| AntipaticuSuprem a întrebat:

Daca cineva ma roaga ca sa-l omor, si eu il omor, ajung in iad?
Pana la urma am facut un bine aproapelui, indeplindui dorinta, iar Biblia ne invata ca trebuie sa-l iubim pe aproapele nostru

26 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Ce baiat bun esti

| Nordic a răspuns:

Cand cineva te roaga sa-l omori trebuie sa stii ca el in moemntul ala nu vorbestte ce trebuie. Ori e speriat, ori e intr-o depresie ori s-a intamplat ceva grav cu el deci nu gandeste lucid. Dar tu ca om lucid ce esti nu faci nebunia care ti-a zis-o. Sa iubesti aproapele inseamna sa-i vrei binele. Iar dac el ii cere o nebunie nu inseamna ca-ti cere sa-i faci binele. Prin urmare nu il omori.

| cscaramel a răspuns:

Da, ne invata sa ne iubim aproapele, motiv pentru care ar trebui sa-l faci sa se indrepte spre calea cea puna, sa-l faci sa vrea sa-si revizuiasca viata, nu s-o sfarseasca

| adisuper a răspuns:

Ai facut un bine.

| EmaS a răspuns:

Da,daca tu il iubesti, atunci il convingi sa nu isi doreasca moartea, ca orice problema are o rezolvare.Ii spui ca viata este frumoasa si ca merita traita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar ai primt banare ce castigi prin asta? tu nu vezi ca isi bati joc de viata ta incercand sa te bagi in seama jignand crestini eu zic sa termini sa te comporti ca un om maturizat pana la urma si tu crezi ca cineva sta in nori numai te lua de crestini esti un ipocrit/un fals/mincinos bafta

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Cmf nevasto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Daca eu te ucid trebuie sami multumesti te scot din iad deci cand vrei sa te ucid?

Răspuns utilizator avertizat
| ZoOzAtaOaNa a răspuns:

A face bine, nu inseamna a ii indeplini dorintele de moarte. Oricum ar fi, cand omori o persoana, ii iei sufletul care i l-a dat Dumnezeu, nedandu-i dreptul la a face bine altora si la a face fapte bune, care, implicit, duc la mantuire. Mai pe scurt, daca omori pe cineva ii iei sansa de a se mantui, lucru care nu trebuie facut, indiferent de conjuncturi. Esti multumit acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Ai facut operatia sa devi fata mare? femeie se apropie nunta si tu nu esti virgina si eu isi duc dorul

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Ai vrea sa te calaresc?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

La noi atei nu este iubito sincer ai iubit?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

De ce iubi

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Draga nu poti trai in trecut / viata e scurta iubi

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Gandesti cam negativ iubi mai roaga-te la dumnezeu si tu

| victoreanu a răspuns:

He he he te-au avertizat?
Vezi daca raportezi aiurea?

| EmaS a răspuns:

Crestinii stiu ca moartea nu este doar sfarsitul.Ei stiu ca este trecerea la viata vesnica, de aceea doresc sa te scape de chinul iadului.

| EmaS a răspuns:

Vom trai si vom vedea.

| Inferno a răspuns:

Nu ajungi in iad, ajungi la inchisoare.