| Denisuca21 a întrebat:

Daca Dumnezeu a spus clar in cele 10 porunci "sa nu-ti faci chip cioplit si nici un fel de asemanare...", noi ortodocsii de ce ne inchinam la icoane? De ce religia ortodoxa e de acord cu asta? Ce motiv au?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, asa a spus Dumnezeu, dar depinde de cine are urechi sa asculte, dar la voi toti credinciosi fac ce zice popa, nu ce zice Dumnezeu. Popa -i baza, Dumnezeu nu are loc. Acolo totul este permis, nu esre nimeni indreptat sa mearga catre biserica si sa aiba o Biblie in mana, dar la ce o sa-i foloseasca, nu? Nu sunt preotii interesati sa predea adevarul in biserici, pentru ca nu-l cunosc, si nu este important pentru ei. Banul sa fie, si pozitia, ei lupta inpotriva lui Dumnezeu si a Bibliei, asa ceva au facut mereu. Spune milan, ca erau pusi doi heruvimi pe chivot, da, dar nu pentru a se inchina cineva la ei, ci au avut un rol, sau imaginile din carti sau reviste, sunt facute pentru a transmite mai usor invatatura, nu pentru a le lipi pe pereti, si a te pleca inaintea lor. Unii oameni nu stiu sa citeasca sau nu vad, dar cu ajutorul imaginilor se transmite ideea. Dar nu inseamna ca te inchini la poze. Cat despre icoane, acestea sunt formalitati comerciale, cine le face trage foloase din ele, si asa sunt si cei ce le fac, ca si ele, morti. Citeste daca doresti in Biblia in Psalmul 115 :4-8.

43 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru Dandanache):

" noi ortodocsii de ce ne inchinam la icoane?"
Pai asta era subiectul, parca.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Pai am dat un raspuns, parca.

"Nimeni nu te pune sa pupi icoanele. Sunt ortodox si nu pup nicio icoana. Pupatul si inchinatul in linie, la orice rama colorata din biserica, vine dintr-o practica gresit inteleasa si perpetuata ca fiind imperativa. Vine din nevoile omului de rand care tinde sa vulgarizeze pe intelesul sau actul inefabil al devotiunii si din acordul tacit al preotilor."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inchini tu la icoane? si esti ortodoxa? si eu sant ortodox, da nu ma inchin la icoane.doar le dau cinstea cuvenita celor ce sant pictati pe ele fiindca sant sfinti, impreuna cu noi luptatori impotriva raului, si lucratori in spirit si adevar pentru bunul Dumnezeu.dar nu le acord inchinare fiindca insusi ingerul i-a spus sfantului ioan din apocalipsa; fereste-te sa faci una ca asta, caci eu sant un impreuna lucrator cu tine; Domnului Dumnezeului tau sa i te inchini, si lui sa- i slujesti.deci ori nu stii bine ce trebuie ca ortodoxa,ori minti cu nerusinare, la adresa ortodocsilor,ori nu stii ce chipul cioplit, si cum e cu cinstirea, inchinarea, adorarea, lauda.pricepi? ia mai citeste si tu ca incepi a calca in strachini. ortodoxo.

| steve91 a răspuns:

Ti-am trimis cateva mesaje in privat. Le-ai citit? E foarte important...

| Denisuca21 explică (pentru steve91):

Am citit putin, dar nu tot pentru ca am examen maine, sunt studenta! O sa reiau cand termin cu invatatul! Multumesc!

| steve91 a răspuns (pentru Denisuca21):

Bine. Sa ma anunti cand termini. happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Denisuca21):

Rolul icoanei este o fereastra spre cer, sf ap si ev Luca a fost pictor, Hristos a impregnat chipul sau de 3 ori, sf Veronica, pe giulgiu si unui lepros sirian

| RexCuParuCret a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ai dreptate multi oameni se roaga mai degraba la un sfant decat la Domnul Iisus care e este singura cale spre Mantuire si care sa rastignit pentru noi pacatosii.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Bai daca ai auzit vreo data Sfanta Evanghelie vei vedea da Isus l-a trimis leprosii la preoti oare de ce ia gandeste-te

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Bai stiti ce nu inteleg eu daca icoanele sa zicem ar fi inchinare la idoli atunci de ce icoana cu Sfanta Maria nu stiu din ce judet la noi in Romania curg lacrimi

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Dumnezeu spune sa nu-ti faci chip cioplit si sa nu te inchin lor e diferenta mare inte ati face o capra de lem de exemplu si sa crezi ca acea capra te-a creat pe tine si una e sa iti faci o imagine cu Isus Hristos rastignit pe Cruce cu gandu ca el tea mantuit pe tine si ti-a dat o seasa de a merge in rai

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru Denisuca21):

Când te rogi la o icoana fa un singur lucru gandeste-te ca te rogi la Dumneze si nu la un obiect

| PorumbRodica1965 a răspuns:

MULTUMESC. Cand esti dispusa vreau sa vorbim.