foarte multe dovezi cum ar fi hidrogenul=cel mai simplu element, arn = foarte simplu =inceputul vietii, nu cred ca aparut ceva complex si a creat totul in 6 zile din nimic
daca imi dai o singura dovada ca la inceputul universului sau al vietii a existat o singura forma complexa de viata voi crede ca a intervenit cineva in evolutia universului, vietii, totul a evoluat lent timp de 13, 7 miliarde de ani,iar faptul ca existam este rezultatul norocului de a fi aici, trebuie sa fim fericiti ca existam, inca ceva daca imi arati un om care s-a nascut adult te voi crede ca evolutia nu exista, ai evoluat din cea mai mica celula a organismului spermatoizul si cea mai mare ovulul, cum poti spune ca nu ai evoluat?

| morningstar explică (pentru RAY):

S-a incercat vreodata in conditii de laborator procesul despre care tu vorbesti? Adica hidrogenul, in aceleasi conditii de care sunteti atat de siguri, prin acelasi proces despre care vorbesti, a rezultat vreodata acelasi lucru?
In momentul cand gust o mancare, nu pot afirma cu siguranta reteta dupa care a fost facuta, nu? Dar iau aceleasi ingrediente care eu cred ca au fost puse, prin acelasi proces ( coacere, de ex), imi rezulta ceva comestibil. Apoi pot compara ceea ce am mancat cu ceea ce am pregatit si pot sa imi dau seama modul in care s-a preparat mancarea reteta si daca reteta initiala este aceeasi cu cea pregatita de mine. Poate cineva demonstra prin experiment ca plecand de la niste elemente chimice, prin procesul X ( nu-mi spuneti ca a facut 'BUM!" ca o sa scriu o poveste pentru adormit copiii plecand de la asta), lumea a aparut?
Am evoluat din cea mai mica respectiv cea mai mare celula a organismului, dar celulele alea tot din hidrogen s-au format sau cum? sad

| morningstar explică (pentru RAY):

Chiar si prin teoria evolutiei in urma bing-bangului, nu ti se pare ciudat ca dintr-un singur element ( sau in fine, mai multe) sa rezulte diferite regnuri ( nu imi spune ca si regnurile au evoluat intre ele ca o planta sa devina animal nu am vazut niciodata) si inclusiv sa rezulte omul, o fiinta atat de inteligenta si complexa pe care stiinta nu va ajunge sa il cunoasca si sa il descopere niciodata in totalitate? Cum explici atatea atribute ale omului? Cum explici aparitia creativitatii omului, inteligentei lui, vointei, gandirii? Astea tot dintr-un mecanism au rezultat?

| Alphawolf a răspuns (pentru morningstar):

Daca tu crezi ca teoria evolutiei e absurda nu ai decat sa crezi intr-o fiinta omniscienta si omnipotenta fara inceput care a creat totul pocnind din degete. Pentru tine, varianta creatiei este cu bun simt si pe intelesul tau!? Bravo, ai imaginatie.

| morningstar explică (pentru Alphawolf):

Bineinteles ca asta este varianta adevarata. Daca tu nu o accepti, nu inseamna ca este o varianta fara bun simt.

| RAY a răspuns (pentru morningstar):

Cand am spus eu ca hidrogenul a creat viata?

| RAY a răspuns (pentru morningstar):

Ce legatur au ma elementele cu regnurile animale?

tu faci chimie?

| morningstar explică (pentru RAY):

Ai spus ca viata a pornit de la unul din elementele cele mai simple si ca una din dovezile 'cele mai simple si rationale' este prezenta hidrogenului. Sau nu asta ai vrut sa spui, de fapt?
Plecand de la faptul ca asta ai dat de inteles, ca de la unul din cele mai simple elemente chimice ( da, am facut chimie! ), viata a aparut si evolutia s-a desfasurat lent timp de nu stiu cate miliarde de ani ( tu ai afirmat asta, poate data viitoare ma scutesti sa fac rezumatul postarilor tale), te-am intrebat: daca este evolutie atunci, cum s-au format diferite regnuri? Daca era evolutie, o perioada mai lunga sau mai scurta exista un anumit regn, apoi evolua in altul s a m d. Atunci, dat fiind faptul ca in prezent ( si nu numai acum ) exista mai mult de un regn, cum poti sustine evolutia in sensul asta?

| RAY a răspuns (pentru morningstar):

Citeste din nou totul eu n-am scris asa ceva, cred ca imi pierd timpul cu tine, tu faci misto sau nu ai ce face

| Alphawolf a răspuns (pentru morningstar):

Daca tu spui...bineinteles ca este o varianta cu bun simt si adevarata, dar pentru tine, nu si pentru mine. Eu nu o accept pentru ca nu ma lasa logica. Dar daca tu consideri ca nu toate intrebarile au nevoie de un raspuns rational, daca crezi ca sunt lucruri pe care omul nu le poate intelege, daca vrei sa-ti raspunzi simplu, eu nu am nimic impotriva.

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru morningstar):

Omule nu e clar ca omul de la aparitia sa nu era atat de inteligent pe cat debitezi tu, era chiar asemanator unui animal, nu vorbea, nu se ducea la scoala, tot ce vezi tu tehnologie e de 200 hai 300 de ani asa ca nu mai admira tu atata de mult inteligenta omului ca nici dupa miliarde de ani timp in care omul s-a dezvoltat intelectual, nu s-a risipit prostia, gesturile animalice. Asa ca las-o balta, daca il cauti pe Dumnezeu fa-o dar nu pe TPU, ca aici sigur nu e

| morningstar explică (pentru QuaresmaRicardo):

Iar tu daca nu Il cauti pe Dumnezeu, nu mai intra la categoria "Religie"; eu cred ca am ce cauta odata ce ma gasesc in categoria potrivita big grin
Cat despre inteligenta, e problema ta daca nu stii sa o apreciezi. Si nu confunda inteligenta cu tehnologia, sunt chestii total diferite. Daca nu era inteligenta omului, nu exista nicio tehnologie avansata astazi. Si daca sustii ca omul abia in zilele noastre s-a civilizat si a invatat sa fie inteligent, te intreb de unde a venit inteligenta asta oare? Nu tot de la Dumnezeu? Nu imi raspunde 'evolutie' ca am sa cred ca faci o obsesie din asta. Si daca tot stii cum era omul la inceputuri, sunt tare curioasa sa stiu ce surse ai tu sa afirmi asta cu atata certitudine?

| Zenicide a răspuns (pentru morningstar):

"Si daca sustii ca omul abia in zilele noastre s-a civilizat si a invatat sa fie inteligent, te intreb de unde a venit inteligenta asta oare?"
Conform bibliei cunoasterea/cunostinta provine de la Satan. Tot Satan vroia sa le dea si nemurire (pomul nemuririi era langa pomul cunoasterii) dar a intervenit Dumnezeu.

| morningstar explică (pentru Zenicide):

Serios? In care Biblie ai gasit tu ca pomul nemuririi era langa pomul cunoasterii? E o inventie de-a ta, mai informeaza-te inainte sa afirmi ceva de genul asta. Dumnezeu crease ''pomul cunostintei binelui si raului" ( asa se cheama!), deci de la El a venit cunoasterea si de la Satan a venit doar ispita, ca daca detinea Lucifer cunoasterea suprema ( mai mult decat Dumnezeu vreau sa zic), nu era aruncat afara din Rai. Si chiar mancand din fructul acelui pom, nu ar fi trait vesnic, dimpotriva au devenit oameni blestemati si muritori.

| Zenicide a răspuns (pentru morningstar):

Serios. ''Pomul cunostintei binelui si raului" se refera la cunoastere in general. "binelui si al raului" e un mechanism literar folosit pe acele vremuri care inseamna cunoasterea tuturor lucrurilor sau cunoastere in general.

This literary device pairs opposite terms together, in order to create a meaning, so that with the phrase "good and evil" it means "everything". It is equivalent to the Egyptian expression evil-good which also means "everything". In Greek literature, the concept is also used by Telemachus, "I know all things, the good and the evil"
Mai multe gasesti aici http://en.wikipedia.org/wiki/Tree_of_the_knowledge_of_good_and_evil
Pomul vietii sau nemuririi http://en.wikipedia.org/wiki/Tree_of_life_(biblical)

Nu conteaza cine a creat pomul cunoasterii. Daca eu iti dau un sandwich gustos cand ti-e foame conteaza cine l-a preparat? Sau conteaza mai mult intentia mea?

| morningstar explică (pentru Zenicide):

Conteaza cine a creat pomul cunoasterii binelui si raului pentru ca asta denota faptul ca la El se gaseste cunoasterea absoluta. Conteaza deci faptul ca Dumnezeu a creat pomul cunoasterii binelui si raului, pentru ca asta denota ca El detine cunoasterea, nu Satana, asa cum ai sustinut tu.
"...un mechanism literar folosit pe acele vremuri care inseamna cunoasterea tuturor lucrurilor sau cunoastere in general. " Dar este vorba despre cunoastere, nu despre nemurire. Cat despre 'mecanisme literare', tare curioasa as fi cine a putut studia mecanismele literare din acea perioada.
Este superficiala explicatia ta. Daca ti se spune clar "cunoasterea BINELUI SI RAULUI'', cum poti sa afirmi ca se refera la toata cunoasterea, deci si la nemurire cu toata cunoasterea ei? Nu forta intelesul expresiei ca nici trasa de par nu reiese intelesul pe care l-ai vrea tu. Se refera strict la cunoasterea binelui si a raului. Lasa balta ideea ca Satana detinea cunoasterea si ca de la El ar veni; odata ce Dumnezeu a creat pomul cunoasterii binelui si raului, E clar ca el detine acestea.

| Zenicide a răspuns (pentru morningstar):

"El detine cunoasterea, nu Satana, asa cum ai sustinut tu" - Eu nu am sustinut ca Satan detine cunoasterea. Eu am zis doar ca omul a primit cunoastere de la satan. Ceea ce este corect conform bibliei.

"Dar este vorba despre cunoastere, nu despre nemurire." In biblie sunt mentionate 2 pomi (acum, unii sustin ca este vorba de acelasi pom altii spun ca sunt 2 poimi diferiti, tu deicizi) vezi Geneza 2:9 "iar în mijlocul raiului era pomul vieţii şi pomul cunoştinţei binelui şi răului"

"cunoasterea BINELUI SI RAULUI'', cum poti sa afirmi ca se refera la toata cunoasterea deci si la nemurire cu toata cunoasterea ei? - Pai biblia ne arata foarte clar ca inainte sa manance din fructul oprit cei doi erau prosti. Nu isi acopereau partile intime, nici animalele nu fac asta, deci erau la fel de inteligenti ca si animalele.

Le spune Satan urmatoarele: "Dar Dumnezeu ştie că în ziua în care veţi mânca din el vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul". Geneza 3:5

Apoi: "Atunci li s-au deschis ochii la amândoi şi au cunoscut că erau goi, şi au cusut frunze de smochin şi şi-au făcut acoperăminte." - Imediat ce mananca din fruct isi dau seama ca sunt dezbracati, si isi acopera partile intime. Cu alte cuvinte, observa diferenta dintre ei si animalele, primul semn de itneligenta al oamenilor confor bibliei. Geneza 3:7

"Nu forta intelesul expresiei ca nici trasa de par nu reiese intelesul pe care l-ai vrea tu." - Nu e bine sa te contrazici cu wikipedia, crede-ma. Animalele pot face diferenta intre bine si rau? - Nu. Este vorba de inteligenta, iar inainte ca sa mananace din fruct oamenii erau la fel de inteligenti ca animalele, fie ca iti place, fie ca nu. Cunoasterea binelui si a raului defineste cea mai inalta forma de cunoastere pentru ca doar noi oamenii putem face diferante intre bine si rau dintre toate speciile existente pe pamant.

| Seby90 a răspuns (pentru morningstar):

Deci satana ne-a oferit morala.
Good!

| morningstar explică (pentru Seby90):

Tu intotdeauna intelegi exact invers sau doar acum?

| Seby90 a răspuns (pentru morningstar):

Citeste ce ai scris.
Ai spus ca satana i-a ispitit sa guste din fructul cunoasterii binelui si raului, cunoasterea binelui si raului inseamna o moralitate. Deci... yah.

| Mădă0611 a răspuns:

Cum a zis si Zenicide, vezi abiogeneza, si daca vrei sa vezi ce a fost inainte de abiogeneza, vezi ce zice fizica/chimia.

| WhatheWow a răspuns:

Vezi ca sunt o sumedenie de carti stiintifice care explica sistematic aparitia Vietii si inclusiv a Omului scrise de oameni cu facultati, care si-au dedicat intreaga viata studiului acestor procese si nu aberatii visate noaptea de niste oameni cu inteligenta de acum 2000 de ani a caror sanatate mentala e discutabila; nu trebuie decat sa le citesti!

| Seby90 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=X1SVM5Nvb1I Daca ai timp rabdare si inteligenta necesara sa asimilezi teoria asta, mie mi se pare momentan ca fiind cea mai completa, acopera creearea big bangului, motivul expansiunii si acopera si faptul ca pot exista viitoare big banguri, si ca au existat deja sute de mii poate.

Cat despre evolutia omului, serios, tu inca nu stii teoria evolutionista?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - Daca esti crestin/a, si tu respingi "teoria" (nu merita acest titlu) creationista a altor religii. Intrebarea e "De Ce"? Gandeste-te bine.
2 - Big Bang-ul nu se ocupa cu aparitia vietii.
3 - Cam cat de mult stii despre Big Bang, Abiogeneza si Evolutie? Din intrebarea ta, inteleg ca nu stii prea multe. Exista internet, exista guagal, exista carti, documentare, etc. Sunt multe modalitati prin care te poti informa. Trebuie doar sa vrei sa cauti.
4 - Chiar daca maine, toate cele 3 mentionate mai sus pica, versiunea creationista (crestina sau a altor religii) nu are absolut nici o "putere". Pana acum, crestinii spre exemplu in loc sa aduca dovezi care sa le sustina varianta au incercat sa distruga teoriile stiintifice. Nu exista absolut nici o dovada cu adevarat buna care sa sustina creationismul. Deci chiar daca toate cele 3 pica maine, creationismul nu are nici o valoare pentru ca nu este sustinut de dovezi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect gaia asa e, ateismul nu are nici o legatura cu big bang, evolutie

| morningstar explică (pentru anonim_4396):

1. Nu merita titlul ca nu i-l dai tu? big grin
2. Stiu ca Bing-Bangul nu se ocupa cu aparitia vietii. Eu am facut o paralela, ceea ce tu nu ai inteles dar m-am cam saturat sa explic. N-ai decat sa citesti explicatiile date celorlalti.
3. Stai linistit, caut destul si nu pe 'Goagal" ca acolo 'e' si porcarii ale unor asa zisi oameni de stiinta cu licenta platita. Traduc o carte in momentul asta legata de aparitia Universului, a Pamantului, a vietii pe Pamant. Asta ca sa nu mai ai falsa impresie ca nu ma informez big grin
4. Intr-o zi o sa stai fata in fata cu dovezile palpabile ale aparitiei vietii pe Pamant in urma simplei rostiri a Cuvantului lui Dumnezeu. Pana atunci toti negati si ignorati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru morningstar):

1 - Observ ca nu stii ce inseamna "teorie" in stiinta.

Apropo, ti-am pus o intrebare. De ce respingi creationismul altor religii?
2 - Eu ti-am raspuns intrebarii principale nu comentariilor date altor utilizatori. Deci mai pe scurt, ma doare-n cot de explicatiile date celorlalti. Ai formulat o intrebare gresita, e problema ta. Asuma-ti vina.
3 - Din intrebarea pusa de tine nu se vede CA CAuti destul.
Specifica si numele cartii daca tot ai deschis acest subiect si o arzi "informat".
4 - Deci tu esti pro creationism crestin. Clasica amenintare cu "las ca vezi tu". Ofera acum dovezile clare nu "las ca vezi tu". Asta nu reprezinta o dovada, reprezinta doar o scuza penibila.

Imi era clar de prima data ca discutia cu tine pe acest subiect este inutila dar am zis sa incerc, poate esti primul care o sa ofere niste dovezi cu adevarat bune. Pana acum ai oferit doar un "las ca vezi tu". Slab. Vezi ca ti-am pus o intrebare, acum cred ca e randul tau sa raspunzi.

| morningstar explică (pentru anonim_4396):

1. Mai observa si ca nu definirea conceptului de 'teorie' ma intereseaza. big grin
2. Poate sa te doara si in gat ca mi-e tot una. Raspunsul la intrebarea data de tine l-am mai dat la cateva persoane care au cerut lamuriri; dar de ce sa citesti ca deh, vrei sa se repete neaparat slujba pentru o baba surda.
3. Si ce ar trebui sa fac acum sa duc lupte de convigere ca sa ma crezi ca citesc si ma informez? Nu se merita. Titlul cartii despre care vorbeam este "La Naissance de la Terre. La Terre, ses merveilles, ses secrets"- Selection du Reader's Digest.
4. Eu n-am inteles de ce te simti tu amenintat laughing Poate ca nu ai inteles ca nu vreau sa demonstrez nimic, ci doar vreau sa inteleg opinia ateilor referitoare la aparitia vietii siintelor umane si nu numai pe Pamant.

| ManStrong a răspuns:

Pai printr o explozie.
pai cum nu a mai vzut asa ceva?
Numai ca acum este reversul. Exolozia distruge omenirea.Atunci a creat o.

| RisenLight a răspuns:

Rapunsul sa afla in intrebare. Cine gandeste stie acest lucru.Cine are urechi de auzit sa auda. Toate cele bune

| bumblebee010 a răspuns:

Nu stii? faza cu maimuta, ca omul se trage din maimuta.

| morningstar explică (pentru bumblebee010):

O stiu dar nu o cred. Cei care cred ca provin din maimute, nu au decat sa se creada mai departe maimute evoluate, mie imi pare imposibil ca intr-un numar de ani chiar fiind destul de mare, o maimuta sa poata gandi si sa ajunga la inteligenta pe care omul o are acum. Eu raman la ideea ca sunt o fiinta inteligenta creata de o Mana Divina.

| bumblebee010 a răspuns (pentru morningstar):

E mama divina..esti atee? cine te impiedica sa crezi in D-zeu.de ce nu accepti ca el te-a creat?

| GRs a răspuns (pentru bumblebee010):

Probabil acelasi motiv pentru care tu nu accepti faptul ca omul e un animal si a evoluat.

| Zenicide a răspuns (pentru bumblebee010):

Ca omul se trage din maimuta e propaganda religioasa si nu are absolut nici-o legatura cu teoria evolutiei. Omul nu se trage din maimuta, iar tu vorbesti despre lucruri despre care nu ai habar.

| morningstar explică (pentru bumblebee010):

Pai chiar la Dumnezeu m-am referit cand am spus metaforic vorbind "Mana Divina". Cine ar mai putea avea "Mana Divina" daca nu El? Nu sunt atee, cred in Dumnezeu, cred ca El m-a creat, cred ca intr-o zi am sa-L vad.

| morningstar explică (pentru Zenicide):

Bine ca 'ai' tu habar ce vorbesti atunci cand afirmi ca evolutia omului din maimuta este o chestie religioasa. Niciodata un crestin adevarat nu a sustinut asa ceva. Iti dai seama ce ai afirmat?

| morningstar explică (pentru GRs):

Si nici nu am sa cred asta vreodata. Daca te crezi animal, asta-i treaba ta. Eu am fost creata de Dumnezeu!

| Zenicide a răspuns (pentru morningstar):

Citesti macar ce scriu? Am zis ca e propaganda religioasa pentru a distruge teoria evoluitei si a crea o imagine falsa si stupida despre acesta. Arata-mi in ce carte de biolologie scrie ca omul se trage din maimuta?

| morningstar explică (pentru Zenicide):

Pai tocmai ca este fals; scopul crestinilor atunci cand afirma ca nu ne tragem din maimuta nu este in primul rand acela de a crea o imagine 'falsa si stupida' fata de teoria evolutiei, ci este acela de a arata oamenilor adevarul; mitul evolutiei se distruge singur. Nu stiu ce ai studiat tu la anatomie, dar stiu ca in programa scolara nu s-a scris niciodata pana acum vreo lectie legata de crearea omului de Dumnezeu.

| Zenicide a răspuns (pentru morningstar):

" scopul crestinilor atunci cand afirma ca nu ne tragem din maimuta nu este in primul rand acela de a crea o imagine 'falsa si stupida' fata de teoria evolutiei, ci este acela de a arata oamenilor adevarul"
- Tocmai asta ziceam, teoria evolutiei nu zice nicaieri ca oamenii se trag din maimute. Tu si alti crestini ziceti asta. Informatia este modificata si stricata intentionat de catre cei ca tine.

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru morningstar):

Daca mori inaintea mea si ai sa-l vezi, send me a picture

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru morningstar):

Si daca dumnezeu e un animal? Se poate sau ai dovezi ca nu e? Atunci eu ma trag dintr-un animal, numit maimuta, tu dintr-un animal generic numit Dumnezeu.

| morningstar explică (pentru QuaresmaRicardo):

Am uitat sa precizez ca n-am chef sa discut cu persoanele care se apara prin ironie. Ma intreb daca vor invata vreodata ateii si crestinii sa discute civilizat, chiar daca sustin opinii diferite. Dar e greu, vorba ta, ce atata civilizatie?

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru morningstar):

Mai mi-ar placea sa port o conversatie cu tine, dar una unde se poate vorbi cursiv, nu cum este aici, nu cu ironie si rautate. Poate asa unul din noi va ajunge la o concluzie. Si intelege-ma ca eu nu am nimic cu oamenii care cred in dumnezeu pentru ca lucrul asta ii face pe cel putin jumatate din ei mai buni, pe altii ii inebuneste iar pe altii ii face sa devina impulsivi si recalcitranti intr-o convrsati cand cineva zice ceva d iisus, de dumnezeu.

| bumblebee010 a răspuns (pentru morningstar):

Esti o fata desteapta imi place cum gandesti

| morningstar explică (pentru bumblebee010):

Merci.

| Allie27 a răspuns:

Evolutie? Fiecare specie este o subspecie a altei specii, omul fiind specia suprema in momentul de fata. Dar nu-mi spune ca tu crezi ca primii oameni au fost facuti din lut :]