| aabaaab3278 a întrebat:

Liberul arbitru....haideti sa vedem ce zic crestinii: " Dumnezeu ne-a inzestrat cu liberul arbitru, tu alegi daca crezi in El sau nu". Foarte bine. Deducem de aici ca daca nu il iubesti pe Dumnezeu te arunca in iad iar daca il iubesti vei fi dus in rai.
Tot de aici deducem ca, de fapt, nu avem liberul arbitru pentru ca e doar o cale: sa crezi in El, altfel te arunca in iad.
Care mai e liberul arbitru?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, iadul se refera la distrugere eterna, nu chin vesnic. Apocalpsa21:8.Apoi,de exemplu, intr-o familie parinti ii spune copilului ce e bine si ce e rau, dar el decide ce face.E clar ca suporta consecintele actiunilor sale daca face ceva rau.La fel e si cu Dumnezeu,ne lasa sa alegem,dar fara sa se implice Dumnezeu, suportam consecintele actiunilor noastre daca decidem sa facem raul. Apoi, e normal sa stabileasca niste reguli cu privire la pamant pentru e ca,, casa,, lui, noi suntem doar,, chiriasi,,.

| Alcyon a răspuns:

Dumnezeu e principiul iubirii si al armoniei. Logic, daca inlaturi aceste aspecte din interiorul tau, viata ta se va transforma intr-un infern. Dumnezeu n-arunca pe nimeni in iad, noi ne-aruncam singuri.

| Dorugar a răspuns:

Foarte gresit! Dumnezeu nu a inzestrat pe nimeni cu Liberul Arbitru ci a dat oamenilor Legea prin care cere sa se faca exact ceea ce cere EL.
Liberul Arbitru a venit de la opozantul lui Dumnezeu, adica de la Satan, care in calitate de Dumnezeu al veacului acesta (adica "Dumnezeul Crestinilor") se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu ...asa cum iti dovedeste si acest filmuletz filmat de slujba de Pasti la Vatican in care vedem clar cum Isus Christos "dumnezeul" crestinilor este slavit cu numele de Lucifer!
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Evolution a răspuns:

Eu nu inteleg de ce esti atat de obsedat de religie (chiar si dupa numele tau) si despre acest fapt.
Sa presupunem altfel, exista sau nu, cu ce te influenteaza? nu poti dormi noaptea?
Daca crezi in Dumnezeu bine, daca nu crezi in Dumnezeu bine, important e sa iti traiesti viata si sa faci ceva bine si constructiv sa ai de ce sa te bucuri.

| fllu07 a răspuns:

In primul rand Dumnezeu nu va chinui si nu a chinuit, si nu chinuieste pe nimeni in Iad. in al 2-lea rand, de ce crezi ca liberul arbitru inseamna libertate 100% sa nu dai socoteala de nimic nimanui?
pai daca e asa, ti-am zis: arunca-te de pe geam. aaa sau stai, te supui legii gravitatiei.
sau baga degetele in priza. sau stai. te supui altei legi. sau nu mai manca 1 saptamana. nu poti, te supui legii corpului tau. no mai ai sau nu mai ai liber arbitru? du-te si omoara-l pe unu pe strada, nu poti. te supui legilor statului. eh.
sa fim seriosi.

| aabaaab3278 explică (pentru fllu07):

Ti-am mai spus si repet: de ce nu te arunci pe geam? de ce nu bagi degetele in priza? ti-e frica ca nu vei ajunge in locul promis?

| fllu07 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Mda, esti slab. doar atat poti. sa ma imiti.
si nu fac aceste lucruri pentru ca sunt sanatos, si vreau sa traiesc. sanatos psihic. dar tu de ce nu faci? ai liber arbitru.
sa tocmai ti-ai dat seama ca acest liber arbitru are limite?

| aabaaab3278 explică (pentru fllu07):

Nu este un raspuns elocvent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic.Ai dreptate.Iar ma umfla rasul.gandire,logica,realism ce mai frateee, ti-am mai spus sa lasi religia, ramai la nedumerirea dinaintea bingobangului.de ce te chinui atata? Liberul arbitru, este cel ce sta pe tusa, n-are fluier da nici nu-i trebuie.e liber.

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa nu mai aiba toti prostii acces pe TPU.
A 3-a oara cand iti arat ca esti un imbecil si nu poti sa raspunzi la o intrebare, pentru ca nu poti esti incuiat la minte. Iti recomand un psihiatru daca razi la un monitor asa degeaba.

| ohm a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, cam des te bufneste rasul pe aici.
Vino cu un raspuns pertinent, cu argumente, daca tot te bufneste rasul.
Sau stai... nu prea ne duce capul pentru asa cevahappy
Pana una alta, ramai la rugatul tau in genunchi, ca un om primitiv.
Ma bufneste rasullaughing

| bleakk a răspuns:

Cum sa zici ca este o cale, cand chiar tu mentionezi ca sunt 2: rai si iad. Cine a spus ca iadul nu este o cale?

| aabaaab3278 explică (pentru bleakk):

Cred ca orice om normal la cap isi da seama ca e doar o cale: Raiul
Zeul acesta nu intelege ca dragostea cu sila nu se poate si te arunca in iad.
Cred ca un om normal ar deduce ca doar raiul e singura cale, nu cred ca ar vrea cineva sa fie aruncat in iad, corect?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Iadul, locul indepartarii de Dumnezeu este un loc creat de oameni si nu de Dumnezeu.
Dumnezeu nu distruge nici un suflet. Toate sufletele au fost create pentru vesnicie.
Cubintele: ' plata pacatului este moartea' se refera la caderea sufleteasca, la compromiterea sufletului vesnic, la riscul pierderii mantuirii.

| megict a răspuns:

In acel citat scrie doar ca ai posibilitatea sa faci ce vrei... Nu scrie nimic despre Rai sau Iad. Dupa cum vezi in viata poti sa faci ce vrei, pacate care mai de care... POTI, D-zeu nu ne controleaza sa facem doar fapte bune, nu ne obliga. E alegerea noastra, doar ca daca vrei sa ajungi Sus nu iti permiti sa faci orice.
P.S.: Nu vreau sa transformam din topic un scandal doar pentru. ca eu sunt crestina si tu probabil ateu... Sa pastram limita de decenta.winking

| aabaaab3278 explică (pentru megict):

Pai nu am venit cu intentia de scandal...sunt doar curios. Si ju nu sunt ateu. oricum iti respect credinta atata timp cat nu ai reactii ciudate.

| AnswerMan a răspuns:

Credinta in acest prieten imaginar pe care o poseda multi e o mare tampenie. Depinde doar de noi ce alegem sa facem si consecinte sunt doar in viata asta nu in alta viata. Dar decat haosul si prostia din lume as prefera sa fie toti credinciosi si sa asculte de acest dumnezeu si sa-si traiasca viata dupa tainele bibliei. Oamenii nu sunt inca pregatiti sa sa traiasca de capul lor (ma refer doar la majoritate).