| remus1007 a întrebat:

Daca aproapele nostru se departeaza de noi...il mai iubim ca pe aproapele nostru?( ca sa vorbim despre unii termeni din DEXwinking )

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns:

Daca aproapele nostru se departeaza la figurat, adica se raceste fata de noi, noi trebuie sa continuam sa-l iubim. Trebuie sa gasim taria de a raspunde la raceala lui cu iubire.

Daca se departeaza la propriu, adica se muta la distanta mai mare fata de noi, un parinte mie asa mi-o spus. Ca aproapele nostru este chiar omul de langa noi, omul care este langa tine, omul cu care te intilnesti pe strada, vecinul tau, omul cu care calatoresti in acelasi lift sau masina, etc. Pe omul de langa noi trebuie sa-l iubim si sa-i acordam ajutorul nostru ori de cate ori este nevoie.

Desigur asta nu inseamna ca omul care nu se afla langa noi, semenii nostri din alte zone ale tarii sau din alte tari ale lumii nu trebuie iubiti si ajutati. Evident ca si pe aceea trebuie sa-i iubim, sa le transmitem gandurile noastre bune si sa-i ajutam atunci cand au nevoie (spre exemplu contribuind cu donatii in caz de o calamitate). Cand este nevoie si ei sunt aproapele nostru.

| Lucică1998 a răspuns (pentru Jardelin):

Ai dreptate intr-un fel dar eu cred ca "aproapele tău" nu e o noțiune care se referă la apropierea in sensul propriu al cuvântului. Aproapele nostru este atât Vecinul care locuiește ușă in ușă cu tine, cât și un om din Africa, pentru ca deși este departe tu i-l poți ajuta si pe el in orice moment dorești. O explicație ca cea primită de tine de la preotul respectiv ar fi valabilă intr-o lume in care nu ai avea posibilitatea sa călătorești distante așa mari sau sa trimiți ceva acolo, asemănătoare cu cea de prin timpurile biblice.

| Jardelin a răspuns (pentru Lucică1998):

Este un proverb arab care spune ca este bine sa vorbesti atunci cand ceea ce spui este mai frumos decat linistea!

Intelegi ce vreau sa spun? Adica ai vorbit cand trebuia de fapt sa taci. Adica mi-ai dat o replica dar nu ai spus nimic nou! Insa a existat totusi o motivatie pentru care te-ai bagat in seama. Ai incercat prin raspunsul tau sa anulezi ceea ce am spus eu."Ai dreptate intr-un fel dar...", cu alte cuvinte de fapt nu prea am dreptate! Unde am gresit, poti sa-mi spui exact? Mai citeste o data cu atentie!

| Lucică1998 a răspuns (pentru Jardelin):

"Cand este nevoie si ei sunt aproapele nostru." Aici e greșeala in ceea ce ai spus. Tot timpul si ei sunt aproapele nostru ar fi un răspuns corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ar trebui dar eu nu pot sa iubesc pe cineva daca persoana respectiva nu ma iubeste la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
Daca e suparat sau a cazut intr-o depresie il iubim in continuare si il ajutam.
Daca are motive, ca si cum nu ne-ar suporta, nu-l mai iubim.

| madbee a răspuns:

Iubeste intai pe Dumnezeu cu toata inima si tot cugetul, iar apoi iubeste-ti aproapele indiferent cum e si cum se raporteaza el la tine. Porunca biblica te indruma sa faci asta chiar daca aproapele tau nu este cel mai usor de iubit sau iertat. Tu fii cu sufletul deschis, ca vei fi intarit