| AvalohAlyn a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat și extratereștrii adică ființe pe alte planete îndepărtate că la cat de mare e Universul cam imposibil să nu existe viața pe alte planete când sunt sute de milioane de planete? Ganditi-va, e posibil sa existe o viață așa că pe Terra dar pe alta planeta sau poate total diferita.Nu e fascinant sa te gândești la lucrul asta?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sunt si alte planete necazute in pacat. Noi nu avem acces la ele pentru ca ar avea si Satana.
"Fiii lui Dumnezeu au venit intr-o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor.
Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a raspuns Domnului: "De la cutreierarea pamantului si de la plimbarea pe care am facut-o pe el." (Iov.1:6,7)
Fii lui Dumnezeu sunt reprezentantii acelor planete necazute in pacat, asa cum trebuia sa fie si Adam ca reprezentant al pamantului. Dar Satana i-a luat locul lui Adam prin uzurpare. Satana vine inaintea lui Dumnezeu ca reprezentantul pamantului. Noi ii mostenim firea, caracterul, inca de la nastere.
cand Dumnezeu va innoi pamantul acesta, Adam va fi pus iarasi ca reprezntant al acestuia.
Exista deci si alte planete locuite. Aceste planete au cunostinta de suferinta de pe pamant, si de rascumpararea care a facut-o Domnul Hristos pentru noi. Cei mantuiti se vor bucura sa viziteze aceste planete.

| Steregoi a răspuns:

Nu.

| unvecin a răspuns:

Adam este numit fiul lui Dumnezeu. În cartea Iov are loc o întâlnire cerească a fiilor lui Dumnezeu. De aici înțeleg că există și alte planete locuite, reprezentanții lor adundându-se din timp în timp.

Pentru că planeta noastră a căzut în păcat, am fost reprezentați de Satan cu acea ocazie, el prezentându-se ca venind de la cutreierarea pământului și de la plimbarea pe care a făcut-o pe el. El clar că el se dă că ar fi al lui. Și lui Iisus i-a zis că dacă i se închină îi va da...

Deci, da, eu sunt convins că nu suntem decât oaia pierdută, din cele multe, care urmează a fi adusă în staul prin planul de mântuire.

Cred într-un univers care mișună de viață. Într-o zi vom vedea asta.