| mentholinks a întrebat:

Daca Dumnezeu e atotputernic ar putea cu siguranta gasi o cale de a ne mantui pe toti neincalcandu-ne liberul arbitru. Acum intrebarea, nu vrea Dumnezeu ca sa fim toti mantuiti sau nu este atotputernic?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu poate trece peste planul lui

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Asa este Ray: "Dumnezeu nu poate trece peste planul lui". Vad ca stii.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Deci daca NU POATE, nu este atot puternic, nu?

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Este atotputernic doar ca este conditionat de dreptate si dragoste si indurare si respect pentru libertatea de alegere de care tine cont de fiecare in mod armonios. Daca oamenii l-ar asculta si l-ar fi ascultat ar fi fost prosperitate. Cand evreii il ascultau pe Dumnezeu, evreii prosperau. Problema era ca ei tot mureau pentru ca pacatul adamic isi producea efectele atunci si acum.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Si cum sa-l ascultam? in casti sau cum?

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Ascultare in sensul de supunere sau recunoasterea existentei lucrurilor mai puternice decat omul si a ceea ce este invizibil si neperceptibil de catre om. Daca nu as crede in existenta lui Dumnezeu sau daca nu as lua in considerare o astfel de posibilitate ar fi ca si cum m-as lauda ca stiu tot ce exista si as fi un om mandru. Cunoasterea se bazeaza pe smerenie si nu pe mandrie.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Deci ar trebui să credem că tot ce nu se vede există? Deci zana maseluta există. Nu mai fuma spice Uri, fă altceva cu banii

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Am afirmat asa ceva ca "tot ce nu se vede in realitatea perceputa de om exista"? Folosesti argumentul omului de paie. Asa ca stai calm. Eu nu-ti sugerez sa crezi ceva ilogic si irational. Satan a facut la fel: acuza lucruri care nu aveau loc sau nu au fost spuse. Satan a spus: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncaţi roade din orice pom din rai?" Dumnezeu nu a spus ca Adam putea manca din orice pom din rai. Asa faci si tu.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Pai tocmai asta faci tu, crezi ceva ilogic si irational.E vreo problema cu strawman-ul? Nici oxigenul nu se vede, dar poti sa demonstrezi ca ala exista.Cat despre Dumnezeu? astea is decat niste baliverne.Si sa spui ca, cauza unor efecte este Dumnezeu, e o mare aberatie.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu nu e doar atotputernic ci si drept. Este si un Dumnezeu al cauzei si efectului.

| Romanul86 a răspuns:

Oameni au demnitate și aceasta e calea prin care nu ne încalcă libertatea.