| Denisuca21 a întrebat:

Daca Dumnezeu a spus clar in cele 10 porunci "sa nu-ti faci chip cioplit si nici un fel de asemanare...", noi ortodocsii de ce ne inchinam la icoane? De ce religia ortodoxa e de acord cu asta? Ce motiv au?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, asa a spus Dumnezeu, dar depinde de cine are urechi sa asculte, dar la voi toti credinciosi fac ce zice popa, nu ce zice Dumnezeu. Popa -i baza, Dumnezeu nu are loc. Acolo totul este permis, nu esre nimeni indreptat sa mearga catre biserica si sa aiba o Biblie in mana, dar la ce o sa-i foloseasca, nu? Nu sunt preotii interesati sa predea adevarul in biserici, pentru ca nu-l cunosc, si nu este important pentru ei. Banul sa fie, si pozitia, ei lupta inpotriva lui Dumnezeu si a Bibliei, asa ceva au facut mereu. Spune milan, ca erau pusi doi heruvimi pe chivot, da, dar nu pentru a se inchina cineva la ei, ci au avut un rol, sau imaginile din carti sau reviste, sunt facute pentru a transmite mai usor invatatura, nu pentru a le lipi pe pereti, si a te pleca inaintea lor. Unii oameni nu stiu sa citeasca sau nu vad, dar cu ajutorul imaginilor se transmite ideea. Dar nu inseamna ca te inchini la poze. Cat despre icoane, acestea sunt formalitati comerciale, cine le face trage foloase din ele, si asa sunt si cei ce le fac, ca si ele, morti. Citeste daca doresti in Biblia in Psalmul 115 :4-8.

| Denisuca21 explică (pentru PorumbRodica1965):

Asa o sa fac, o sa citesc! Sunt foarte curioasa si Dumnezeu o sa ma ajute sa inteleg adevarul!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Denisuca21):

Multumesc pentru atentia ta. Daca doresti mai vorbim. Eu as dori sa impartasim cateva idei daca vrei. Cand ai timp, si sa nu-ti fie somnic.

| Denisuca21 explică (pentru PorumbRodica1965):

Si eu imi doresc sa mai vorbim, mi-ar placea foarte mult sa mai aflu cateva lucruri si sa culeg de la cine simt ca ma poate ajuta...

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Denisuca21):

Da cu multa placere. Cand doresti tu.

| Denisuca21 explică (pentru PorumbRodica1965):

Ma bucur! Iti multumesc!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Denisuca21):

Bine, mai vorbim, noapte buna. pa, pa, nu papa de la Rooma happy happy

| Denisuca21 explică (pentru PorumbRodica1965):

laughing Somn usor! happy

| RexCuParuCret a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ai dreptate multi oameni se roaga mai degraba la un sfant decat la Domnul Iisus care e este singura cale spre Mantuire si care sa rastignit pentru noi pacatosii.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Bai daca ai auzit vreo data Sfanta Evanghelie vei vedea da Isus l-a trimis leprosii la preoti oare de ce ia gandeste-te

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru Denisuca21):

Când te rogi la o icoana fa un singur lucru gandeste-te ca te rogi la Dumneze si nu la un obiect

43 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar Legile si Poruncile interzic orice fel de inchinare decat in Duh si Adevar. Cat despre iconografia religioasa, nici chiar in anul 300 invatatorii Bisericii nu le aprobau. Sinodul din Elvira interzisese sa se puna pe pereti asemenea imagini. Pentru crestinii din veacul al III-lea, icoanele reprezentau un fel de seductie spre paganism. La inceput cultul crestin era simplu si sanatos compunandu-se din Ș,, invatatura apostolilor, frangerea painii, legatura frateasca si rugaciunea.,, Formele introduse nu au temei biblic. Odata cu formele au intrat rand pe rand tot felul de superstitii. Iata cateva forme adaugate: Candela, sfesnicul, lumanarea, cadelnita, omoforul, patrafirul, tamaia, mataniile, clopotele, sarindarele, panahida, coliva, venerarea ingerilor si sfintilor, hram, sfestanie, pomeni, canonizari de sfinti, etc. Daca nu ma inchin la sfinti nu inseamna ca nu ii cinstesc nu ii venerez, nu inseamna ca imi bat joc de ei. Fereasca Dumnezeu. Dimpotriva, abia acum ii inteleg pe sfinti, ii admir, ii iubesc. Si inteleg cum au fost prigoniti, le inteleg puterea credintei care nu ii lasa sa faca compromisuri, le admir aceasta credinta admirabila si-au dat viata dar de Hristos nu s-au lasat. Si ma simt atat de bine avand acelasi Mantuitor, mergand pe urmele lor.

| Esperança a răspuns:

Pentru că nu se bazează pe Biblie,ci se bazează mai mult pe tradiţia scrisă de oameni, au impresia că Biserica lui Hristos de la început a avut icoane, ceea ce e total fals!
Această practică este împrumutată de la păgâni, căci numai ei erau plini de zei şi de tot felul de chipuri la care se închinau!
Scriptura este plină de versete (atât în Vechiul cât şi în Noul Testament) în care Dumnezeu insistă să nu ne facem nici un chip, nici o reprezentaţie!
Trebuie să îL vedem pe Dumnezeu prin ochii credinţei şi să credem în El aşa cum este!
De asta ni s-a dat credinţa care este o încredere neclintită în lucrurile care NU se văd happy

Evrei 11:1 Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile cari nu se vad.
2 Pentruca prin aceasta, cei din vechime au capatat o buna marturie.

NOname
| NOname a răspuns:

Icoanele fac afacerea să meargă mai bine.

Orice afacere de succes are nevoie de reclamă, de atracţii, de imagini cu care să se poată identifica clientela (sub)mediocră, iar preoţii de pe vremuri (ca şi cei de acum, de altfel) erau, se pare, foarte buni strategi de marketing.

Prin vinovăţia şi frica indusă oamenilor s-au asigurat că mereu vor avea clienţi, iar prin promisiuni tentante, imagini şi clădiri sclipitoare şi inventarea unei întregi serii de superstiţii şi ritualuri s-au asigurat că oamenii dependenţi vor avea o gama variată de obiecte şi servicii (inutile, desigur) pentru care să scoată banul. Astfel preoţii, cât timp religia va fi prezentă în societate, mereu vor avea o afacere de succes şi nu vor muri de foame.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru NOname):

Corect.Este o afacere cu mult profit, le-a mai ramas putin timp, ce se vor face oare. Apocalipsa 18; 4.

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca ai sesizat acest lucru in Biblie si susti punctul de vedere al lui Dumnezeu.Bravoo.

| milan9 a răspuns:

Ştii ce se afla deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI? Se aflau STATUILE (sau "CHIPURILE CIOPLITE") ale HERUVIMILOR, şi asta char la porunca lui Dumnezeu!

Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea DOAR IN ANUMITE CONTEXTE!

Contexte care ţin de religie (poruncă dată evreilor!), contexte care ţin de timpul istoric (dată acum 3800 de ani!), contexte care ţineau de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau obiecte de cult…

Şi câte confuzii riscă să se nască din ignoranţă şi din eludarea contextelor istorice...

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Ştii ce se afla deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI? Se aflau STATUILE (sau "CHIPURILE CIOPLITE") ale HERUVIMILOR, şi asta char la porunca lui Dumnezeu!
Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea DOAR IN ANUMITE CONTEXTE"
UNDE scrie IN BIBLIE ca a spus Dumnezeu despre NECESAITATEA INCHINARII la CHIVOTUL LEGII? Cartea, capitolul si versetul TE ROG.

| milan9 a răspuns:

TOATE CULTELE FOLOSESC IMAGINEA!
Toate denominaţiunile sectante au cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"! Fiecare cult creştin exploatează excesiv functia de REPREZENTAREA pe care o are IMAGINEA!

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu.

La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală (dupa modelul altor obiecte decult recomandate in Vechiul Testament)!

| danut a răspuns (pentru milan9):

" Fiecare cult creştin exploatează excesiv functia de REPREZENTAREA pe care o are IMAGINEA!"
DAR NU SE INCHINA lor, este normal ca imaginea sa fie parte din REPREZENTARE deoarece OCHIUL (vederea) reprezinta 95% din simturile noastre.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ma bucur ca tu ca ortodox in loc sa te documentezi ce reprezinta icoana, ai postat pe TPU o intrebare si ti s-a dat raspunsul cel mai magulitor de la o sectanta, o neoprotestanta, pentru un crestin doar cu numele asta da bravura; daca tu chiar vrei sa te indrepti, doar daca vrei, du-te la biserica

| Denisuca21 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Am apreciat raspunsul Rodicai, pentru ca m-a facut sa inteleg raspunsul la intrebare si pentru ca din punctul meu de vedere are dreptate...sunt ortodoxa dar care-i faza? Atunci cand merg la biserica nu inteleg nimic, preotul abia asteapta sa-si termine discursul, ''cantarea'' neinteleasa de nimeni si sa plece acasa! Si nu vad de ce trebuie sa pupam icoanele, toata lumea ia la rand icoana dupa icoana ...desi Dumnezeu ne spune clar sa nu o facem!
Si ce conteaza ce religie are Rodica, daca are credinta?!
Daca nu-ti convine ce cred, de ce nu-mi spui tu rolul icoanelor si unde a zis Dumnezeu sa le pupam sau sa ne inchinam la ele...Astept

| Dandanache a răspuns (pentru Denisuca21):

Citeste cu atentie raspunsul lui milan9. Si el ti-a dat argumente biblice.

Nimeni nu te pune sa pupi icoanele. Sunt ortodox si nu pup nicio icoana. Pupatul si inchinatul in linie, la orice rama colorata din biserica, vine dintr-o practica gresit inteleasa si perpetuata ca fiind imperativa. Vine din nevoile omului de rand care tinde sa vulgarizeze pe intelesul sau actul inefabil al devotiunii si din acordul tacit al preotilor. Icoanele isi primesc cinstirea prin faptul ca sunt adiacente actului liturgic, se afla in vecinatatea lui.

Neoprotestantii sunt transanti si au mers mai departe. Nu au inteles ca de fapt nu reprezentarile vizuale sunt problema, ci idolatria. In Biblie scrie clar cum Dumnezeu cere sa fie reprezentati heruvimi pe chivotul legamantului. Nu denota asta ca Dumnezeu accepta si cere reprezentari iconografice anexe cultului sau? Atata timp cat ele nu sunt fetisizate si transformate in obiecte de inchinaciune in sine, nu e nimic gresit in folosirea icoanelor.

In plus, au avut si au rol educativ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Poor_Man's_Bible

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

"Citeste cu atentia raspunsul lui milan9. Si el ti-a dat argumente biblice. "
Fugi de aici, a spus numai aiureli si nu a dat NICI UN argument Biblic ci numai TRADITIONAL (din traditie). Citeste BINE si nu te lua dupa ureche.

| Denisuca21 explică (pentru danut):

Ma intriga situatia asta si nu reusesc sa ma conving! Dar stiu ca o sa aflu singura adevarul!

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Iesirea:

18. Apoi să faci doi heruvimi de aur; şi să-i faci ca dintr-o bucată, ca şi cum ar răsări din cele două capete ale capacului;

20. şi heruvimii să-i faci ca şi cum ar ieşi din capac. Heruvimii aceştia să fie cu aripile întinse pe deasupra capacului, acoperind cu aripile lor capacul, iar feţele să şi le aibă unul spre altul; spre capac să fie feţele heruvimilor.

22. Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ţie şi îţi voi grăi de toate, câte am a porunci prin tine fiilor lui Israel.

Cap. 36

8. Atunci toţi cei cu minte iscusită, care se îndeletniceau cu facerea locaşului sfânt, au făcut pentru cort zece covoare de în răsucit şi de mătase violetă, stacojie şi vişinie; şi în ţesătura lor au făcut chipuri de heruvimi, alese cu iscusinţă.

35. După aceea au făcut o perdea de mătase violetă, stacojie şi vişinie şi de în răsucit şi pe ea au făcut chipuri de heruvimi cu iscusinţă alese, ca să o pună între sfânta şi sfânta sfintelor.

Cap. 37

7. A făcut de asemenea doi heruvimi de aur, lucraţi din ciocan, pentru cele două capete ale capacului,

8. Şi i-a aşezat unul la un capăt şi altul la celălalt capăt al capacului. Heruvimii aceştia erau făcuţi ca ieşind din capac la cele două capete ale lui.

9. Cei doi heruvimi îşi întindeau aripile unul spre altul, umbrind capacul, iar feţele lor erau îndreptate una către alta, privind spre capac.

Numerii
Cap. 7

89. Când a intrat Moise în cortul adunării, ca să grăiască cu Domnul, a auzit un glas, care-i grăia de sus de pe chivotul legii, dintre cei doi heruvimi. Glasul acela grăia cu el.

| milan9 a răspuns (pentru Denisuca21):

Imediat ne dam seama de un lucru: ce cautau niste statui chiar in locul in spre care se inchinau evreii. Erau obiecte de cinste cerute de Dumnezeu si pentru ca se aflau CHIAR DEASUPRA PORUNCILOR CE INTERZICEAU IDOLII, rezulta ca nu statuile sau imaginile sunt interzise ci idolii care Il dau la o parte pe Dumnezeu.

| milan9 a răspuns (pentru Denisuca21):

HERUVIMII – "chipurile cioplite de deasupra Chivotului Legii", sunt tot "ASEMĂNARE A VREUNUI LUCRU DIN TOATE CÂTE SUNT ÎN CER"! Şi totuşi, ridicarea lor a fost PORUNCITĂ DE DUMNEZEU! Cum este posibil acest lucru?

Heruvimii din jurul chivotului, acele statui din aur, chiar pentru asta erau destinate: să mijlocească în conştiinţa iudeului sentimentul apropierii lui Dumnezeu!

Simplu. Era chiar şi pentru evrei, o mare diferenţă între CEEA CE ERA DESTINAT LUI DUMNEZEU (chiar obiecte de cult) şi IDOLATRIE (făcea trimitere doar spre alte religii, alte divinităţi- cele false!).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Este un lucru esenţial faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie)! Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult, tot la fel cum evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptatea la recomandarea profeţilor şi chiar a lui Dumnezeu...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| milan9 a răspuns (pentru Denisuca21):

Dacă soţul sărută şi strange în braţe (simbolic) o fotografie cu o femeie simpatizata, alta decât soţia(!), atunci soţia intră la idei şi are toate motivele să fie "deranjata".

Dar dacă fotografia "strânsă în braţe" este a soţiei (în lipsa lui, desigur), nu ar fi ridicola oare soţia, să ridice un scandal din cauza asta în casă? happy

La fel este şi cu motivul pentru care Dumnezeu a lăsat porunca a II-a! Pentru eliminarea concurenţei zeilor falşi prin care evreii îl PĂRĂSEAU CU TOTUL PE DUMNEZEU!

Dar obiectele de cult (şi icoanele) dimpotrivă, ele nu îndepărtează de Dumnezeu, ci au ca singur scop APROPIEREA DE EL. Ele chiar TRIMIT GÂNDUL mai aproape de Dumnezeu happy

Dacă tu pleci într-un loc departe, în război să spunem, iar soţul tau NU vrea să rămână cu nici o fotografie de-a ta, bineînţeles că nu o să creezi o mare ceartă din cauza asta, nu o să te superi foarte mult pe el, nu o să dai divorţ din cauza asta.

DAR, ţi se va părea totuşi ciudat că refuză să te păstreze în fotografie, să păstreze un mijloc de "apropiere" ("un fel" de apropiere, simbolică, afectivă, un pretext meditativ, ceva asemănător)… thinking

Un alt aspect în afara "neutralităţii" faţă de icoane ca simboluri, îl reprezintă faptul că nici nu poţi să tratezi cu necinste un "mijloc" devenit simbol.
Nu poţi spre exemplu să faci orice cu hârtia revistei care are chipuri ale Mântuitorului, Maicii Sale, ale apostolilor, etc…

| milan9 a răspuns (pentru Denisuca21):

Chiar dacă tu exişti, şi fiinţial şi telepatic, soţul tau, în lipsa ta va simţi validitatea dictonului "ochii care nu se văd se unită". happy

Nu este vreo nouă descoperire faptul că Dumnezeu este pretutindeni, DAR, întotdeauna, sunt contexte care INTENSIFICĂ SENTIMENTUL RELIGIOS:
-rugăciunea,
-cântarea,
-Biserica ca şi loc special,
-meditaţia,
-imaginea - exploatată intens de toate cultele, smirna şi tâmâia, etc...)

Deci este nevoie de astfel de CONTEXTE ce INTENSIFICĂ sentimental religios, chiar dacă, Dumnezeu este pretutindeni...

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Si? Unde e INCHINAREA la Heruvimi?

| danut a răspuns (pentru Denisuca21):

Avem Legea Morala sau cele zece porunci date de Dumnezeu si vorba omeneasca, multa convingere nu-ti trebuie, totul tine de ALEGERE si INTERESE.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Am zis eu ceva de inchinare? Citeste-mi BINE raspunsul si nu te lua dupa ureche.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

" noi ortodocsii de ce ne inchinam la icoane?"
Pai asta era subiectul, parca.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Pai am dat un raspuns, parca.

"Nimeni nu te pune sa pupi icoanele. Sunt ortodox si nu pup nicio icoana. Pupatul si inchinatul in linie, la orice rama colorata din biserica, vine dintr-o practica gresit inteleasa si perpetuata ca fiind imperativa. Vine din nevoile omului de rand care tinde sa vulgarizeze pe intelesul sau actul inefabil al devotiunii si din acordul tacit al preotilor."

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Denisuca21):

Rolul icoanei este o fereastra spre cer, sf ap si ev Luca a fost pictor, Hristos a impregnat chipul sau de 3 ori, sf Veronica, pe giulgiu si unui lepros sirian

| PorumbRodica1965 a răspuns:

MULTUMESC. Cand esti dispusa vreau sa vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inchini tu la icoane? si esti ortodoxa? si eu sant ortodox, da nu ma inchin la icoane.doar le dau cinstea cuvenita celor ce sant pictati pe ele fiindca sant sfinti, impreuna cu noi luptatori impotriva raului, si lucratori in spirit si adevar pentru bunul Dumnezeu.dar nu le acord inchinare fiindca insusi ingerul i-a spus sfantului ioan din apocalipsa; fereste-te sa faci una ca asta, caci eu sant un impreuna lucrator cu tine; Domnului Dumnezeului tau sa i te inchini, si lui sa- i slujesti.deci ori nu stii bine ce trebuie ca ortodoxa,ori minti cu nerusinare, la adresa ortodocsilor,ori nu stii ce chipul cioplit, si cum e cu cinstirea, inchinarea, adorarea, lauda.pricepi? ia mai citeste si tu ca incepi a calca in strachini. ortodoxo.

| steve91 a răspuns:

Ti-am trimis cateva mesaje in privat. Le-ai citit? E foarte important...

| Denisuca21 explică (pentru steve91):

Am citit putin, dar nu tot pentru ca am examen maine, sunt studenta! O sa reiau cand termin cu invatatul! Multumesc!

| steve91 a răspuns (pentru Denisuca21):

Bine. Sa ma anunti cand termini. happy

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Bai stiti ce nu inteleg eu daca icoanele sa zicem ar fi inchinare la idoli atunci de ce icoana cu Sfanta Maria nu stiu din ce judet la noi in Romania curg lacrimi

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Dumnezeu spune sa nu-ti faci chip cioplit si sa nu te inchin lor e diferenta mare inte ati face o capra de lem de exemplu si sa crezi ca acea capra te-a creat pe tine si una e sa iti faci o imagine cu Isus Hristos rastignit pe Cruce cu gandu ca el tea mantuit pe tine si ti-a dat o seasa de a merge in rai