| Steregoi a întrebat:

Daca Dumnezeu ar fi atotstiutor de ce a facut lumea daca a stiut in mod sigur ca lumea va deveni pacatoasa? Daca eu stiu sigur ca o masina va merge rau o voi mai face?

10 răspunsuri:
| PumpkinDoll a răspuns:

Nu avea altceva mai bun de facut

| LOVW a răspuns:

Dumnezeu e atotștiitor, omniprezent și este Dumnezeul perfect.
Dumnezeu a făcut omul după chipul și asemănarea Sa, omul e o imagine ( oglindă ) a lui Dumnezeu, prin caracter vorbind. Domnul ar vrea să vadă bunătatea, mila, iubirea în acțiunile omului, dar din păcate nu mai este chiar așa. Nu vreau să spun că dacă omul se poartă rău, așa se comportă și Domnul, nicidecum.
Omul a fost creat spre slava lui Dumnezeu, în ebraică,, kabor,,
adică glorie, onoare.
Toată creația lui Dumnezeu este bună, Genesa 1:11-12, Genesa 1:31.
Domnul a făcut un pom, cunoștiinței binelui și a răului, Dumnezeu știe cum să facă diferența. El spune ce e bun și ce e rău.
Deasemenea, fiind un Dumnezeu care nu și-a făcut roboți în loc de oameni, nu i-a obligat pe oameni să nu păcătuiască.
Dumnezeu nu a creat acel pom spre împiedicarea omului la sfințenie, când Domnul a creat pe om, l-a făcut după asemănarea Sa, liberi.
Domnul nu-i lasă pe cei care vor să fie ascultători de El, ci crează o relație cu ei.
Domnul i-a spus omului despre consecințele păcatului, cu ce ar fi vinovat Dumnezeu, dimpotrivă, nu e El vinovat de căderea omului.
Domnul le face bine oamenilor, i-a făcut lui Adam un ajutor potrivit, femeia.
Chiar și acum, chiar dacă Domnul nu e vinovat de păcătoșenia omului, El a trimis pe singurul Său Fiu, ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viață veșnică.
Nu avem nici un drept de al judeca pe Dumnezeu pentru ce a făcut, căci oricum tot ce a făcut, a creat bine, dimpotrivă, să-i dăm slavă că nu ne-a lăsat singuri în păcat, ci că ne poate scăpa din acest veac rău. Domnul e bun și mult-iubitor, slăvit să fie numele Său în veci pentru tot binele pe care ni l-a făcut!
Pacea Domnului!

| Steregoi explică (pentru LOVW):

Unde scrie in Biblie ca Dumnezeu e atotstiutor?

Ieremia 7:31:"Şi au zidit locurile înalte la Tofet, în valea fiilor lui Hinom, ca să-şi ardă fiii şi fiicele cu foc, ceea ce Eu nu le-am poruncit şi ceea ce Mie nu Mi-a trecut prin minte."

Dumnezeu poate dirija lucrurile cu acordul liber al omului pentru a face ca profetiile sa se implineasca. Dumnezeu nu a profetit ca Adam si Eva aveau sa pacatuiasca. Dumnezeu poate restrange la un moment dat optiunile de alegere ale omului in vremuri de stramtorare. E vorba de rezultatul unor comparari. Dumnezeu nu i-a pus in minte lui Adam sa pacatuiasca sau sa nu pacatuiasca.

Apocalipsa 17:17:"Căci Dumnezeu a pus în inimile lor să facă voia Lui şi să se întâlnească într-un gând şi să dea fiarei împărăţia lor, până se vor împlini cuvintele lui Dumnezeu." Insa de ce Dumnezeu nu a facut la fel in cazul lui Eva si lui Adam sa faca voia lui Dumnezeu si sa nu pacatuiasca?

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

"Unde scrie in Biblie ca Dumnezeu e atotstiutor?"
Sti despre ce vorbeste Biblia in complexitatea ei? Despre Dumnezeu, pai daca a facut tot ce tine de Univers, o fi atoatestiutor, sau doar asa este si EL, limitat?
IOV 11,
5. A! de ar vrea Dumnezeu sã vorbeascã, de si-ar deschide buzele sã-ti rãspundã,
6. si de ti-ar descoperi tainele întelepciunii Lui, ale întelepciunii Lui nemãrginite, ai vedea atunci cã nu-ti rãsplãteste totusi dupã fãrãdelegea ta.
7. Poti spune tu cã poti pãtrunde adâncimile lui Dumnezeu, cã poti ajunge la cunostinta DESAVARSITA a Celui Atotputernic?
Intelegi cuvantul DESAVARSIT, daca da, atunci ai capatat raspunsul.

| LOVW a răspuns (pentru Steregoi):

Sunt texte în care Dumnezeu este numit Atotștiintorul :
1 Ioan 3, 20,, căci Dumnezeu este mai mare decât inima noastră şi cunoaşte toate lucrurile,,.
Isaia 46:10
,,Eu am vestit de la început ce are să se întâmple şi cu mult înainte ce nu este încă împlinit. Eu zic: ‘Hotărârile Mele vor rămâne în picioare şi Îmi voi aduce la îndeplinire toată voia Mea’.
Psalmul 139:7-10
Unde mă voi duce departe de Duhul Tău şi unde voi fugi departe de Faţa Ta?
8 Dacă mă voi sui în cer, Tu eşti acolo dacă mă voi culca în Locuinţa morţilor, iată-Te şi acolo.
9 Dacă voi lua aripile zorilor şi mă voi duce să locuiesc la marginea mării,
10 şi acolo mâna Ta mă va călăuzi şi dreapta Ta mă va apuca.
Totul îi este cunoscut, înainte de a ne întocmi pe noi, știa cu siguranță totul, ce se va întâmpla.
Ca să-ți răspund, mă voi folosi de 1Petru:19-20
,,ci cu sângele scump al lui Hristos, Mielul fără cusur şi fără prihană.
El a fost cunoscut mai înainte de întemeierea lumii şi a fost arătat la sfârşitul vremurilor pentru voi.,,
Am observat că ai folosit cartea Apocalipsa, de unde să știe Ioan ce se va întâmpla în viitor, dacă nu Dumnezeu nu știa?
Bineînțeles, Domnul a știut tot ce se va întâmpla înainte de întemeierea lumii. Știa și știe în continuare tot ce se va întâmpla în viitor.
Tocmai de aceea Ioan a spus :,, Descoperirea lui Isus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi lucrurile care* au să se întâmple în curând. Şi le-a făcut-o cunoscut trimiţând prin îngerul Său la robul Său Ioan,
care a mărturisit despre Cuvântul lui Dumnezeu şi despre mărturia lui Isus Hristos şi a spus tot ce a văzut.,,
Deci, descoperirea lui Iisus Hristos, către robii Lui.
Cu privire la Ieremia 7:31
Domnul spune clar, nici nu i-a trecut prin minte să le poruncească să facă locuri înalte, să-și omoare copii, la asta s-a referit.
În apocalipsa 17:17
Domnul va trimite o lucrare de rătăcire, ca ei să creadă într-o minciună. Domnul împietrește pe cine vrea. adică :
- acei oameni n-au primit iubirea adevărului când le-a fost mărturisit
-din pricina acesta n-au fost mântuiți
-le-a fost dată șansa să vină la Iisus dar ei nu l-au primit
-sunt pe calea pierzării
-vor fi amăgiți și înșelați
Tocmai din acestă cauză sunt dați fiarei, fiindcă n-au primit iubirea adevărului nefiind mântuiți.
Ei au primit șansa mântuirii dar n-au primit-o, ei s-au împietrit prima dată, apoi i-a împietrit Dumnezeu.
Află contextul mai întâi, astfel vei primi învățătură sănătoasă!
Cu privire la Adam și Eva, Dumnezeu îi putea scăpa de păcat.
Dar de ce nu a făcut asta? de ce nu i-a dat putere omului să se împotrivească ispitei?
Pentru că Domnul a vrut să arate slăbiciunea creației lăsată singură, Domnul a putut să le dovedească oamenilor iubirea și îndurarea Lui cea mare prin Iisus Hristos, Mântuitorul nostru.
Romani 11:32
,, Fiindcă Dumnezeu a închis pe toţi oamenii în neascultare, ca să aibă îndurare de toţi.,,
De a făcut Domnul asta nu știu, dar am încredere în El că tot ce a făcut a făcut spre binele tău și al meu.
Nu cred că sunt în măsură să-L judec, măcar că n-a făcut rău.
Tainele Lui nu le putem înțelege.
Pacea Domnului!

| Steregoi explică (pentru LOVW):

**************************************

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Dumnezeu are capacitate de prestiinta pe care o foloseste daca vrea, sau nu o foloseste un timp. Cand l-a creat pe ingerul ce avea sa devina Satan, Dumnezeu a ales sa nu prestiinteze, si la fel cand l-a creat pe Adam si Eva. Cand nu prestiinteaza nu dirijeaza si nu pune in gand iar cand prestiinteaza profeteste si prevede si dirijeaza lucrurile ca sa se implineasca ce a profetit. Cand dirijeaza pune in gandul cuiva un gand si el prevede ca acea persoana va lua in considerare si va respecta acel gand. Apocalipsa 17:17:"Căci Dumnezeu a pus în inimile lor să facă voia Lui şi să se întâlnească într-un gând şi să dea fiarei împărăţia lor, până se vor împlini cuvintele lui Dumnezeu." Astfel prestiinta nu anuleaza libertatea de alegere.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Vezi ca am revizuit raspunsul anterior. Cred ca am raspuns la intrebare logic si simplu. Cand Dumnezeu nu prestiinteaza atunci el alege sa nu fie atotstiutor pentru ca este sigur ca scopul sau se va implini in pofida oricaror probleme si obstacole ce ar putea aparea datorita existentei libertatii de alegere din ingeri si oameni. Insa in permanenta el stie si vede tot ceea ce se intampla. Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa il iubeasca si ofera motive suficiente pentru a putea fi iubit ascultat si respectat.
Dumnezeu a facut totul perfect in cele sase "zile" de creatie.