| mentholinks a întrebat:

Daca crestinismul nu ar fi anulat cele 613 porunci si creat alte legi si sisteme juridice acum ar fi fost paradisul pe pamant. Dar nu au vrut, ne-au inrobit pe toti. Cred ca de aceea este maniat Dumnezeu pe toate neamurile si spune ca le va nimici. Nu este asa?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, ar fi fost Paradisul Taliban.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca omenirea ar fi acceptat sa trăiască după modelul lui Isus, fara excepție, acum ar fi Paradisul pe pământ.

| iurii75 a răspuns:

Legea dată Israelului avea menirea de ai pregăti pentru venirea lui Mesia, nu pentru a instala paradisul pe pământ. Noul legământ încheiat pe baza sângelui lui Isus e de la Dumnezeu, deci nu prea are logica afirmația ta.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Pe tine te-a robit prostia. Du-te la Biserică să-ți faci frați și surori care te vor recunoaște ca familie, ei, și mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu, te vor ajuta să scapi de sub robia prostiei. Citește Biblia și roagă-te cât mai mult. Postește des.

Evident că nu vor veni la tine și vor zice: "ești prost, dar vrem să te ajutăm." Pentru că nu este frumos. Du-te tu și spune-le că ești prost dar vrei să ieși din starea asta. Te vor ajuta cu cea mai mare plăcere pentru că rezultatele cele mai mari se văd la cei mai dezagreabili.
În astfel de Biserici, unde oamenii sunt gata să te ajute chiar dacă miroși a prostie de la kilometri, sunt persoane cu facultate, intelectuali și adevărați copii de Dumnezeu care te vor ajuta în cazul în care vei vrea să faci și o facultate bună chiar dacă nu ești pregătit încă.

Dacă ai înțeles că într-o Biserică doar se vorbește de Dumnezeu și cum te pocăiești atunci îmi pare rău. O Biserică funcționează ca un organism, toți pentru unul și unul pentru toți.
Dacă o bagi pe aia cu "Dumnezeu nu există" sau "la ce dumnezeu să mă rog din milioanele care sunt" atunci ești doar răzvrătit, iar mai rău decât să fii prost este să fii prost pentru că așa vrei.

| Dddonkey a răspuns:

Cele peste 600 de porunci au fost anulate de sacrificiul domnului Isus aproximativ 2000 de anii. Si toate poruncile au fost cuprinse in cateva porunci
Ioan 13
Vă dau o poruncă* nouă: Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii.
Paradisul pe pamant nu va fi niciodata, pentru ca el va arde cu tot ce este pe el. Dumnezeu in schimb uraste oricine face raul si iubeste pacatul, nici rugaciunea nu ii este ascultata.
Pamantul v a fi judecta in curand inainte de judecata prestabilita de la tronul lui Dumnezeu.