| Steregoi a întrebat:

Daca cineva ma supăra mai vorbesc cu el sau ma mai întâlnesc cu el? Cristos a spus ca 'nu li se va mai arata nici un semn in afara de semnul lui Iona'. Omenirea este certata cu Dumnezeu. Ne putem aștepta ca Dumnezeu sa mai vorbească cu omul așa cum vorbea cu Adam înainte sa păcătuiască? Apoi Dumnezeu a mai vorbit cu câțiva credincioși pana a terminat de scris Biblia si gata pana când omul va ajunge iarăși la perfecțiune umana eliberat de păcat. Ce spuneți?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Omenirea este certata cu Dumnezeu. Lumea, cu sistemul ei, si conducatorul ei de drept, diavolul (vezi la ispitirea lui Hristos in pustie, cand diavolul ii zice ca ii va da toate ale lumii, Hristos nu il contrazice zicind ca nu sunt ale sale), este total potrivnica lui Dumnezeu. Doar credinciosii sunt impacati cu Dumnezeu, toti ceilalti au nevoie de impacare.
Nu ai inteles ideea cu supararea. Vine in contextul in care poti sau nu vorbi cu Dumnezeu, caci despre asta e intrebarea. Cind apare o problema serioasa intr-o relatie, comunicarea e prima care dispare. Si el asta a vrut sa spuna, omenirea s-a indepartat de Dumnezeu, s-a suparat pe El cum ar veni, si atunci comunicare e intrerupta. Dumnezeu nu mai poate vorbi oamenilor. Desigur ca nu e valabil pentru cei credinciosi. Fiind intr-o relatie cu El, ei pot comunica cu El, si nivelul comunicarii este stabilit de nivelul relatiei lor cu Dumnezeu. Eu unul cred ca orice crestin poate ajunge pana la nivelul in care Dumnezeu a vorbit cu Adam sau Moise, dar pentru asta e necesara o apropiere serioasa de Dumnezeu. Hristos, prin ce a facut la cruce, ne-a deschis calea, rascumpararea e completa, deci putem avea o asemenea relatie ca si Adam cu Dumnezeu. Insa nu e usor, pentru ca trebuie sa lasi sistemul lumii deoparte, trebuie sa iti infringi propriul eu, si nici diavolul nu doarme. Dar, si exista un mare dar aici, nimeni nu poate veni cu ceva nou acum, am primit tot ce avem nevoie sa cunoastem de la Dumnezeu. Daca ai venit cu ceva nou zicind ca El ti-a vorbit, e clar ca nu El a fost cel ce ti-a vorbit de fapt.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred ca, raspunzindu-i lui Fagaras, ti-am raspuns si tie.

| Steregoi explică (pentru cristi202):

Dumnezeu nu mai vorbeste cu nimeni dintre oameni si nu se mai arata la nimeni nici la cei credinciosi. Controversa iscata de Satan a atins cote maxime. Daca Dumnezeu i s-ar arata vreunui om printr-un inger acel om aproape ca nu mai are nevoie de credinta. Credinta tuturor oamenilor este testata la cote maxime. E mai mult decat o cearta. Nu degeaba a intrebat Hristos: "Dar când va veni Fiul omului, va găsi El credinţă pe pământ?" - Luca 18:8b. Si asa cum ai spus si tu, in Biblie avem scris tot ceea ce pretinde Dumnezeu de la noi. Acum Dumnezeu zice: 'Ascultati de ce am scris in Biblie prin oamenii mei si dupa Armaghedon mai vorbim si ne mai vedem prin ingerii ce ii voi trimite, iar dupa sfarsitul miei de ani vom vorbi asa cum vorbeam cu Adam cand omenirea va ajunge la perfectiune libera de tendintele pacatoase mostenite de la Adam si Eva si nesortiti mortii ci primind darul vietii vesnice'. Ce am scris aici este in armonie cu cele scrise la Apocalipsa 21:3, 4:"Şi am auzit, din tron, un glas puternic care zicea: Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii şi El va sălăşlui cu ei şi ei vor fi poporul Lui şi însuşi Dumnezeu va fi cu ei. Şi va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut." Astea vor avea loc dupa ce Satan si demonii si toti oamenii care vor fi trecut de partea lui vor trece in nonexistenta vesnica simbolizata prin lacul cu foc asa cum este scris in Apocalipsa capitolul 20. Toti care vor fi gasiti atunci in cartea vietii vor fi copiii lui Dumnezeu in deplinatatea cuvantului si atunci Dumnezeu va vorbi cu ei asa cum vorbea cu Adam inainte sa pacatuiasca.

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a înviat! În primul rând, omenirea nu " mai este certată cu Dumnezeu ". Prin Jertfa lui Iisus Hristos, omul s-a împăcat cu Dumnezeu. Dumnezeu întotdeauna a grăit cu omenirea, chiar dacă aceasta era căzută în păcat. El i-a purtat de grijă şi a pregătit-o în vederea venirii Răscumpărătorului, Iisus Hristos. Iar Iisus Hristos ( a doua persoană a Sfintei Treimi, " Logosul Întrupat ", cum spune la Evanghelia după Ioan ) ne-a dăruit posibilitatea de a deveni dumnezei după har, de a dobândi starea pierdută din paradis. Ceea ce spui tu cu semnul lu Iona se referă la poporul evreu, nu are legătură generalăwinking
Semnul lui Iona se referă la faptul că poporul evreu, deşi erau martorii oculari la minunile lui Iisus Hristos, ei le tăgăduiau: " Însă, plini de ură împotriva lui Iisus, deoarece le strica stăpânirea despotică asupra poporului, liderii se închideau în nebunia necredinței și nu puteau primi nicio învățătură despre viața veșnică " ( https://doxologia.ro/studiul-sfintei-scripturi/ce-este-semnul-lui-iona ).
Bineîneţeles că dacă cineva te supără, nu ai niciun motiv să nu te mai întâlneşti sau să vorbeşti cu el. Iertarea este cel mai bun medicament. De câte ori cineva te jigneşte sau îţi face ceva rău. este bine să vezi dincolo de fapta lui cea rea, în suferinţa lui interioară. În acest caz iertarea capătă altă perspectivă şi altă valoarehappy. Ea este singura care poate să ne vindecewinking Hristos a înviat şi Doamne ajutăwinking

| Făgăraş a răspuns (pentru cristi202):

Hristos a înviat tuturor!

Revin cu unele clarificări importante, din învăţătura de credinţă ortodoxă. Prin căderea în păcat, chipul lui Dumnezeu din om s-a alterat, dar nu s-a distrus complet, astfel încât, şi în Vechiul Testament, Dumnezeu a comunicat cu oamenii ( exemplul de netăgăduit al profeţilor ), însă comunicarea nu a fost aşa de " intimă " ca, atunci, când S-a întrupat Hristos. În Hristos este cea mai intimă apropiere a omenilor de Dumnezeu.
Cristi, răscumpărarea este completă, în sensul în care toţi avem posibilitatea, în Biserică, prin Sfintele Taine, să ne apropiem de Hristos, ca El să ne împărtăşească umanitatea Lui îndumnezeită.
În învăţătura de credinţă ortodoxă, Jertfa lui Hristos se numeşte mântuire obiectivă, iar contribuţia omului la harul pe care ni-L dăruieşte Dumnezeu, mântuire subiectivă.
Cristi, lumea nu mai este certată cu Dumnezeu. Hristos a dăruit tuturor posibilitatea mântuirii, depinde doar de ei, dacă îşi asumă mântuirea obiectivă ( harul gratuit adus de Hristos ) la care să adauge strădania lor. Oricum mântuirea este o împreună lucrare.
Din ceea ce observ, ceea ce spui tu nu este de învăţătură ortodoxă. Însă nici nu mă implic în polemici, lăsând loc respectului... ceea ce doresc să primesc şi eu în schimbhappy

| cristi202 a răspuns (pentru Făgăraş):

Fagaras, rascumpararea e completa, e adevarat ce zici aproape intrutotul. Dar doar pentru cine se "conecteaza" la ea. E ca si curentul. La o priza, ai curent mereu, potentialul exista, insa tensiunea adevarata apare doar cand conectezi un aparat la priza. Cum ai zis, Hristos a dăruit tuturor posibilitatea mântuirii. Dar e doar o posibilitate. Realitatea rasumpararii, a mintuirii, apare doar cand credinciosul isi asuma lucrarea lui Hristos, cand crede in El si traieste conform lucrarii Lui. Dar pana nu apare decizia de a Il urma pe Hristos, omul e certat cu Dumnezeu - "pacatele voastre pun un zid de despartire intre voi si Dumnezeu" zicea proorocul Isaia.
Daca lumea nu mai e certata cu Dumnezeu, de ce Isus a zis ca "larga este calea care duce la pierzare, si multi sunt cei ce o afla"?
Eu ma mai implic in polemici, dar, vorba ta, lasind si eu loc respectului, caci acesta e cel mai important. Discutiile se duc, dar respectul si dragostea trebuie sa ramina.

| cristi202 a răspuns (pentru Făgăraş):

Omenirea este certata cu Dumnezeu. Lumea, cu sistemul ei, si conducatorul ei de drept, diavolul (vezi la ispitirea lui Hristos in pustie, cand diavolul ii zice ca ii va da toate ale lumii, Hristos nu il contrazice zicind ca nu sunt ale sale), este total potrivnica lui Dumnezeu. Doar credinciosii sunt impacati cu Dumnezeu, toti ceilalti au nevoie de impacare.
Nu ai inteles ideea cu supararea. Vine in contextul in care poti sau nu vorbi cu Dumnezeu, caci despre asta e intrebarea. Cind apare o problema serioasa intr-o relatie, comunicarea e prima care dispare. Si el asta a vrut sa spuna, omenirea s-a indepartat de Dumnezeu, s-a suparat pe El cum ar veni, si atunci comunicare e intrerupta. Dumnezeu nu mai poate vorbi oamenilor. Desigur ca nu e valabil pentru cei credinciosi. Fiind intr-o relatie cu El, ei pot comunica cu El, si nivelul comunicarii este stabilit de nivelul relatiei lor cu Dumnezeu. Eu unul cred ca orice crestin poate ajunge pana la nivelul in care Dumnezeu a vorbit cu Adam sau Moise, dar pentru asta e necesara o apropiere serioasa de Dumnezeu. Hristos, prin ce a facut la cruce, ne-a deschis calea, rascumpararea e completa, deci putem avea o asemenea relatie ca si Adam cu Dumnezeu. Insa nu e usor, pentru ca trebuie sa lasi sistemul lumii deoparte, trebuie sa iti infringi propriul eu, si nici diavolul nu doarme. Dar, si exista un mare dar aici, nimeni nu poate veni cu ceva nou acum, am primit tot ce avem nevoie sa cunoastem de la Dumnezeu. Daca ai venit cu ceva nou zicind ca El ti-a vorbit, e clar ca nu El a fost cel ce ti-a vorbit de fapt.

| JuAl a răspuns:

Chestii iluzorii.