| Dorugar a întrebat:

Nu credeti ca Stiinta este singura care il va putea descoperii pe Dumnezeu?
Oare realizati faptul ca daca Stiinta va descoperi existenta unui Dumnezeu, asta va insemna sfarsitul tuturor religiilor?
Asta pentru ca nicio religie nu porneste de la Dumnezeu si nici o religie nu are legatura cu Dumnezeu, si dupa cum se pare, singura legatura cu Dumnezeu o poate face numai STIINTA!
Si in acel moment Stiinta va deveni religie, pentru ca cuvantul religie inseamna tocmai re-legare de Dumnezeu si astfel Stiinta va fi singura religie care va asigura legatura cu Dumnezeu, bineinteles dupa ce se va dovedi existenta Lui.
Si asta va insemna sfarsitul tuturor sarlataniilor care astazi sunt numite gresit ca fiind Religii
Asteptam cu nerabdare momentul, dar pina atunci ramanem la convingerea ca Dumnezeu NU exista!

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Adevarat, daca stiinta ar avea acces la Dumnezeu teologia nu s-ar mai baza pe citarea unor texte sfinte, ci pe experimente stiintifice, asa ca teologii ar fi inlocuiti de oameni de stiinta.

9 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Exact de asta Stiinta n-o sa se apropie de astfel de zone. Daca s-ar afla niste lucruri care nu sunt conforme cu ceea ce cred unii sau altii, s-ar crea haos. Oamenii sunt invatati sa gandeasca intr-un anume fel; daca vine unul si spune: uite, s-a demonstrat X sau Y, e posibil ca multi s-o ia razna. Si de aceea n-o sa auzi prea curand ca s-a demonstrat existenta sufletului sau altele de genul. La fel e si cu civilizatiile extraterestre. N-o sa auzi decat povesti banale, care nu deranjeaza pe nimeni.

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

Stiinta se apropie de absolut toate zonele legate de natura si lumea in care traim, in timp ce credinta religioasa va apropie doar de minciuna si de aberare prin doctrine mincinoase! Sau cum zice Pavel in Corinteni 4:4 Ca traim in timpurile in care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor! Te rog nu rosii, ca nu cred ca Pavel se referea la tine personal cand a spus asta.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca exista cu adevarat un dumnezeu, stiinta ar fi dovedit demult ca exista. a trecut destul timp ca sa poata descoperi asa ceva. de asta majoritatea oamenilor de stiinta nu cred ca exista dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Intrebarea nu era adresata ateilor ci credinciosilor care isi fac sperante desarte ca intr-o zi stiinta va descoperi existenta unui Zeu cu puteri supranaturale
Oricum iti multumesc ca ai raspuns.

| bleakk a răspuns:

La care Dumnezeu te referi? Eu stiu ca Dumnezeu este Zeul suprem al crestinilor, iar celelalte religii au un zeu care are o alta denumire. Cum de poti zice de fiecare data Dumnezeu?

| Dorugar explică (pentru bleakk):

Pentru ca ma refeream la religiile monoteiste si pentru ca m-am exprimat in limba romana, daca postam in engleza spuneam God iar in araba as fi spus Allah!

| floriif2 a răspuns:

Cineva spunea: " Lasati sacrul sa ramana sacrul " in context cu ceea ce ai spus tu mai sus. Adica universul nu va fi niciodata descoperit de catre oameni. Este infinit, iar stiinta a descoperit o mica parte din acest mister. Cum ai spus, atunci cand se va dovedi existenta lui Dumnezeu, va fi sfarsitul tuturor religiilor si probabil sfarsitul lumii. Cei care cred cu adevarat in El sa fie fericiti pentru ca asta e calea cea buna. Nu am nicio indoiala ca exista, si nu voi avea.

| Dorugar explică (pentru floriif2):

Aia cu "Lasati sacrul sa ramana sacru nu se potriveste pentru religia crestina care il sacralizeaza pe Diavol, adica pe Dumnezeul Veacului acesta (al Noului Testament) Asa ca si tu ai dreptate ca Diavoli exista... si inca prea multi, dar toti intrupati in oameni tot asa cum si Isus Christos = Lucifer s-a intrupat ca om!

| floriif2 a răspuns (pentru Dorugar):

Stai ca nu mai inteleg... tu spui ca Iisus Hristos = Lucifer? Si sunt de acord cu tine: Diavolii (demonii) sunt intrupati in oameni. Si nu stim daca exista sau nu in Zeu cu puteri supranaturale cum ai spus, dar stim ca Dumnezeu a creat Pamantul prin evolutie, cum si pe noi, oamenii. Deci nu cred ca ar fi putut sa fie creata dintr-o explozie. de la Big Ban sau cum mai sustin unii. Pana la urma fiecare crede ce vrea,. dar ma intreb si eu asa. ateii astia macar au incercat sa gaseasca raspunsuri la intrebarile pe care si le pun? Eu cel putin le-am gasit. Sigur ca e mai usor sa te declari ateu decat sa te straduiesti putin asa sa intelegi ce se intampla cu tine.