| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca etimologia cuvantului "religie" vine de la latinul "re-legare", adica re-legarea de Dumnezeu si tinand cont ca religia crestina NU vine de la Dumnezeu, si nu are nicio legatura cu Dumnezeu, prin urmare nu leaga nimic de nimic, nu vi se pare ca folosirea denumirii de "religie" data crestinismului este gresita si nu exprima adevarul?
Oare cum ar trebui numit crestinismul, tinand cont de obiectivele pe care si le propune?
Facatorie de bani? IInstrument de Stat pentru prostirea si manipularea maselor, sau care alta?
Propuneti voi denumirea care vi se pare mai corecta.

Răspuns Câştigător
| Impaller_Ivan_1987 a răspuns:

Biserica a fost, este si va fi un instrument, de fapt cel mai bun instrument de manipulare a maselor.Deci biserica din totdeauna a fost o afacere happy

| Moisie explică (pentru Impaller_Ivan_1987):

Ce spui tu este adevarat, si eu tot asa vad lucrurile.

1 răspuns: