| Lizzu a întrebat:

Daca Dumnezeu, diavolul si ingerii exista atunci de ce nu ni se arata?

A avut cineva vreo experienta?

84 răspunsuri:
| JustSmileK a răspuns:

Nu as prea crede ca cineva a trait cu adevarat o experienta...Majoritatea sunt inventate sau halucinatii...Adica eu sunt una dintr-o bucata, nu cred pana nu vad!

| NEon222 a răspuns:

NU oricine are aceasta capacitate..sunt asa numitii "pustnici" care stau o viata singuri in munti..si traiesc in armonie cu natura si cu multa rugaciune..doar ei stiu cu adevarat de ce fac asta..noua ni se baga-n cap tot felul de prostii si nu putem privii in exteriorul "cutiei"...iar pentru a privi in exterior..trebuie sa faci multe sacrificii..si sa ai credinta!

NOname
| NOname a răspuns:

Eu nu.
Personal, cred că astfel de experienţe sunt ori închipuiri/rodul imaginaţiei şi autosugestiei, ori halucinaţii, ori simple născociri/minciună pură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar oamenii bolnavi psihic îl văd pe Dumnezeu, cred.Acum vreo 7 ani,bunicul meu a avut o experiență foarte neplăcută. Acasă vedea doar draci pe pereți și scotea niște sunete ciudate... :))
Era un pic tra lala,lalala.A fost și la socola, îți dai seama, bolnav psihic.I-a citit și popa, nimic, fără rezultat.(ce face alcoolul din oameni).
http://www.youtube.com/watch?v=_X4wRLMqtG4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum vedem,inca nu a vazut nimeni.(de pe TPUbig grin).Au fost cazuri, dupa cum spune si NEon, au vazut doar pustinicii, nu stiu ce calugari, sau unii din bolnavii care au fost in moarte clinica.In cazul calugarilor, este rodul halucinatiei, vedeniei, ei neavand alta credinta.Cand spun asta, spun ca nu au incredere aproape nici in ei.isi repeta in gand si in minte numai una si aceeasi.Este rodul imaginatiei, a mintii si corpului lor slabite de atatea posturi negre. In cazul bolnavilor, treaba sta altfel, ei nu au vazut pe dzeu sau ingeri dar au auzit ceva.Despre asta o sa-ti scriu in mesaj.

| Vi003 a răspuns:

Daca vrei sa vezi diavoli, da drumul la televizor si uita-te la emisiuni politice. O sa constati ca majoritatea politicienilor vor sa ne convinga ca nu au coarne, ci aripi de ingeras.

| kira30 a răspuns (pentru Vi003):

Un raspuns atat de adevarat...

| Dumniezău a răspuns:

Da sigur, cum sa nu.

| Dumniezău a răspuns:

Nu se arata pentru ca nu exista. Odata ce nu exista ceva nu are cum sa se arate

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptatelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista centre ale auzului si vazului care trebuiesc deschise, daca nu vei fi cababil sa-i vezi. Satanisti spirituali care lucreaza la evolutia spirituala sunt capabili sa vada in astral.

| Hombre a răspuns:

Ba se arata dar numai la retarzi. Ce parere ti-ai face daca un om zdravan la cap si ti-ar spune ca s-a intalnit cu Sf. Petre si au stat la taifas?

| RAY a răspuns:

Tu isi dai seama ca asa ceva nu exista nu eliza?
daca tot esti agnostica dar trebuie sa fi atee cu asemenea persoanaje imaginare inventate de om, diavolu apare in mitologia sumeriana, ingeri si ei, si multe basme furate de la alte religii vechii

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Eu am avut o experienta, noaptea mi-am vazut ingerul pazitor.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Da, te cred ca asa s-a intamplat pentru ca am avut si eu o vecina in varsta si tot asa vedea fiinte ciudate si rele, draci.

Ma intreb: DE CE toti oamenii bolnavi mental sau batrani incep sa vada draci? de ce nu altceva?

| Lizzu explică (pentru Vi003):

Asa este.te aprob total.
Pe aia i-am vazut deja in fiecare zi si incerc sa-i ocolesc cat pot si sa-i scuip.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Mersi baubau happy dar nu merge linkul, nu stiu de ce.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Pai eu am intrebat de diavoli nu de cai verzi pe pereti laughing) mersi

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Da, am auzit de astral si de tot. Dar ma intreb daca chiar e real.

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Nu stiu. Daca ar fi o persoana apropiata si despre care as stii ca nu crede in chestiile astea si mi-ar povesti asa ceva, si as crede si nu as crede. Dar mai mult tind spre a nu crede.

| Lizzu explică (pentru PisicutzaCenusie):

Mai multe detalii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu stii daca nu incerci, eu unul te-as sfatui sa incerci ceva meditatii, iar apoi de tine depinde restul.

| Lizzu explică:

Nu prea pare convingator ...sunt altii care joaca mult mai bine.
Uite si privirea lui, pare lucida si reala, nu pare ceva supranatural in ea.

Nu avem de unde stii ca nu se preface...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai oamenii handicapati au impresia ca Dumniezau are timp sa ii viziteze.

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Daca tinzi sa crezi sunt doua motive, curiozitatea miracolului(avand indoctrinarea din faşă) si teama.

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Da,dar eu am spus ca tind sa NU cred tongue big grin

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Eu stiu?
Asa sunt convinsi unii din ei...

Ca o fiinta suprema sau ce-o fi, sta cu ochii dupa noi...

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Ai zis, dar se vede de la o aruncatura de băţ si mai mergi 100 de Km pe jos ca ai spus mai cu juma de gura.winking
"mai mult TIND spre nu a crede" a fi s-au a nu fi, ce-o zmotocesti atata. laughing

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Da ...am mai zis ca nu exclud existenta unei lumi imateriale dar nu neaparat asa cum e imaginata in mod religios... poate fi orice altceva.

Ce atent esti tu la mine laughing tongue