| SaveTheNature a întrebat:

Conform Bibliei porunca,legea- suprema a lui Dumnezeu in lume este:
"SA-TI IUBESTI APROAPELE CA PE TINE INSUTI"
Este plina Biblia de versete in care oamenii sunt invatati sa IUBEASCA. dusmanii, pacatosii, uratii,prostii. (acestia fiind de fapt- aproapele).
Este plina Biblia de versete care ne invata sa dam din putinul nostru, sa iertam, sa fim deschisi, sa iubim pe toata lumea indiferet de rasa,culoare,etnie,numar de pacate sau apartenenta religioasa.
Si atunci as intreba crestinul, De ce cel care nu e cu tine- e impotriva ta?
-iubesti sectantul?
-iubesti tiganii?
-iubesti musulmanii,budhistii, hindusii?
-il iubesti pa Papa? (il intreb pe ortodox).
-iubesti ateii?
-iubesti manelistii?
-iubesti ungurii, ciangaii?
Sau poate este mai usor sa ii EVITI, decat sa interactionezi cu acestia?
Oare daca nu esti de acord cu ei, inseamna ca trebuie sa fugi de ei? de "frica" sa nu cazi in pacat?
Va rog sa fiti sinceri. Multumesc.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un crestin adevarat respecta opinia celuilalt, pentru ca si Dumnezeu nu ne obliga sa luam anumite decizii, daca noi nu vrem.De fapt, noi trebuie sa-i iubim pe toti oamenii indiferent de modul in care gandesc sau actioneaza.Romani12:17-21

| RAY a răspuns:

Nu exista crestini si doar oamenii care cred in ceva indiferent de religie, secta etc oamenii cred nu fac

| Jardelin a răspuns:

Si vrei sa zici ca tu ii iubesti pe cei enumarati! L-ai privi cu multa dragoste pe un musulman care o vrea pe copila ta de nevasta si sa o ia la el in Pakistan? Cam cum ai reactiona sa vezi ca musulmanul trece inaintea ta cind se pune problema alegerii?

Acuma, nu ca musulmanii nu ar fi oameni, eu chiar ii simpatizez. Uita iti fac si o dedicatie, o melodie super care imi place f. mult:

http://www.youtube.com/watch?v=vUv74TcnNy4

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru Jardelin):

Foarte tare Amr Diab! Varianta asta live o stiai?

http://www.youtube.com/watch?v=aCmuu62IyhE

| WholeWorldTeam a răspuns:

Legat de sectanti si de atei este mai ok sa pastrezi distanta si nu pentru ca u i-ai iubi insa asemenea pesroane nu fac decat sa ne faca ispite si sa ne abata de la calea cea dreapta.

| SaveTheNature explică (pentru WholeWorldTeam):

De ce esti de parere ca sectantii te abat de la calea cea dreapta?
te invata sa curvaresti?
sa furi
sa ucizi?
sa nu asculti de parinti
sa fugi de Dumnezeu sau de Isus?
Sau pana la urma care este raul pe care ti-l vor face mai?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru SaveTheNature):

Te invata ca icoana si crucea este idol.
Te invata ca Maica Domnului nu trebuie cinstita.
Auzi din gura lor cum ii judeca pe preoti. Poate si noi ii judeca pe ei, dar daca ei sunt atat de pocaiti precum se pretind nu ar trebui sa ne intoarca vorba cu si noi ne barfiti pe noi, insa ar trebui sa taca ca sa dvedeasca ca au smerenie ci nu fatarnicie.
Contesta Taian Preotiei pentru ca ei nu inteleg Scriptura, totdeauna se leaga de preotii si ii baga pe toti in aceeasi oala.
Degeaba fac ei fapte bune pentru ca se duc cu ele in iad.Cine nu asculta de biserica adica de credinta este pagan si vames.Sectarii au schimbat invataturile din biblie si o talmacesc intr-un mod ratacit ducand pe multi la pierare.Si spune in bblie ca si daca noi sau un inger ar vesti alta evanghelie anatea sa fie.Deci si voi sunteti dati anatemei pentru ca vestiti alta evanghelie decat cea pe care o propovaduieste credinta ortodoxa de 2 mii de ani. Apoi din cauza ca sunteti rataciti spuneti voi ca avem o credinta pagana cu obiceiuri pagane.Asta bineinteles pentru ca nu intelegeti biblia. Daca credinta noastra care este prima credinta crestina, ar fi ratacita portile iadului ar fi biruit-o, iar mantuitorul ne spune ca Biserica adica credita nu va fi biruita niciodata de portile iadului, deci il faceti pe Dumnezeu mincinos.Credinta noastra fiind prima dintre toate, nu are cum sa greseasca, caci daca ar gresii sau ar fi gresit portile iadului ar fi biruit-o si atunci Mantuitorul ar pica din mincinos.Asa ceva nu se poate, pentru ca Dumnezeu nu minte.

Voi va asemanati cu tnarul bogat din Evangelie care spune Invatatorule ce sa fac ca sa ostenesc viata de veci.Iar mantuitorul ii spune poruncile.La care tanarul raspunde ca pe toate le-a pazit.Atunci Mantutorul i-a spus vinde tot ce ai si urmeaza-mi.La care tanarul s-a intristat si a plecat.Asa si voi degeaba faceti toate faptele bune daca nu urmatica calea bisericii. Puteti voi tot prveghea si citii din biblie si face fapte bune.Pana nu va lepadati de erezie cu tot cu fapte bune mergeti in iad.Sunt multe de discutat dar imi dau seama ca nu are rost.Si cand zic Biserica, nu ma refer la cladire ci la credinta care o propovaduieste de 2 mii de ani.

| Jardelin a răspuns (pentru SaveTheNature):

"De ce esti de parere ca sectantii te abat de la calea cea dreapta?
te invata sa curvaresti?
sa furi
sa ucizi?
sa nu asculti de parinti
sa fugi de Dumnezeu sau de Isus?"

Pai si catolici sau ortodocsii te invata sa furi, sa ucizi, sa nu asculti de parinti, etc? Cu ce is mai bune cultele "pocaite"?

| phantomitza a răspuns:

Iubesti fiecare om, poti sa manifesti pur si simplu respect ca de la om la om, dar sa nu-i accepti credintele false si ereziile, da normal si ca sa nu-ti afecteze credinta stai departe de acesti oameni, cel mai bine este sa fii indiferent fata de ei, daca te intreaba, au nevoie de ajutor le raspunzi, dar cu atentie mare sa nu-ti vatame sufletul.

| Insigna a răspuns:

Asta este un subiect foarte delicat. Oricum, da asa ar fi ideal si normal, pentru ca practic toti oamenii poarta chipul lui Dumnezeu.Eu personal nu am nicio treaba cu discriminarea rasiala, adica unguri, tigani, etc.Sunt impotriva ateilor si a sectantilor mai mult pentru ce transmit, nu cu ei ca oameni. Oricum este in firea omului sa fie asa.Pacatul este in firea omului.Ei, tocmai aici apare Dumnezeu, care ne ajuta sa facem lucruri care sunt neputincioase pentru noi, pentru ca la El nimic nu este cu neputinta.Eu personal, sunt o fire mai vulcanica si in anumite momente nu ma pot abtine, asta e, asta se corecteaza in timp.

| SaveTheNature explică (pentru Insigna):

Sa nu uitam ca pacatosii trebuie ajutati nu credinciosii.
Sa nu uitam de prostituata pe care a primit-o Isus cu drag
si lista e interminabila.

| Insigna a răspuns (pentru SaveTheNature):

De acord, dar vezi tu, noi nu avem firea dumnezeiasca pe care a avut-o Iisus, pentru ca el a fost in acelasi timp si Dumnezeu si om.Firea omeneasca este predispusa pacatului si greselilor.Dar putem trece peste ele doar cerand ajutorul lui Dumnezeu