| mentholinks a întrebat:

Daca Dumnezeu e atotputernic ar putea cu siguranta gasi o cale de a ne mantui pe toti neincalcandu-ne liberul arbitru. Acum intrebarea, nu vrea Dumnezeu ca sa fim toti mantuiti sau nu este atotputernic?

15 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu nu e doar atotputernic ci si drept. Este si un Dumnezeu al cauzei si efectului.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu poate trece peste planul lui

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu crezi ca lui iahve i pasa de niste indioti romani care fura? el are un singur popor cel evreu, plus ca nu se poate baga in planul lui divin esuat

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Asa este Ray: "Dumnezeu nu poate trece peste planul lui". Vad ca stii.

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ii pedepseste ca sa se dovedeasca si sa iasa la iveala pentru totdeauna cu varf si indesat ororile si neputintele guvernarii umane ce jura stramb si promite in incapacitate pe cuvantul lui Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Lui Dumnezeu ii pasa pentru ca vrea ca toti oamenii sa se caiasca si sa se intoarca la Dumnezeu. Aceasta asteptare e si datorita indurarii si indelungii rabdari a lui Dumnezeu care vrea ca toti oamenii sa se intoarca la el.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Deci daca NU POATE, nu este atot puternic, nu?

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Este atotputernic doar ca este conditionat de dreptate si dragoste si indurare si respect pentru libertatea de alegere de care tine cont de fiecare in mod armonios. Daca oamenii l-ar asculta si l-ar fi ascultat ar fi fost prosperitate. Cand evreii il ascultau pe Dumnezeu, evreii prosperau. Problema era ca ei tot mureau pentru ca pacatul adamic isi producea efectele atunci si acum.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Si cum sa-l ascultam? in casti sau cum?

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Ascultare in sensul de supunere sau recunoasterea existentei lucrurilor mai puternice decat omul si a ceea ce este invizibil si neperceptibil de catre om. Daca nu as crede in existenta lui Dumnezeu sau daca nu as lua in considerare o astfel de posibilitate ar fi ca si cum m-as lauda ca stiu tot ce exista si as fi un om mandru. Cunoasterea se bazeaza pe smerenie si nu pe mandrie.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Deci ar trebui să credem că tot ce nu se vede există? Deci zana maseluta există. Nu mai fuma spice Uri, fă altceva cu banii

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Am afirmat asa ceva ca "tot ce nu se vede in realitatea perceputa de om exista"? Folosesti argumentul omului de paie. Asa ca stai calm. Eu nu-ti sugerez sa crezi ceva ilogic si irational. Satan a facut la fel: acuza lucruri care nu aveau loc sau nu au fost spuse. Satan a spus: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncaţi roade din orice pom din rai?" Dumnezeu nu a spus ca Adam putea manca din orice pom din rai. Asa faci si tu.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Pai tocmai asta faci tu, crezi ceva ilogic si irational.E vreo problema cu strawman-ul? Nici oxigenul nu se vede, dar poti sa demonstrezi ca ala exista.Cat despre Dumnezeu? astea is decat niste baliverne.Si sa spui ca, cauza unor efecte este Dumnezeu, e o mare aberatie.

| Romanul86 a răspuns:

Oameni au demnitate și aceasta e calea prin care nu ne încalcă libertatea.