| unbaiatanonim a întrebat:

Daca dumnezeu e atotputernic, poate sa minta?

49 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU, Dumnezeu niciodata nu a mintit, nu minte si nici nu v-a minti

| 4b a răspuns:

I-a zi tu minciunathinking

| EmaS a răspuns:

Un singur lucru nu poate sa faca Dumnezeu: sa minta!

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Deci nu e atotputernic

| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Dumnezeu poate sa faca orice voieste.

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Oricine poate sa faca asta.Nu este o virtute.Dar El este ADEVARUL!

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

O fi el adevarul, dar nu este atotputernic daca nu poate minti.

| 4b a răspuns:

Tu crezi ca satana-i portar? el joaca pe teren, cu oamenii si cu sentimentele lor, si mai ales cand vine vorba de minciuna, e un experthappy

| Zeflemitoarea a răspuns:

Dacă cineva e puternic, nu poate să mintă sau ce?
Nu fac referire la dumnezeul ăsta al tău, dar e absurd indiferent de cine vorbeşti.
Mulţi ajung puternici minţind.

| dragos9234 a răspuns (pentru dragos9234):

Deci este el atotputernic daca nu poate minti?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu este atotputernic?

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru dragos9234):

Cu adevarat a cazut in capcana cu aceasta intrebare happy

| dragos9234 a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Cam da.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru dragos9234):

Aai avut logica atat tu cat si cei care au luat-o peste picior.Dar ''ne meritam soarta '' daca o facem pe desteptele happy Dumnezeu ori este Atotputernic(poate orice) ori nu este Atotputernic (nu poate orice ).''

| unbaiatanonim explică (pentru EmaS):

Inseamna ca nu e omnipotent si biblia minte.

| doctorandus a răspuns:

Şi acum, iată că Domnul a pus un duh de minciună în gura tuturor proorocilor tăi cari sînt de faţă. Dar Domnul a hotărît lucruri rele împotriva ta.`` 1 Imp. 22:23

Şi acum, iată că Domnul a pus un duh de minciună în gura proorocilor tăi cari sînt de faţă. Dar Domnul a vorbit rău împotriva ta.`` 2 Cron. 18:22

,,Eu am zis:, Ah! Doamne, Dumnezeule! Ai înşelat în adevăr pe poporul acesta şi Ierusalimul, cînd ai zis:, Veţi avea pace!` Şi totuş sabia le ameninţă viaţa. Ierem. 4:10

M'ai înduplecat, Doamne, şi m-am lăsat înduplecat; ai fost mai tare decît mine îşi m'ai biruit! În fiecare zi sînt o pricină de rîs, toată lumea şi bate joc de mine. Ierem. 20:7 (KJV: O Lord, thou hast deceived me, and I was deceived; thou art stronger than I, and hast prevailed: I am in derision daily, every one mocketh me.)

Dacă proorocul se va lăsa amăgit să rostească un cuvînt, Eu, Domnul, am amăgit pe proorocul acela; Îmi voi întinde mîna împotriva lui, şi -l voi nimici din mijlocul poporului Meu Israel. Ezek. 14:9

Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună: 2 Tesal. 2:11

| unbaiatanonim explică:

Daca poate sa minta nu mai este omnibenevolent. Sa minti e rau si este si pacat.

| dragos9234 a răspuns (pentru doctorandus):

Lasa citatele, spune, poate dumnezeu sa minta sau nu?

| doctorandus a răspuns (pentru dragos9234):

Eu cred ca Dumnezeu nu vorbeste cu oamenii, deci nici nu spune adevarul, nici nu minte.

| dragos9234 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar daca ar vorbi ar putea sa minta?

| unbaiatanonim explică (pentru doctorandus):

Asta inseamna ca biblia a fost scrisa de om dupa gandirea lui, fara ajutor divin.

| dragos9234 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce s-a intamplat? nu mai raspunzi?

| doctorandus a răspuns (pentru dragos9234):

Nu cred ca Dumnezeu e o fiinta constienta, ci mai mult o forta oarba, e insasi natura. Deci daca ar vorbi, ar vorbi fara sens.

| unbaiatanonim explică (pentru dragos9234):

I-a taiat dumnezeu limba. Sah Mat

| dragos9234 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar sa presupunem ca ar putea vorbi cu sens, ar putea minti?

| unbaiatanonim explică (pentru doctorandus):

Dumnezeu are erori de logica. Si e rational ca un copil de 8 ani

| doctorandus a răspuns (pentru dragos9234):

De unde sa stiu eu? N-am raspuns la orice intrebare.

| dragos9234 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar dumnezeu stii ca exista?

| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Nu-i mai chinuiti pe cei ''saraci cu Duhul'', oare nu aveti mila? Stiu ca nici nu vor sa priceapa pentru ca asa li s-a poruncit :'' ramaneti asa cum ati fost si asa cum sunteti (Pavel -Corinteni )''. Ce aveti cu ei daca asa vor sa ramana, sa creada si sa nu cerceteze, nu-i siliti la ''credinta '' ori stiinta, de logica numai zic.

| Purec a răspuns:

Bai omule dar idiot esti. Asta e intrebare de 2 lei. Nici nu meriti un raspuns. Nu esti ateu, esti doar un idiot! Ma mir ca nu intrebi daca dumnezeu are erectii nocturne. Idiotule.