| FreddieM a întrebat:

Daca biblia mentioneaza existenta in contemporaneitate a dinozaurilor cu oamenii, cum explica aceasta carte disparitia tuturor raselor de reptile sau alte vietuitoare care populau planeta la acea data?
As prefera interpretari personale din partea credinciosilor, fara citate din biblie, ca nu le pricep.
Multumesc

45 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biblia nu pomeneste de asa ceva,nu te lua dupa fanatici de pe TPU,acei scritori nu stiau de dinozauri dar stiau si ei din alte legende de balauri, monstri si alte fantezi, evrei nu au trait impreuna cu dinozauri nu scrie asa ceva, vt este valabil doar pentru evrei atat, istoria lor, nt este un fel de copy paste cu vrajeli inventate de 4 autori anonimi

| RAY a răspuns:

Celcenustiedeloc exista dovezi care care demonstreaza cauzele disparitiei, din nou apel la ignoranta, cercetati ca dumnezeu exista, deci dz ne-a dat minte sa nu o folosim, noaptea minti

| RAY a răspuns:

Stiu ma RAY ca exista dovezi, iar concluzia finala a cercetatorilor adevarati este Potopulwinking.

iar minti, cv tipic tie https://ro.wikipedia.org/wiki/Extinc%C8%9Bia_Cretacic%E2%80%93Paleogen
potopul se regaseste in mai multe mituri
https://ro.wikipedia.org/wiki/Potopul
nu traiau oameni cu dinozauri, aia numai existau atunci, biblia nu este o carte de stiinta, catolici cred in evolutie creationista pe cine interseaza poate cauta, nu suntem in familia flinstone
usernamele tau este o blasfemie, totul stie doar dumnezeu crestin cu numele nu tu, in biblie scrie ca blasfemia trebuie pedepsita cu moartea nici iisus nu a spus ca stie totul si cica stii tu

| RAY a răspuns:

Celcenustiedeloc esti imatur, un copil de 15 ani care face troll pe aici

| Celcestietot a răspuns:

Atunci cand lui Dumnezeu i-a parut rau pentru ca a ajuns planeta in mana pacatului si totul a devenit exact cum nu trebuia, s-a decis ca tot ce este viu sa fie sters de pe fata pamantului. Cand Dumnezeu a vazut pe Noe, un om fara de pacat, s-a modificat putin planul, iar El a decis sa il salveze impreuna cu nevasta-sa, cu fii si nevestele lor (si frumos ar fi ca din partea ateilor sa nu mai aud ca a avut loc incestul pe arca, caci nu este asa) si cu animalele, caci Dumnezeu face ceea este drept. In arca lui Noe au intrat necuvantatoarele stabilite care aveau loc si care puteau fii stapanite de catre om.

| FreddieM explică (pentru Celcestietot):

In opinia ta, celelate vietuitoare care nu puteau fi stapanite de om,, adica dinozaurii si alte reptile marine preistorice (de ex. Leviatanul, supermonstrul marin) au fost extincte in urma potopului.
Asa e?

| Celcestietot a răspuns (pentru FreddieM):

Dumnezeu a ales ce vietuitoare vor trai, El stie rostul adancimii oceanelor. Posibil ca Levi. sa fi fost lasat viu.

| Celcestietot a răspuns:

Stiu ma RAY ca exista dovezi, iar concluzia finala a cercetatorilor adevarati este Potopulwinking. De ce te iei de usernameul meu, omule moral?

| Celcestietot a răspuns:

Esti o cauza pierduta, RAY. Numele meu nu are de-aface cu Dumnezeu si nu sunt mai presus de El.

| DeyCj a răspuns:

Eu văd pământul şi tot ceea ce este creat ca pe un sistem solar creat de om(se ştie că s-a realizat asta fizic în laborator), unde au fost create diferite specii de vieţuitoare cu scop de cercetare(inclusiv noi), iar după ce cercetarea s-a încheiat speciile respective au fost distruse şi înlocuite cu altele, tot cu acelaşi scop.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Toată Scriptura (Biblia) este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa învețe, sa mustre, sa îndrepte, sa dea înțelepciune in neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desăvârșit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna". 2 Timotei 3/16, 17
Acesta a fost scopul pentru care Dumnezeu a inspirat pe prooroci si apostoli sa scrie Biblia.
Dumnezeu a scris si cu privire la voi cei care nu credeți următoarele: " Înainte de toate, sa știți ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai după poftele lor, si vor zice: ' Unde este făgăduință venirii Lui? Caci de când au adormit părinții noștri, toate rămân așa cum erau de la începutul zidirii!'" 2 Petru 3/3, 4
Dar Dumnezeu ne încurajează cu următoarea afirmație: "Dumnezeu nu întârzie la împlinirea făgăduinței Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi, si dorește ca niciunul sa nu piară, ci toti sa vina la pocăință". 2 Petru 3/9.
Iată cum voi împliniți aceasta proorocie a lui Petru.

| FreddieM explică (pentru TamplaruAnisoara):

Multumesc pentru efort. Ai avea si opinie la intrebarea mai sus postata?

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Opinia ei este sa faca propaganda, copy paste e mai usor

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru FreddieM):

Dumnezeu spune in Biblie sa nu adăugam nimic la ea si nici sa scoatem din ea. Si, sa răspundem cu da acolo unde este "da" si cu nu acolo unde este "nu". Opinia mea rezulta din citatele postate. Adică, cel ce crede in Dumnezeu nu e interesat de dispariția dinozaurilor ci de cum sa poată sa fie mântuit. Pentru cei ce nu cred, ar fi fost inca un motiv in plus de a-si bate joc de Dumnezeu, asta in cazul in care Dumnezeu ar fi dat importanta întrebării tale. Cat despre Rh negativ, ma număr si eu printre cei 15℅ din lume, dar mie îmi place ceea ce spune Biblia despre " extratereștrii" lui mudokins78_ adică posibil strămoșii noștri : " Fii lui Dumnezeu au văzut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din toate și-au luat de neveste pe acelea pe care si le-au ales". Eu ma simt mai bine când stiu ca moștenesc pe " un fiu al lui Dumnezeu si pe o fiica a lui Adam". Daca voi va simțiți mai bine crezând ca moșteniți pe maimuță si pe un extraterestru, e alegerea voastră.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Diferenta e ca noi nu credem,noi stim ca omul a evoluat si are un stramos comun cu cimpanzeu, din nou se vede ca habar nu ai ca maimuta aia se imparte in speci diferite, sau tu nu stii, observ ca multi nu au habar, nici nu ma mir

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Eu am răspuns lui mudokins78 după limbajul lui. El a folosit cuvântul maimuță. Iar noi care credem in creație nu ne batem capul cu evoluția lui Darwin. A fost si el un om, si atât. Si nici macar nu v-a demonstrat ceea ce susține.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iar minti, omul a cules dovezi toata viata lui, sunt mai multe variante de creatie, plus ca sunteti impartiti in 6500 de religie, secte, culte, vb de crestinism, catolici accepta evolutia si big bang, desi voi crestini nu credeti in acelasi lucruri ca de asta sunteti impartiti

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pentru ca in stiintele empirice nu exista demonstratii, ci doar teorii acceptate si teorii respinse.

Creationismul (care dintre ele, ca sunt mai multe) chiar daca ar fi adevarat ar fi o teorie stiintifica complet inutila. De exemplu: automobilul tau a fost creat de o fabrica de automobile. Spune-mi ce ai invatat concret acum de la mine despre automobilul tau.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Citește Apocalipsa. Mai toate denominațiunile considera ca PAPALITATEA este fiara (antihristul), așa ca nici nu ma mira ca crede in evoluție.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am automobil. Dar daca as avea si m-ar interesa sa aflu totul despre el as studia manualul dupa care a fost construit. La fel cine vrea sa cunoască ceva despre Dumnezeu va trebui sa studieze manualul (Biblia). Numai ca exista o diferență. Cine o citește fara sa fie călăuzit de Duhul lui Dumnezeu, o citește degeaba. Cat despre Darvin, ca sa scrie despre evolutie, si el a fost călăuzit de un duh, altfel nu avea curajul sa o facă. Si nici idei. Numai ca la sfârșitul vieții i-a părut rău de tot ce a scris si a ales Biblia cartea cea mai draga după cum a scris in Jurnalul lui. Dar omul, având o teorie care il combate pe Dumnezeu, a ajuns s-a o accepte pentru a-si justifica in ochii celorlalți comportamentul care contravine voii lui Dumnezeu. Posibil, ca si Darvin, muti sa regrete înainte de moarte.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ca Darwin s-ar fi pocait inaintea mortii e o minciuna. Sfruntata.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Faza e ca datorita lor exista biblia

| mudokins78 a răspuns:

Aproximativ 85% din populatia globului are sangele Rh pozitiv, in timp ce restul oamenilor se pot lauda cu Rh negativ. Conform specialiştilor, sangele cu Rh negativ ar fi de provenienta extraterestra.
În urmă cu peste 35.000 de ani ar fi existat o mutatie genetica la nivelul speciei umane si atunci a aparut pentru prima data acest tip de sange. Potrivit unor oameni de stiinta, s-a folosit ADN de provenienta extraterestra, care a fost combinat cu cel al unei maimute si astfel a aparut omul de Neanderthal.
apropo..Biblia nu spune nimic de dinozauri!
dinozaurii au fost un esec din partea extraterestrilor cand au incercat o mutatie genetica sperand ca viata inteligenta va aparea pe pamant, ..ca atare au distrus intreaga specie.
Dupa toata treaba asta au incercat cu maimuta.
Cand au vazut ca merge bine cu treaba asta, unii din extraterestri sau imbarligat cu pamantencele si a rezultat gigantii(titanii).
Atunci a avut loc a doua extinctie si caderea in dizgratie a unor extraterestri.(vezi potopul) noi suntem a treia lume creata de ei.
Sper sa ajuncem undeva,. daca nu, e vai de noi.

| Celcestietot a răspuns (pentru mudokins78):

Cum îți poți explica evaluarea ta la adresa mea? Eu nu pot vedea motivul.

| RAY a răspuns (pentru mudokins78):

Ai imagintie bogata

| FreddieM explică (pentru mudokins78):

Credinciosii nu neaga existenta animalelor preistorice pe planeta, exista dovezi prea evidente, dar incearca sa o dea cotita gasind diverse explicatii fantasmagorice. Cica i-a ucis potopul.
Subscriu teoriei de tine expuse, dar adaug ceva. Specialistii afirma ca am fi al partulea daca nu al cincilea strat civilizational pe Terra.
Mai e ceva. Dinozaurii au disparut cu 65 de milioane de ani in urma, (la sfarsitul erei cretacice) inaintea aparitiei primilor humanoizi, deci nu au trait in aceeasi perioada.
Ma intriga de ce atunci cand doresc explicatii, ele sunt oferite de credinciosi in maniera generica, interpretabila, fara minime fondamente logico-rationale, tintite prin neverosimilul si absurditatea lor, sa jigneasca si cea mai mica urma de inteligenta care o posedam.

| FreddieM explică (pentru RAY):

Totul e teorie si ipoteze, nimic concret. Dar unele pot sta in picioare. Banuiesc ca si tu esti adeptul unor teorii legate de argument. Si alea verosimile, pun pariu. Sunt scenarii posibile, de ce sa nu le consideram ca atare?

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Stim ca viata a evoluat prin selectie naturala,ca universul are doua legi fundemantale cauza si efect,ca big bang a fost inceputul acestui univers,ce la cauzat nu stim,probabil au fost mai multe cauze, daca vorbim de vreun creator daca exista e uu indiferent,nepasator,unu gen panteist sau deist,nu stim daca exista vreun creator sau nu, putem sa nu credem sau credem, eu prefer sa nu cred, mai ales in fantezi evreiesti, iahve era un zeu fictiv inventat de evrei

| Celcestietot a răspuns (pentru FreddieM):

,,Cica i-a ucis potopul.'' -> pai ce, a ucis vulcanul cu magma sa rolling on the floor?! Voi ateii aveti niste teorii de dus la Hollywood ca sa faca filme dupa ele. Hai, ca stii ca am dreptate in legatura cu potopul, nici macar tu nu poti negawinking. Dumnezeu exista, cerceteaza!

| Nilsson a răspuns (pentru FreddieM):

"Credinciosii nu neaga existenta animalelor preistorice pe planeta, exista dovezi prea evidente, dar incearca sa o dea cotita gasind diverse explicatii fantasmagorice. Cica i-a ucis potopul."

La fel cum ateii nu neaga existența fosilelor marine în zonele montane, sunt dovezi prea evidente, astfel că ei încearcă să o dea cotită că acele zone au fost cândva un fund de ocean care s-a înălțat în milioane de ani. happy

| FreddieM explică (pentru Nilsson):

Si daca locatia unde au fost gasite fosilele au fost cu sute de milioane de ani, fund de mare, asa explici tu disparitia dinozaurilor si supravietuirea lui Noe&family si turma lui de animale?

| Nilsson a răspuns (pentru FreddieM):

Mă cam îndoiesc că îți dorești cu adevărat o explicație din partea mea cu privire la dispariția dinozaurilor din moment ce nu dai semne că ai fi dispus să îți schimbi opinia.
Îți spun totuși părerea mea: extincția lor a fost cauzată probabil de un cumul de factori, așa cu au dispărut și elanii, zimbrii din Europa de Est, rinocerul de Java din Vietnam, și în următoarele generații dacă lucrurile vor continua în acest ritm poate vor dispărea și elefanții, girafele, hipopotamii, leii, etc.
Sper să nu inventam vreun asteroid fictiv în viitor ca să explicăm și extincția acestor mamifere.

Ce nu sunt sigur este cum de au mai rămas fosile marine pe munți timp de milioane de ani sub acțiunea ploilor și fenomenelor meteo ce erodează relieful și care ar fi trebuit să le care demult până în câmpii.

| FreddieM explică (pentru Nilsson):

Treaba-i foarte simpla. Unii teologi, cand a trebuit sa gaseasca o explicatie despre existenta dinozaurilor, au zis ca acel monstru marin numit Leviatan care este mentionat in biblie, ar fi unul dintre ei. (Nu cred ipoteza asta, o trec la mitologia cu balauri si alte oratanii).De aici pleaca investigatia mea.
Daca dumnezeu a creat toate vietuitoarele planetei de la zero si anume cele cunoscute noua si pana in ziua de azi, fosilele dinozaurilor datate cu carbon 14 care au trait in urma cu 65 de milioane de ani, unde-s frate? Si mai e ceva. Primele forme umanoide, create tot de dumnezeu bine-inteles, au inceput sa misune pe planeta, dupa 65-66 milioane de ani de la disparitia lighioanelor.
Ajuta-ma frate sa inteleg, da-mi o cronologie ceva cu minimum de coerenta. I-o fi inecat potopul, buna si asta, dar cum era posibil daca au trait la milioane de ani distanta fata de om?
Mersi pentru rabdare si pentru raspunsul tau.

| Nilsson a răspuns (pentru FreddieM):

Datarea cu carbon este folosită de oamenii de știință până la maximum 50 000 de ani, vechimea fosilelor considerate mai vechi este stabilită pe baza straturilor geologice.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Radiocarbon_dating

Totuși chiar și în cazul datării cu carbon am niște îndoieli, am auzit cazuri în care la o fosilă de femelă gestantă puiul apărea la datarea cu C14 cu câteva mii de ani mai bătrân decât mama. :)

Așadar, metodele de datare sunt cât se poate de discutabile, dacă cineva îți spune că un os are 65 de milioane de ani vechime n-ai decât să îl crezi orbește, că oricum nu poți verifica informația, doar dacă faci vreo 2 facultăți și dai câteva doctorate.
Iar dacă reușești câștigi atâtea titluri academice și îți dai seama că poate osul nu e atât de vechi te trezești că ți se retrag onorurile, așa cum au pățit și acești paleontologi care au descoperit celule conservate în oase de dinozaur care nu se puteau păstra pentru o perioadă atât de lungă:

https://www.sciencemag.org/......s-her-hunt

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mary_Higby_Schweitzer

https://godreports.com/......aur-bones/

Încă un lucru, legendele cu dragoni sau balauri, cum vrei să îi numești, se regăsesc în folclorul a numeroase civilizații antice.
Unele creaturi mitologice, precum leul cu aripi de vultur de la babilonieni, au totuși niște corespondente în natură de la care s-a plecat.
Însă în cazul dragonilor, aceste creaturi nu au niciun echivalent similar în natură, asta dacă îi excluzi pe dinozauri, și asta mă face să mă întreb cum de imaginația unor oameni din vechime a putut crea de la zero niște ființe mitologice atât de surprinzător similare cu terifiantele reptile gigant.

| FreddieM explică (pentru Nilsson):

Mersi de efort. In concluzie omul si reptila giganta au trait aceleasi vremuri?

| Nilsson a răspuns (pentru FreddieM):

Eu am prezentat niște argumente, fiecare trage ce concluzie vrea.

| FreddieM explică (pentru Nilsson):

Da Nilsson, metodele de datare a fosilelor, carbon paispe sau oricare ar fi ele, oricum stabilesc epoca in care au trait reptilele cu mult inaintea omului. Pana aici esti de acord?
Dar intrebarea mea asteapta o interpretare din zona credintei. Reformulez acum intrebarea ca sa nu mai fie dubii, si daca ai placerea te rog sa raspunzi
Daca esti credincios, considerand ca dinozaurii sunt tot opera lui dumnezeu, cum explici disparitia lor cu multe zeci de milioane de ani inainte de aparitia primului umanoid pe pamant. Nu cum au disparut, ca i-a lovit cometa, ca s-au inecat, ca au murit de plictiseala, nu asta ma intereseaza, ci o interpretare din punct de vedere religios care sa rezolve paradoxul existentei lor inaintea lui Adam.
Pa

| Nilsson a răspuns (pentru FreddieM):

"metodele de datare a fosilelor, carbon paispe sau oricare ar fi ele, oricum stabilesc epoca in care au trait reptilele cu mult inaintea omului. Pana aici esti de acord?"

Nu sunt de acord cu acesta ipoteză, tocmai am menționat că datarea cu carbon 14 nu este folosită decât până la maxim 50 000 de ani datorită perioadei de înjumătățire de 5730 de ani, în perioade prea lungi se dezintegrează cea mai mare parte și nu mai poate fi analizat.
La fel și descoperirea țesuturilor conservate de dinozaur, acestea indică o vârstă mult mai recentă și e destul de plauzibil că acele creaturi au putut fi contemporane cu oamenii.
Ce cred eu că a dus la dispariția dinozaurilor? Probabil schimbările climatice de după potop și lipsa hranei abundente au făcut că reptilele gigant să nu se mai poată adapta atât de rapid la mediu.

| Nilsson a răspuns (pentru FreddieM):

Totuși, lumea e preocupată de coronavirus, de o eventuală recesiune, de limitarea mobilității și drepturilor, etc, iar pe tine de preocupă dinozaurii. Nu știu ce să mai zic straight face

| FreddieM explică (pentru Nilsson):

Stii ca ai dreptate?
Am mai ramas doar noi doi ca sa cautam dinozaurii. laughing) De fapt eu ii cautam, tu doar m-ai ajutat.

| GicaGigekGica a răspuns:

Tu confuzi Biblia cu vreo carte in care scrie totul despre tot. Cu ce ne-ar ajuta pe noi sa stim cum au disparut dinozaurii? Cu nimic, iti spun eu. Cum nici istoria nu ne ajuta cu absolut nimic.

| Justme32 a răspuns:

Să nu îți cauți originea că nu o vei găsi. Vei răstălmăci un adevăr pe care nu-l înțelegi, cu o minciună care are sens pentru tine

| FreddieM explică (pentru Justme32):

Tocmai asta caut in raspunsul vostru, o interpretare nerestalmacibila.
Ai si tu o opinie? Mersi.

| 99Andreea99 a răspuns:

Din punctul meu de vedere si din ce am citit eu nu scrie in biblie ca au existat dinozauri da de giganți spune că au fost dar de dinozauri nu.
Dumnezeu a creeat animalele si le-a dat nume dar nu spune nicăieri ca a creat dinozauri si cand a fost in biblie potopul de 40 de zile si 40 de nopți de ploaie si Noe a fost îndemnat de D-zeu sa faca o corabie si sa puna in ea cate o pereche de fiecare animal nu mentioneaza nicăieri ca ar fi dinozauri. Sau alte specii necunoscute. Asta e parerea mea personala.

| FreddieM explică (pentru 99Andreea99):

Leviatan iti spune ceva?