| anonim_4396 a întrebat:

Daca bogatia este un dar de la D zeu saracia ce este
S ar incadra mai mult la conversatii dar nu stiu de ce aleg categoria asta

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Iisus a spus ca bogatii ajung in iad, iar saracii in rai. Daca e sa-l credem pe el, atunci bogatia nu e un dar, ci un blestem. Adevaratul dar se pare ca e saracia, ceea ce e cam ciudat. De aceea a prins crestinismul asa de bine, pentru ca a putut fi folosit de cei de la putere pentru a convinge poporul ca e bine si normal sa fie saraci. Astfel, au putut sa calmeze masele, si-n acelasi timp sa adune averi doar pentru ei. E si mai ciudat insa, cand il vedem pe papa Francisc ca vrea sa-i scape pe oameni de saracie. Pai cum asa? Inseamna ca vrei sa-i scapi pe oameni de o viata eterna in rai. Religia si logica, niciodata prieteni.

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

DIn ce stiu eu, saracia este o boala.

E o boala a inadaptabilitatii sociale.

| Moisie a răspuns:

Gresit! Gandesti la fel ca prostalaul de jiji berbecali!
Isus Christos, dumnezeul crestinilor, obliga pe toti cei care doresc sa-i urmeze Calea sa doneze toate bogatiile celor saraci,. ca si conditie a mantuirii, zice Biblia "ca mai degraba trece o camila prin urechile acului, decat ca un om bogat sa ajunga in Rai"!
RASPUNS la intrebarea ta:
Saracia este permisul de intrare in rai... si de a beneficia de viata vesnica

| unprietenaproape a răspuns (pentru Moisie):

Ce e gresit, asa spun toti. Nu e un dar? Si bogatii sunt credinciosi, ajung toti in iad. Saracii doar sufera si e nedrept

| anonim_4396 explică (pentru unprietenaproape):

Gresit.omul bogat prost administrator ale bunurilor date de umnezeu in primire, nu va intra in rai.acela care adunand in hambare spune; suflete ai multe bunatati. odihneste-te, bea mananca si te veseleste.acela este nebun.fiindca spune Domnul; nebunule? in seara aceasta ti se va cere sufletul; si toate aceste cui vor ramane? si ce vei da la schimb pentru sufletul tau pierdut?

| Moisie a răspuns (pentru unprietenaproape):

Este cat se poate de gresit. Ce spun toti idiotii NU conteaza, important este numai ce spune Dumnezeu. Si Dumnezeu spune ca bogatii nu au nici cea mai mica sansa sa ajunga in Rai si nici sa obtina viata vesnica, si scuza-ma, nu pot sa cred ca Dumnezeu minte! Si ni ca tu esti atat de marginita mintal incat sa te iei dupa ce spun toti idiotii si sa nu-ti pese de ce spune Dumnezeu
Saraci sufera din cauza propriei lor prostii, ca daca ar fi destepti, adica bine pregatiti pentru viata, nu ar mai fi nici prosti si nici saraci, dar ar intelege ca nici numai bogatia singura nu aduce fericirea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Biblia vorbeste despre unii slujitori ai lui Dumnezeu care au fost bogati ca urmare a binecuvantarii divine. Dar inseamna asta neaparat ca Dumnezue isi binecuvanteaza slujitorii cu bogatii materiale? Din ceea ce mentioneaza Biblia putem intelege ca raspunsul este nu. Iata cel mai elocvent exemplu in acest sens: familia in care s-a nascut Isus ducea o viata destul de modesta.

Bogatia si saracia depind de factorii exteriori cum ar fi familia in care s-a nascut cineva, educatia, mediu, stabilitatea economica din zona s.a.m.d.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bogatia nu este un pacat, si nici sanatatea.sant daruri si este starea normala a omului credincios si traitor.saracia de voie,este o alegere, iar saracia de nevoie este rezultatul prostiei lenei si pierderii timpului in mod inutil. Spune unul dintre duhovnicii crestini; cautati imparatia Domnului in traista saracului. Daaaar, sa-ti transpire banutul in mana pana sa-l dai cersetorului, fiindca sant multi in ziua de azi care nu-l merita.iar a hrani pe cel flamand si a imbraca pe cel gol, si a ingriji pe cel bolnav sant indatoriri ale crestinilor.si ale celorlalti oameni, DACA sant oameni.

| unprietenaproape a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma intreb daca oamenii merita sa chinuie pe pamantul asta. De ce? Viata e un dar si pentru cei care se nasc orbi, bolnavi, Nu. ei sunt condamnati sa traiasca asa. Oamenii saraci sunt lipsiti de educatie, tot la fel vor deveni si copii lor, sunt obligati sa traiasca in mizerie toata viata lor, si nu pot face nimic sa schimbe asta. Ce vina au.

| unprietenaproape a răspuns:

Unii se nasc bogati si fericiti in timp ce altii sunt condamnati la boala, saracie si suferinta toata viata lor. Vreau sa stiu pe ce criterii ii alege d zeu, daca merita.

| anonim_4396 explică (pentru unprietenaproape):

Bai angy? uite ce? bogat nu e ala care are multe.este ala care doreste putin.cine te-a pacalit ca cei bogati sant si fericiti? oori ca unul care se naste cersetor e condamnat? eu am vazut si pe cei care au avut de toate si au ajuns niste ratati, in timp ce niste necajiti vai de mama lor au ajuns in varf, prin eforturi proprii, invatand si muncind. uiti un lucru; toti ne nastem in puta goala si plecam la fel.conteaza mult ce facem cu timpul cel avem la dispozitie.esti sarac? eu nu sant bogat, dar am tot ce-mi trebuie, nu-mi doresc decat sanatate.tie cine nu-ti da voie? si cu cati orbi ai stat tu de vorba si erau nefericiti? eu sant bolnav, dar sant fericit. ceilalti sant sanatosi, iar eu ma tratez si ma bucur de viata. orice clipa e importanta.am vorbit cu o persoana de 87 de ani; se vaita de toate cele, dar chiar si asa spunea; tot as vrea sa mai traiesc.tu daca esti asa negativist si dezamagit, nu ai priza in casa? doua cuie in priza si gata.te-ai scos.