| Tinna_Cristina_1989 a întrebat:

Daca cineva v-ar obliga vreodata sa alegeti intre a muri crestin si a va inchina altora,ati avea puterea sa alegeti? stiu,si eu pot sa zic ca aleg a muri crestin, dar daca vine vorba de a muri in chinuri? fiti sinceri...

Răspuns Câştigător
| Flavius2106 a răspuns:

Toti am spune de pe buze ca alegem sa murim ca martiri, dar pe moment, firea ne-ar forta sa ne inchinam altora pentru a scapa de moarte!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.si sper sa nu fiu pus in situatia.asta inseamna ca credinta e foarte putina, si ca iubesc totusi viata asta mai mult decat pe cea vesnica. apai de. daca sant om.

| Apocaliptic a răspuns:

Citeste in "Apocalipsa"(In Biblie) si ai sa vezi ca la Judecata Finala va fi asa.
Din cate am observat, oamenii credinciosi traiesc mult(76-120 de ani), iar cei egoisti si pacatosi mai putin(35-75 de ani din cauza bolilor de inima, diferite infectii, etc.).

| M25M a răspuns:

E foarte greu de precizat ce vei face in contextul x, cum anume te vei comporta, nu stii cum te va afecta instinctul de supravietuire si ce vei alege sa faci.

| RAY a răspuns:

Nimeni nu va vrea sa moara astea sunt basme

| Vale111 a răspuns:

Daca cineva m ar chinui cum zici tu numai ca eu sa ma inchin unei zeitati eu fiind ateu, eu unul nu as face-o

| robby212 a răspuns:

Suntem oameni! Multi ar alege viata, si eu as alege-o, dar daca e vorba sa ma lepad si sa ma inchin altei zeitati, greu de crezut ca as faceo.Sunt cresin convins si posibil viitor preot.

| Inferno a răspuns:

Le-as explica frumos ca incercarea lor de a ma face sa cred in ceva prin amenintari nu este decat o eroare de relevanta si anume "ad baculum".

| Tinna_Cristina_1989 explică (pentru Apocaliptic):

Din acest motiv am si pus intrebarea...Am auzit mai multe discutii despre numarul numelui diavolului in frunte.Am citit la un moment dat, despre post, ca mincinosii tin post lunea si joia iar pe parcurs am dedus eu ca musulmanii ar fi aceia.Acum stiti cum sunt musulmanii, iti taie gatul in strada, au legi stricte.Ma gandesc ca daca intr-o zi, ar pune stapanire pe lumea asta, nu ar ezita sa ne reteze capusorul. Sper sa nu fie asa, am vrut sa aflu si parerea altora...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da martiri, te chinui 5 minute, poate nu simti mai mult de 1 minut

| reihiuke a răspuns:

Eu as alege sa ma inchin altora. O sa imi demonstrez lucrearea spirituala si in acea religie si o sa apra o marturie faina cu mine, despre un mare om care a trecut de la crestinism la nu stiu ce... si cu minunea pe care a facut-o Dumnezeu in mine si prin mine asupra altora big grin

| Angel0 a răspuns:

Dumnezeu este unul.Pot sa schimb oricand metoda de cautare(religia).
Pe Dumnezeu nu il intereseaza religia ta.
Trebuie doar sa-l descoperi.