| Dorugar a întrebat:

Daca cuvantul Religie vine din latinul Religo, ceea ce inseamna RE-Legare (de Dumnezeu) Cum oare se pot RE-LEGA crestinii de Dumnezeu daca religia lor NU a pornit de la Dumnezeu, deci nici nu este legata de Dumnezeu?
Ce fel de "religie" este atunci crestinismul?
Nu cumva este o minciuna si nu o religie?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar explică (pentru remus1007):

Gresit! Dumnezeul pe nume Yahwe, nu are niciun fiu pina in ziua de astazi, cine nu crede sa intrebe la Sinagoga unde este slavit Yahwe ca Dumnezeu.
Asa ca presupusul fiu nu este al lui Dumnezeu ci este chiar Diavolul, fapt confirmat in Biblie si de Petru dar si de Luca si Marcu, ba chiar asumat si de catre Isus Christos care se recunoaste ca fiind Lucifer, adica Diavolul!

| Memecy a răspuns:

Pe cine interesează adevărul?
Pe mine personal m-a impresionat următoarea idee eminesciană :
"A visa că adevărul sau alt lucru de prisos
E în stare ca să schimbe în natur-un fir de păr,
Este piedica eternă ce-o punem la adevăr."

Pisica se numeşte "Pisică" pentru că noi o numim aşa.
Puteam să-i zicem şi câine, eşti de acord cu mine că e doar un nume atribui unui obiect.
Nu pentru că ea în realitate s-ar numi aşa.

În sfârşit.

Permite-mi să reformulez întrebarea ta să văd dacă am înţeles :
Nu -i aşa că, creştinismul este o minciună şi nu o religie?
Dacă asta e întrebarea atunci te rog să citeşi din nou primul rând dacă nu te rog să mă ajuţi big grin

| Dorugar explică (pentru Memecy):

Nu ai inteles! Intrebarea era daca Crestinismul este o religie sau altceva. si am explicat ca Religie vine de la cuvantul Re-ligo care inseamna a relega!
Si daca crestinismul a plecat de la niste sarlatani condusi de niste ucigasi, am pus intrebarea: de cine este Legata si Relegata religia crestina? Nu cumva de acei sarlatani si criminali care au inventat-o?
Manastire intr-un picior...

| Memecy a răspuns (pentru Dorugar):

Aham... era o ghicitoare cu răspuns, scuze nu m-am prins. big grin