| Octavian199 a întrebat:

De ce nu se arata Dumnezeu sau ingerii si noua, cum s-a aratat celor din trecut?

23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se arată și acum dar nu se arată așa cum a-i vrea tu să îi vezi, și nu fac miracolele la care te aștepți tu. Citește colecția de eseuri Oceanografie de Mircea Eliade, este o poveste întreagă acolo numai despre asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru Ionut1492):

Mircea Eliade era un scriitor.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Parca pe vremuri se arata si facea si minuni.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Da, face și acum. Dar nu minunile pe care aștepți tu să le facă.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru Ionut1492):

Tu ai zis-o 'Istoric al religiilor', nu numai al crestinismului.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru Ionut1492):

Am zis eu ca a fost ateu?rolling on the floor

| anonimg a răspuns:

Întrebare de nota 10, indiferent care este scopul ei, și indiferent dacă răspunsurile vor fi acceptate sau nu. Și Dumnezeu să-ți binecuvinteze viața pentru întrebarea aceasta!

Chiar și în Vechiul Testament găsim scris că în diferite perioade prezența lui Dumnezeu se manifesta foarte rar în mijlocul poporului Său Israel. Dar lucrul acesta era din cauza deselor apostazii ale poporului care se închina la idoli și părăsea astfel pe Dumnezeu.
Oamenii trebuie deci să învețe să trăiască frumos pe pământ, și la urmă Dumnezeu și îngerii vor găsi plăcere în a-și manifesta prezența.
Dar cât timp omul nu este dornic să trăiască în ascultare de Dumnezeu, nu va exista nici o descoperire divină.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Si eu am vazut unicorni.Ma crezi?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Nu te cred, pentru că nici tu nu crezi în ei.
Cât despre credința mea, eu cred și trăiesc în ascultare de Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Ete ca e cred in extraterestri, si chiar cred ca exista, dar universul e mare si nu-i putem vedea sau sa-i auzim.Ma crezi?

| Celcestietot a răspuns:

Cine spune că în trecut oamenii vedeau pe Dumnezeu zilnic? Cine Îl vedeau la fizic mereu in evul mediu de exemplu? Nimeni nu Îl vedea, decât anumite persoane. Scrie in Biblie. Dacă ai chef să faci mișto, mai bine nu îmi mai dai reply, că dacă faci asta, nici că nu-ți mai răspund.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Nu zic astia ca biblia e scrisa cu ajutorul lui si ca ingerii erau la ordinea zeilei pe pamant?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ba da. Sunt și în ziua de astăzi la ordinea zilei pentru cine îi are.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu se arata si in zilele noastre unor oameni dar sunt văzuți decat doar de ei.Iar daca v-ar spune ce au văzut si ce li s-a transmis ve-ti zice ca sunt bolnavi psihic.La fel se comportau si evreii cu proorocii din vremea lor.De exemplu cu Ieremia.Eu citesc cărți cu creștini contemporani care mărturisesc in scrierile lor experiențele avute cu Dumnezeu. Insa pe Dumnezeu nu l-a văzut nimeni nici in Vechiul si nici in Noul Testament. El a fost reprezentat de îngeri.Iar cel ce își dorește sa afle daca Dumnezeu mai este si acum disponibil la dialog, sa trăiască si el cum a trăit Isus sau proorocii din vechime si sa vadă daca ar spune cuiva daca va fi crezut. Eu zic ca nu!

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Si daca eu ti-as zice ca am vazut unicorni, m-ai crede?

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns:

1. In zilele din urma Dumnezeu nu va mai face asa multe minuni si nu se va mai descoperii oamenilor asa ca inainte din cauza pacatului si ce motive or mai fi, dar eu cred ca unul dintre ele este faptul ca si Diavolul va face mununi si le va da oamenilor viziuni inselatoare. Astfel, nu am mai sti care minune de la cine/Cine este sau am fi cam derutati. Si mai cred ca daca mi s-ar arata Dumnezeu as fi asa de coplesit de slava Sa incat as lesina. Pavel a ramas orb 3 zile dar eu nu stiu cate zile as ramane orb. In plus, Dumnezeu nu prea are cui sa se arate. Daca Dumnezeu i s-ar arata unui pacatos ca toti oamenii, prezenta Sa l-ar influenta pe acel om sa se schimbe in bine insa nu din iubire ci mai mult din teama iar Dumnezeu vrea slujire din iubire, de aceea El nu se arata la orice om ci mai degraba la cei care-L slujeau din iubire.