| Lizzu a întrebat:

Daca Dumnezeu, diavolul si ingerii exista atunci de ce nu ni se arata?

A avut cineva vreo experienta?

84 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ba se arata dar numai la retarzi. Ce parere ti-ai face daca un om zdravan la cap si ti-ar spune ca s-a intalnit cu Sf. Petre si au stat la taifas?

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Nu stiu. Daca ar fi o persoana apropiata si despre care as stii ca nu crede in chestiile astea si mi-ar povesti asa ceva, si as crede si nu as crede. Dar mai mult tind spre a nu crede.

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Daca tinzi sa crezi sunt doua motive, curiozitatea miracolului(avand indoctrinarea din faşă) si teama.

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Da,dar eu am spus ca tind sa NU cred tongue big grin

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Ai zis, dar se vede de la o aruncatura de băţ si mai mergi 100 de Km pe jos ca ai spus mai cu juma de gura.winking
"mai mult TIND spre nu a crede" a fi s-au a nu fi, ce-o zmotocesti atata. laughing

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Da ...am mai zis ca nu exclud existenta unei lumi imateriale dar nu neaparat asa cum e imaginata in mod religios... poate fi orice altceva.

Ce atent esti tu la mine laughing tongue

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Ai ca pana la urma, daca faci vreo febra puternica cu temperatura mare si vei avea cosmaruri iei calea manastiri. Maica Liz, inlocuitoarea maicii Tereza, care si ea a avut destule indoieli.winking

| Lizzu explică (pentru Hombre):

happy nu, never.

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Am fost odata in situatia asta, orbita de credinta si de tot.Nu ma voi mai intoarce acolo.

NOname
| NOname a răspuns:

Eu nu.
Personal, cred că astfel de experienţe sunt ori închipuiri/rodul imaginaţiei şi autosugestiei, ori halucinaţii, ori simple născociri/minciună pură.

| RAY a răspuns:

Tu isi dai seama ca asa ceva nu exista nu eliza?
daca tot esti agnostica dar trebuie sa fi atee cu asemenea persoanaje imaginare inventate de om, diavolu apare in mitologia sumeriana, ingeri si ei, si multe basme furate de la alte religii vechii

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai si un documentar in aceasta directie, deoarece chiar m-am intrebat de ce ingeri apar doar in religia iudeo-crestino-islamica? De ce nu si alte religii "pagane"?

| Lizzu explică:

Nu prea pare convingator ...sunt altii care joaca mult mai bine.
Uite si privirea lui, pare lucida si reala, nu pare ceva supranatural in ea.

Nu avem de unde stii ca nu se preface...

| Broadband a răspuns:

Cum sa ti se arate ceva ce nu exista? happy ia zi? si nu am avut nicio experienta..am auzit povesti din batrani cu strigoi si alea alea ca ii bantuiau dar nu le-am dat crezare..stii vorba aia : pana nu vad cu ochii mei nu cred

| Lizzu explică (pentru Broadband):

Ai dreptate..pana nu vedem nu credem... poate e mai bine asa.

| Maxim96 a răspuns:

Ingerii,diavolii si Dumnezeu sunt fiinte nemateriale, nu putem sa-i vedem numai daca i-au infatisarea la ceva.Ingerii apar sub chipul unor tineri.Nu fiecare poate sa vada ingerii sau diavolii, numai unii oameni prin darul lui Dumnezeu poate sa-i vada.

| Lizzu explică (pentru Maxim96):

Nu stiu de ce doar unii oameni cand de fapt toti suntem "creatiile" cuiva si ar trebui ca tuturor sa ne fie dezvaluite secretele astea..care ne inconjoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar oamenii bolnavi psihic îl văd pe Dumnezeu, cred.Acum vreo 7 ani,bunicul meu a avut o experiență foarte neplăcută. Acasă vedea doar draci pe pereți și scotea niște sunete ciudate... :))
Era un pic tra lala,lalala.A fost și la socola, îți dai seama, bolnav psihic.I-a citit și popa, nimic, fără rezultat.(ce face alcoolul din oameni).
http://www.youtube.com/watch?v=_X4wRLMqtG4

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptatelaughing

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Da, te cred ca asa s-a intamplat pentru ca am avut si eu o vecina in varsta si tot asa vedea fiinte ciudate si rele, draci.

Ma intreb: DE CE toti oamenii bolnavi mental sau batrani incep sa vada draci? de ce nu altceva?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Pai eu am intrebat de diavoli nu de cai verzi pe pereti laughing) mersi

| Scarbo a răspuns (pentru Lizzu):

Ai vreo dovada ca ceea ce vad ei sunt draci? Sau au ei vreo dovada?

| doctorandus a răspuns (pentru Lizzu):

In primul rand, nu toti bolnavii psihici au halucinatii. Exista bolnavi psihici care n-au avut nicio experienta paranormala in toata viata lor. Pe urma sunt batrani de 80-90 de ani care mor atei, fara sa fi vazut nici inger nici drac toata viata lor.

| Lizzu explică (pentru Scarbo):

NU...asta e marea problema.

| Lizzu explică (pentru doctorandus):

Da, ai dreptate...
Cazuri si cazuri.

| Scarbo a răspuns (pentru Lizzu):

Acelasi lucru poate fi spus si despre dzeu.

| Lizzu explică (pentru Scarbo):

DA,asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum vedem,inca nu a vazut nimeni.(de pe TPUbig grin).Au fost cazuri, dupa cum spune si NEon, au vazut doar pustinicii, nu stiu ce calugari, sau unii din bolnavii care au fost in moarte clinica.In cazul calugarilor, este rodul halucinatiei, vedeniei, ei neavand alta credinta.Cand spun asta, spun ca nu au incredere aproape nici in ei.isi repeta in gand si in minte numai una si aceeasi.Este rodul imaginatiei, a mintii si corpului lor slabite de atatea posturi negre. In cazul bolnavilor, treaba sta altfel, ei nu au vazut pe dzeu sau ingeri dar au auzit ceva.Despre asta o sa-ti scriu in mesaj.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Mersi baubau happy dar nu merge linkul, nu stiu de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista centre ale auzului si vazului care trebuiesc deschise, daca nu vei fi cababil sa-i vezi. Satanisti spirituali care lucreaza la evolutia spirituala sunt capabili sa vada in astral.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Da, am auzit de astral si de tot. Dar ma intreb daca chiar e real.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu stii daca nu incerci, eu unul te-as sfatui sa incerci ceva meditatii, iar apoi de tine depinde restul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai oamenii handicapati au impresia ca Dumniezau are timp sa ii viziteze.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Eu stiu?
Asa sunt convinsi unii din ei...

Ca o fiinta suprema sau ce-o fi, sta cu ochii dupa noi...

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu aiba timp? Are timp berechet.Doar in conceptia CRETINILOR asa spune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumniezău):

Clar! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma intreb cateodata daca chiar exista, de ce nu se arata? Ce scop ar avea sa nu se arate? Din cauza ca nu se arata Dumnezeu, multi oameni merg pe alte cai, la fel si cu Diavolul.Eu cred ca daca ar exista o Divinitate ar vrea sa castige credinta tuturor, sa demonstreze asta.Nu vreau acum sa-L critic pe Dumnezeu, poate o fi avand motivele Lui. Daca exista, atunci cu siguranta stie El ce face.

| NEon222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Diavolul se arata in fiecare zi a vietii noastre..nu vreau sa crezi ca-s nebun sau ceva in genu...dar uitete si tu pe la Tv si restul, nu ai cum sa nu vezi... daca exista rau, exista si binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diavolul se arata prin infatisare in spirite! Nu vreau sa fiu contrazis deoarece aduc imediat imagini incontestabile, vechi care nu sunt si nu au cum sa fi fost fraudate! Au trecut toate testele de autenticitate!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

laughing laughing Calm!

Cum se arata in spirite? adica ia infatisarea unor creaturi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu inseamna creaturi spirite..Si da! De ce razi? Problema iti depaseste apometrul inteligentei?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

De ce ma jignesti?

Am ras pentru ca mi-ai parut recalcitrant pentru simplul fapt ca cineva te-ar putea contrazice.
Nu trebuie sa te astepti ca toata lumea sa fie de acord cu tine...cred ca-ti dai seama. Exista si contraziceri si intotdeauna vor exista. Asate este.
Ne conformam si ne pastram parerile personale chiar daca altii nu sunt de acord cu ele.

Si de ce esti asa de nervos?
Nu ti-am facut nimic sa ma jignesti. Eu chiar nu te-am jignit niciodata.

Daca aveai dovezi le expuneai de la inceput. Asa e mai corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.kanald.ro/......32.html.am incercat iarasi.

| Scarbo a răspuns:

Halucinatii.

| Scarbo a răspuns:

Si unde-i demonu? Stiai ca exista oameni prefacuti si nebuni in lumea asta? Ma intreb cati bani castiga acel preot pe fiecare spectacol, de ce nu-l exorcizeaza intr-un loc mai retras, de ce trebuie s-o faca la biserica sau pe strada?

| Mikhtarian a răspuns:

Depinde doar de tine.
Iti trebuie credinta oarba pana sa vezi,si da,s-au aratat,dar celor care au trebuit, pentru a parcurge drumul crestinismului.
Vrei sa ti se arate tie, un pacatos, un inger?
Ar fi culmea, tu al pacatos.

| Lizzu explică (pentru Mikhtarian):

Ma faci pacatoasa? Nu inteleg.

Si daca stai sa te gandesti altfel te poti intreba de ce ingerii nu se arata tocmai oamenilor pacatosi pentru a-i determina sa creada si sa-i aduca pe calea cea buna?
De ce sa se arate tot celor "Sfinti "? ce rezolva?
Cum au fost cazuri de moarte clinica intamplate unor atei pe care i-a determinat sa creada pe urma si sa devina cei mai strasnici crestini.

Pe aia pacatosi cui ii lasa?

| Mikhtarian a răspuns (pentru Lizzu):

Nu ai inteles ideea.
Nu se arata tuturor, astfel viata de apoi n-ar mai avea idee logica.
Va veni timpul cand ai sa vezi, Dumnezeu are grija de toti, si credinciosi, si pacatosi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Mai cu ce te-am jignit? Ti-am spus doar adevarul! Nu exista dovezi? Ma tu macar ai cautat ceva sa te informezi despre ce este vorba sa u ai idei batute in cuie si gata stai lal ocu' tau cu ideile tale tampite ca este bine? Sau de ce incerci sa ma contrazici daca nu sti nici macar despre ce este vorba? Ma ce nu va suport pe voi ma contraziceti dar habar n-aveti despre subiectul respectiv..Na ca iti dau!
http://www.descopera.ro/......aranormale
Aceste fotografii au trecut toate testele de autenticitate niemni nu a putut sa spuna ca este vre un trucaj!
Informeaza-te si tu inainte sa incepi sa vorbesti in dodii! Eu pot fi contrazis ai dreptate dar cand spun de obicei ceva asa este nu debitez ca altii dintre voi!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Revizuieste-ti,te rog din suflet, vocabularul si exprimarea pentru ca ma faci sa nu-ti mai raspund deloc.

Daca vrei ca cineva sa te asculte si sa nu te contrazica, invata sa vorbesti frumos si civilizat! Nimeni nu-ti da crezare in felul asta.

Pozele alea ale tale pe care le crezi atat de verosimile sunt doar poze! Pozele se editeaza, se falsifica, sunt o gramada de treburi.

TU esti naiv ca le crezi si crezi in toate fotografiile astea cand toti le comenteaza si spun ca sunt trucate!
DA, am cautat sa ma informez despre asta si inca cum. Si nu de azi de maine ci de mult timp.
Le stiu pe toate. Crezi ca m-am nascut azi? Sa nu caut fenomene paranormale? Mai ales ca ma intereseaza de mult timp.
Pozele nu sunt o dovada incontestabila, recunoaste.

Nici o dovada pe lumea asta nu este credibila ci doar atunci cand vezi cu propriii ochi. Si chiar nici atunci.

Oricum mersi.
O seara buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Mai tu ce nu intelegi ca au trecut toate testele de autenticitate? Ai o problema de intelegere sau ceva? Acum o arzi "cu propii tai ochi"..Mai tu ai ceva in capul ala? Ai vazut cu proprii tai ochi ca ai ceva? NU cred! Atunci eu zic ca este cam gol pe dinauntru!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Ce teste, MAI?
Ce teste? Nu vreau sa rad iar...

Mai bine ramai la parerile tale pentru ca nu stii sa te faci ascultat...

Pa-pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Ma se poate observa daca o fotografie este autentica sau nu dar e vai de tine si in domeniul fotografic! Mai pe scurt esti praf in toae domeniile adica ai un nivel de cultura extrem de scazut!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Daca nivelul de cultura al unui om se poate masura intr-o simpla fotografie ..atunci esti tare.

Multumesc pentru compliment.
Mai bine incheiem.

Mergi si arunca jignirile si frustrarile la cosul de gunoi.
Asta iti recomand eu.
O seara extrem de luminata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu ca sta intr-o fotografie dar mi se pare prostie mare sa nu sti ca se poate verifica autenticitatea unei poze..Ma surprinzi!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca o poza se poate verifica, numai ca NU CRED in autenticitatea aia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Pai de ce nu s-a gasit nici unul care nu crede sa o verifice sa demonstreze ca nu este autentica? Logica asta.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, parerile sunt impartite.Si nu ai de unde sa stii cand a fost facuta.Probabil a fost facuta mult mai tarziu, cand s-au imbunatatit tehnicile de editare ale fotografiilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Acele fotografii n-au aparut dintr-o data ci exista din vremurile astea. Asta inseamna vechimea unei fotografii, nu cele facute in photoshop alb-negru. Invata anumiti termeni si dupa vorbesti.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune mi mai multe despre acesti termeni.Ai putea pune capat vesnicei mele enigme.Ai putea scade numarul de atei inimaginabil de mult.Ai putea salva zeci de suflete care se duc singure in groapa fara macar sa vrea acest lucru.Ai putea oferi o speranta persoanelor care nu mai au demult acest lucru.Ai putea oferi persoanelor inglodate in frica de societate si lumea materiala inclusiv moartea un motiv sa traiasca.Ai putea pune capat intrebarii care macina omenirea de mii de ani.Dar n ai facut o. N ai facut nici una din toate astea.Tot ce ai scris in topic e total invalid si nu raspunde la nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Fa tu ce ai scris acolo si mai vorbim.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate acestea pot fi facute dovedind existenta lui Dumnezeu.Eu nu pot,pentru ca nici eu nu-s sigur ca exista.Dar tu,care stii atatea notiuni despre fotografii,le-ai putea prezenta,astfel fiind ilogica negarea existentei lui Dumnezeu. Daca dovedesti ca nu sunt false,nu sunt editate, cum dracu sa mai negi ca exista dzeu? Daca ce ai spune ar fi adevarat, ai primi premii inregistrate live la cele mai mari televiziuni mondiale, ai primi multe cecuri in valoare de milioane de euro, ti-ar multumi oameni pe care nu i-ai vazut in viata ta pentru ca ai demonstrat ca ateismul este invalid.Ai aparea pe fiecare canal in parte.N-ar mai trebui sa muncesti niciodata.Cat despre faima ta la nivel mondial, nici n-ar fi cazul sa discutam.Totusi,inca stam in umbra.Nu s-a dovedit nimic. Oricum, crezi ce vrei, e bine sa visezi.

| Vi003 a răspuns:

Daca vrei sa vezi diavoli, da drumul la televizor si uita-te la emisiuni politice. O sa constati ca majoritatea politicienilor vor sa ne convinga ca nu au coarne, ci aripi de ingeras.

| kira30 a răspuns (pentru Vi003):

Un raspuns atat de adevarat...

| Lizzu explică (pentru Vi003):

Asa este.te aprob total.
Pe aia i-am vazut deja in fiecare zi si incerc sa-i ocolesc cat pot si sa-i scuip.

| Dumniezău a răspuns:

Da sigur, cum sa nu.

| Dumniezău a răspuns:

Nu se arata pentru ca nu exista. Odata ce nu exista ceva nu are cum sa se arate

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Eu am avut o experienta, noaptea mi-am vazut ingerul pazitor.

| Bogdana a răspuns:

'Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca. ' Exodul cap 33 vs 20

'Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut.' Ioan cap 20 vs 29

| Lizzu explică (pentru Bogdana):

Tocmai...
Nu am de ce sa cred fara sa vad...

| Bogdana a răspuns (pentru Lizzu):

Ferice inseamna Fericiti
Fericiti cei ce n-au vazut dar au crezut.Si daca l-ai vedea pe Dumnezeu in realitate, ce ai face? Daca intr-o zi oarecare, ti-ar aparea Isus in fata? Ce ai face, ai crede mai mult? Asta e problema."Nu am de ce sa cred fara sa vad". Dumnezeu nu se supara ca nu vrei sa-l vezi.Dar bine ca in dimineata asta El ti-a deschis ochii, pentru ca puteai usor sa nu te mai trezesti, sunt atatia oameni, care s-au culcat de cu seara si nu s-au mai trezit.Ti-a dat sa poti vedea cerul si tot ce te inconjoara.Nu trebuie sa-L vezi pe Dumnezeu fata in fata, ca sa crezi.Il vezi prin tot ce a creat.Ca te-a creat pe tine. Puteai sa nu existi.In fine, e problema ta, credinta ta, nu ma priveste pe mine.Nu vreau sa aud ca sari pe mine, sau ceva.Nu am spus nimic cu rautate.

| Lizzu explică (pentru Bogdana):

Nu sar, stai linistita.
Nu sar pe oamenii care-mi vorbesc frumos si civilizat.

Mersi pentru sfat.

| Bogdana a răspuns (pentru Lizzu):

Cu tot dragul!

| JustSmileK a răspuns:

Nu as prea crede ca cineva a trait cu adevarat o experienta...Majoritatea sunt inventate sau halucinatii...Adica eu sunt una dintr-o bucata, nu cred pana nu vad!

| sabrina103 a răspuns:

Diavolii iau fiinta materiala numai fata de oamenii care nu sunt crestini in general fata de politeisti, insa sunt multi crestini care le simt prezenta. Daca l-ai vedea pe Dumnezeu ai muri pe loc indiferent cat de "sfanta" esti. Iar ingerii se arata numai anumitor crestini, in general muribunzi, pentru ca ei sa obisnuiasca cu infatisarea ingerilor.

| Lizzu explică (pentru sabrina103):

"Daca l-ai vedea pe Dumnezeu ai muri pe loc indiferent cat de "sfanta" esti"

--- laughing nu spune asta, te rog.
Nu e adevarat.

| sabrina103 a răspuns (pentru Lizzu):

Bine ci spun DESTEAPTA, buna, morala etc. Dumnezeu s-a aratat prin HRISTOS din punct fizic.Si sa nu spui ca nu crezi ca a existat pentru ca exista dovezi scrise pe langa Biblie.

| Lizzu explică (pentru sabrina103):

OK.

| Ninussu a răspuns:

Fa-ti timp si vizioneaza-l in totalitate, la sfarsit iti vei afla raspunsul! Numai bine!
https://www.youtube.com/watch?v=1Be1IEtCwQg

| NEon222 a răspuns:

NU oricine are aceasta capacitate..sunt asa numitii "pustnici" care stau o viata singuri in munti..si traiesc in armonie cu natura si cu multa rugaciune..doar ei stiu cu adevarat de ce fac asta..noua ni se baga-n cap tot felul de prostii si nu putem privii in exteriorul "cutiei"...iar pentru a privi in exterior..trebuie sa faci multe sacrificii..si sa ai credinta!

| MelissaMiriam a răspuns:

Nu am avut dar ei nu sunt oameni asa ca noi sunt ca niste,, spirite" cum s-ar spune si mintea omeneasca nu i-ar putea concepe cum sunt in relitate tot ce vezi sunt imagini create de oameni noi nu ii putem vedeawinking gasesti asta si in biblie credwinking