| troleibuz a întrebat:

Daca biserica considera că embrionii sunt oameni, de ce nu le fac înmormântări ca la carte?
Macar in cazul unui avort spontan.
Ați merge la înmormântarea unui embrion? Nu fetus

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu inmormantarea lor e importamnta pentru ca oricum la inviere Creatorul sigur se va decurca sa ii reconstituie ci ca femeile insarcintate sa constientizeze valoarea incomesurabila a oricarei fiinte create chiar de la conceptie si sa nu ucida nici un copil din pantecele lor.

| dany1988122 a răspuns (pentru ania):

Dovezi? Nu scrie in Biblie ca Jesus a venit a doua oara?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Detest orice inmormintare. E un circ sinistru in care efectiv se risipesc niste resurse care ar fi putut fi folosite pentru cei vii...

| dany1988122 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si de ce crezi ca popii tin sa faci inmormantare? rolling on the floor Ca sa ia si ei un ciolan. rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dany1988122):

Clar.

| relian a răspuns:

Nu stiu daca considera ca ar fi oameni, considera ca este viata, mai degraba asa nu a pus nimeni eticheta, gata este om.Ca devine om aia da,deci un embrion este viata,care lasata sa se dezvolte ajunge om.
De inmormintat se inmorminteaza oameni,nu celule sau mai stiu eu altceva.
Dar tu ce problema ai cu biserica pe tema asta? Sa fie sanatosi, pot sa considere ce vor, este fix problema lor, fiecare are dreptul sa creada ce doreste, asta atit timp cit nu ma afecteaza pe mine, ori pe cei din jur.

De ce nu pui problema altfel.De ce biserica ortodoxa romana primeste salarii de la buget?
Stim,pentru ca is bugetari,pentru ca biserica apartine statului,DAR aici avem deja o contradictie,desi legea spune ca biseria apartine statului,reprezentantii bisericii zic altceva,laughing ei zic cas independenti,dar de fapt ei is bugetari.
Nu poate fi cineva independent si sa fie bugetar,sa primeasca salariu de la stat.
Deci ar fi bine ca lumea sa discute o posibila privatizare a BOR,nu doara sa discute,dar sa se puna in aplicare privatizarea BOR,pentru ca nu ajuta pe nimeni cu nimic.
Statu cheltuie sume f mari pe biserica,bani irositi,dar lasa scoli,spitale care is utile societatii in parasire,despre asta trebuie discutat,nu ce gindesc oamenii biserici,sau cum gindesc.

Privatizarea ar aduce la bugetul statului mormane de bani,sar scalda parlamen tarii si guvernantii in dealuri de bani laughing
Scaose la vinzare tot ce tine de biserica,eu as vinde si moaste laughing tot pamanturi,manastiri.
Dupa iti dai seama ca statu,adica noi oamenii nu am mai plati din taxele noaostre apa,curentul electric si ce se mai foloseste la biserica?
Plus salariile care,recent am vazut is f mari.
Deci pe linga faptul ca sar stringe mormane de banet laughing ar ramne si bani la buget,tot malaliul ce se plateste catre BOR iti dai sama cit ar fura guvernantii laughing ar avea ce tilhari,nu sar mai lega de banii pensionarilor,sau de banii europeni.

Cam asta trebuie facut in RO,privatizarea BOR, apoi sa faca ce doreste,iar clientul,enoriasu poate sa isi dea tot ce are la biserica,este alegerea lui.
Dar nu tu client BOR eu ateu trebuie sa cotizez la biserica ta,pentru ce? Cotizeaza singur daca aia crezi.
Biserica trebuie sa fie independenta,nu sa apartina de stat, au ramas doar astea ortodoxe si foste din statele comuniste, in rest eu nu am vazut biserici care is bugetare, ori sa primeasca salarii de la stat.

Si asa au destule facilitati, is scuti de taxe total, deci e de ajuns.

| andreidmbm a răspuns (pentru relian):

Ai pus foarte bine problema, din pacate parlamentarii tin cu dintii de BOR, pentru ca BOR are sub conducere o mare masa de oameni pe care ii poate coordona si manipula. Si, din pacate, omul de rand credincios crede ca preotul are dreptate tot timpul. Iar oamenij astia sunt majoritari in Romania...

| dany1988122 a răspuns (pentru relian):

Se pare ca, credinta se plateste. rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru dany1988122):

Ala e jobul lor,ei de acolo fac bani,care crede si cotizeaza sa fie sanatos,dar popa si biserica trebuiesc intretinute,asta costa bani,cine sa-i dea? Cei care frecventeaza biserica normal.
Chestia ca in RO,rusia,Bulgaria,fostele tari comuniste,biserica inca apartine statului.
Banditii astia au vindutu orice fabrica,uzina,institutia a statului care nu era rentabila.
Eu i-as intreba,biserica este rentabila? De ce nu au privatizato? A lasa ca fraierii platesc,indiferent ca esti credincios sau nu platesti sa tii niste lepre,putori,in sf ce or mai fi.
Stit timp cit din banii mei se duc si la biserica asa le zic,tilhari,lepre,lipitori,pentru ca eu nu-s curios de biserica, de religie, dar uite ca tin taxele mele care ajung la buget, o parte merge la excrocii astia.

Sa plateasca aia care merg la biserica, BOR sa fie privatizat, asa este corect.

| dany1988122 a răspuns (pentru relian):

Sa nu se mai plateasca din banii publici. Nu imi pasa daca dau bani enoriasii. Pot sa dea si milioane de euro.

| relian a răspuns (pentru dany1988122):

Asa ar fi logic si normal, dar uite ca in RO orice este posibil.Trebuie ca cineva sa iasa in fata si sa propuna asta, dar cine este ala? Nu doar sa nu se mai plateasca din bani publici, sa se privatizeze.
Nu poti sa nu-i platesti odata ce apartin statului.Deci trebuie institutia scoasa la vinzare,se vind cu prioritatea preotilor,iar care raman cui are bani.
Manastiri la fel,dealde Becali sigur se gasesc destui sa le cumnpere laughing sa le vinda si oasele,moaste cum le numesc ei, apoi faca ce vor.

EU ma gindii la chestia asta de ani buni, dar cine sa propuna? Trebuie sa fii in parlament sau la guvernare sa poti propune ceva, asa ca om simplu nu cred ca te baga careva in sama.
Uite scrie-i tu lui Johanis laughing scrie-i pe Facebook, daca o citi bine, nu asta e nu pierzi nimic.Stai ca ii scriu si eu acum.

| relian a răspuns (pentru dany1988122):

Gata,am scris lu Iohanis pe Facebook laughing o citi sau nu, asta e eu am scris. Daca ar scrie mii de oamenii, poate ca ar citi macar de la careva.O sa scriu si guvernului si parlamentului pe webisteul lor.

| Mayhem666 a răspuns:

Biserica considera ca si un spermatozoid e un om, ca daca te masturbezi, inseamna ca omori posibili oameni. Te-ai duce la inmormantarea unui spermatozoid?
Oare cum ar fi aratat lumea daca spermatozoizii astia infecti (ex: Putin, Hitler) ar fi fost o simpla laba, sau avort, si nu ar fi ajuns oameni?

| CostinAlamariu a răspuns:

Înmormantarea se face doar celor botezati, iar botezul se face doar oamenilor in viata. Spune-mi tu mie cum e posibil să botezi un embrion. E o intrebare retorica bineinteles, pentru ca nu poti. De asta neavand botez nu pot avea nici inmormantare.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pentru că nu au cum, că sunt nebotezați. Nici bebelușilor care au murit înainte de botez nu li se poate face taina înmormântării.

| andreidmbm a răspuns:

Pentru ca embrionul nu a fost botezat. Asa ca nu are o religie propriu-zisa. In schimb, daca dai bani, iti inmormanteaza si masina, nu e problema. Orice se poate inmormanta cand ai bani.