| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu e timpul(Ap.1:8), si spatiul depinde de timp, ca sa fie creat, iar materia are nevoie de spatiu, ca sa fie creata, atunci intrebarea este, poate sa existe timp fara spatiu si materie?
Ce e mai exact timpul?
El este masurat in trecut, prezent si viitor, dar toate timpurile se concentreaza pe prezent, toate, de aici se exclude ideea unui Dumnezeu care cunoaste viitorul.
El(timpul) este in continua miscare spre, nu poate fi dat înapoi, caci daca îl dai te întorci înapoi(pleonasm)la Big Bang, nu poate fi dat mai in fata, caci daca îl dai mai în fata te întorci la nimic, pentru ca prezentul nu a avut loc, iar daca opresti timpul spatiul si materia nu mai poate exista.
Deci timpul e nimicul pe care stiinta si religia nu îl poate explica?
Eu înclin sa cred ca da.

Răspuns Câştigător
| al0o0o0 a răspuns:

Timpul nu e un nimic. Timpul e o iluzie in jurul caruia se invarte tot universul. Timpul este cea mai importanta notiune. Timpul este cel ce defineste lucrurile. E clar ca nimeni nu-l poate explica pentru ca nimeni nu-l poate vedea, atinge, nimeni nu-i stie originile si cel mai important, nimeni nu-l poate opri.

37 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Voi cei "Zen" fumati multe plante care va afecteaza, nu va mai bagati nici in religie nici in astrologie sau fizica cuantica ca nu stapaniti nici una nici alta.
Dumnezeu este Creatorul, El a creat Universul inainte de toate, spre deosebire de cei care asemuie asta cu o religie sau o secta, eu zic ca Dzeu este imaterie, o lumina sau cum il numesc crestinii un Duh Sfant.
Restul ce insirui tu acolo este can-can.
Nici cei care inteleg filmul Donnie darko nu cred ca inteleg ce vrei tu sa zici!
Totusi uita-te la filmul ce ti l-am recomandat.
Noi nu cunoastem mai nimic din tainele universului de aici de pe Pamant, nu l-am cartografiat nici 0, 1% din cat de mare e (Infinit) dar ne dam cu parerea despre teorii ale conspiratiei.Despre ce spun altii care au IQ mai mare ca noi si scriu fel si fel de teorii dar nu dovedesc nimic pana la urma, caci nimic nu e palpabil.Eu de asta am mai mult respect pentru N. Tesla care a lasat in urma chestii palpabile decat pentru marii fizicieni cum a fost Stephen Hawking care au lasat multe toerii in urma lor, nu zic ca Hawking nu a fost mare ba a fost cel mai mare fizician al lumii contemporane dar totusi, nimeni nu stie de Bing bang sau de gaurile de viermi, nimeni nu stie unde sunt ozn-urile si de unde vin extraterestrii, ce e cu gaura neagra si asa mai departe, deci teorii, pe cand Tesla a lasat inventii palpabile...
Nici eu nu stiu cum si in ce fel a luat fiinta Dzeu, daca citesti din Biblie crede-o, daca citesti un roman bun trebuie sa iti si placa nu apoi ataci ce citesti acolo, voi astia practicantii de genul MISA asta faceti luati citate din biblie si le rastalmaciti exact precum satanistii, pai nu sunteti voi mai cei care va inchinati lui Baal sau astartelor?
Si daca tot esti pe citate ia citate :
''Au părăsit pe Domnul Dumnezeul părinţilor lor, care-i scosese din ţara Egiptului, şi au mers după alţi dumnezei dintre dumnezeii popoarelor care îi înconjurau; s-au închinat înaintea lor şi L-au provocat pe Domnul la mînie. Au părăsit pe Domnul şi au slujit lui Baal şi astarteelor''(Judecători 2:11-13)

| badpanda a răspuns (pentru Simpatic):

Zeul evreilor n-a creat nimic, doar a pastorit o mana de evrei o anumita perioada de timp.
Coincidenta sau nu ca bancile lumii, Mass-media si multe altele apartin doar evreilor este alta treaba.

| Simpatic a răspuns (pentru badpanda):

O perioada de timp adica vreo 40 de ani in care s-a aratat sub forma de foc seara, se pare ca si voi sectantii sau agosticii cunoasteti bliblia dar incercati sa o manjiti cu noroi, eu nu as vrea sa citesc nimic despre satan daca nu ma intereseaza personajul, faptul ca voi faceti afirmatii si mai ales cititi cate ceva insemna ca va intereseaza subiectul.
Ai zis un lucru prin care tu sigur afirmi ca exista Dzeu, "nu a creat nimic dar o condus o mana de evrei", de unde stii tu ca nu a creat nimic daca el exista si a existat inaintea Lumii?

| badpanda a răspuns (pentru Simpatic):

Dumnezeu,adica domnule zeu este o formula de adresare catre unul din asa zisii zei.
Au existat si erau mai multi.
Evreii au facut o campanie de marketing mai agresiva si al lor a iesit castigator.
Crestinii si musulmanii qau cqzut in plasa si au imprumutat acelasi zeu.
La pachet au luat si textele sacre ale evreilor chiar daca acestia n-au fost de acord.Ca povestea sa dea bine i-au inventat un copil din flori 12 prieteni cophilului, ceva minuni si o povestioara siropoasa demna de o telenovela sudamericana.
Pupa niste icoane mai bine, nu mai pierde vremea pe TPU.

| Simpatic a răspuns (pentru badpanda):

Tu pierzi vremea pe TPU si mai esti si un increzut, eu sunt crestin dar nepracticant dar spre deosebire de tine eu stiu ca am o menire in lumea asta si nu traiesc ca tine ca sa mananc.
Daca nu stii ce insemna nepracticant afla ca eu nu pup icoane si nici mana popilor, asa ca ramai cu posterele cu rock metal, black sabath si discipolii lui baal cumetre, data viitoare nu mi te mai adresa pe nas, ca fata de cei ca tine am repulsie mai obositule!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Nu te mai lua cu panda asta ca zgarie rau pisica, e turbata.
Te felicit pentru ca esti crestin nepracticant, si sunt mandru de tine ca nu esti spalat pe creier.
Sunt si eu crestin nepracticant.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

In fine nu vreau sa vorbesc despre cat de crestin sunt eu sau necrestin, dar nu stiu de ce sunt un magnet pentru prosti pe TPU, chiar nu imi dau seama nici acum, au fost unii care m-au amenintat de atatea ori cand le-am zis ce sporturi am practicat si ca nu imi e teama de nimic o dadeau in politie.
Totusi consider ca aici ar trebui sa intre doar oameni seriosi chiar daca sunt ai tineri nu sa ne luam la cearta ca si asa multi pe strada nu au niciun cuvant de spus, dar aici sunt tari in gura de parca-s zmei.

| RAY a răspuns:

Cate fantezi ca argument pentru ceva imaginar,Dumnezeu este un produs evreiesc atat, Dumnezeu judeca în mijlocul altor zei acum recunosc ca iahve este cel mai înalt zeu, iahve a avut și nevasta, islamul e o secta erectica clar și creștinismul, Pavel recunoaște Iisus nu este mesia cel așteptat de evrei, deși e o erezie, iudaismul este baza credinței în iahve dar iahve a fost produsul de final al evreilor ei fiind politeisti dar apoi au băgat monoteismul ca să fie uniți cu toți, cum naiba pot fii religi iudaice dacă evrei nu sunt implicați, iahve spune, eu vam ales dintre toate, voi sunteți iubirea mea, iahve este doar a evreilor

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Daca sunt fantezii si astea atunci traim intr-o mare absurditate continua.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar daca exista mai multe timeline-uri paralele, eventual care se mai si intersecteaza in moduri inca complet necunoscute noua? Vezi desenele de pe piramidele egiptene cu astronauti. Povestea din biblie cu "ridicatul la cer" care descrie foarte bine o abductie facuta de un OZN. Civilizatiile cu mult inaintea perioadei respective. Salturile tehnologice aparent inexplicabile care au avut loc in special in preistorie.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Varianta aceasta o iau si eu de mult timp in calcul, aceea cu timpuri paralele, pentru ca eu cred intr-un univers paralel, si la fel ca si tine, cred si ca cele doua timpuri se intersecteaza.
Desi cele doua timpuri pot functiona concomitent, pe prezent, ele pot sau nu pot fi masurate la fel, cu alte cuvinte pot fi programate diferit.
Povestea cu ridicatul la cer, carul de foc, cu 4 roti si alte evenimente de genul poate indica plecarea spre un anumit loc din Univers intr-un altul geaman lui.
Nu stim trecerea dintr-un univers in altul, poate fi chiar prin gaura neagra, si mai nou exista o teorie, cu gaura alba, care ar trebui sa existe pe partea cealalalta a universului luminat.

| halogen001 a răspuns:

Timpul e masura "distantei" dintre 2 stari diferite pe care le are materia. Materia nu exista fara miscare, deci cat timp exista materie, exista miscare, exista stari diferite si poti masura timpul. Daca nu exista materie, atunci nu poti masura timpul pentru ca nu ai stari diferite ale materiei. Un eveniment e intamplator sau aleator din cauza ca nu cunoastem toate variabilele si nu putem calcula care e rezultatul. Daca arunc un zar, nu pot sa spun cum va cadea, dar asta nu pentru ca ar fi aruncat la intamplare. Nu stiu cum va cadea pentru ca nu cunosc toate variabilele. O entitate care ar avea puteri nelimitate, ar putea cunoaste toate variabilele implicate in aruncarea zarului si ar putea calcula exact cum va cadea acel zar. Acea entitate va sti exact cum va gandi cel care arunca zarul, cum va merge semnalul catre muschi, ce forte si pe directie vor actiona acele forte, deci va sti exact cum va cadea zarul, deci dispare notiunea de intamplare, de aleator. Notiunea de intamplare, de aleator are sens doar cand nu se cunosc toate variabilele implicate intr-un fenomen. O entitate cu puteri nelimitate va sti exact ce se va intampla cu fiecare atom, electron, particula la un anumit moment dat, deci va cunoaste si gandurile si actiunile oricarei vietuitoare sau nevietuitoare, va sti exact totul despre orice si in prezent si in viitor. Pana acum n-am intalnit asa o entitate de puternica si atotstiutoare.
Deci tot ce se intampla poate fi considerat intamplator, doar in masura in care nu cunoastem variabilele si nu avem puterea de calcul necesara pentru a spune cu exactitate ce va fi peste un anumit timp. O entitate cu puteri nelimitate ar putea sa prezica viitorul cu mai multa precizie, chiar pana la 100%.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Intr-adevar, spatiul si timpul sunt notiuni relative, relative in sensul ca depinde de unele masuri, in speta de sistemul de referinta.
Paradoxul este atunci cand, la anumite viteze, timpul curge din ce in ce mai incet, cum e la in vecinatatea gaurilor negre, iar la viteza luminii timpul incepe sa nu mai existe.
Teoretic se spune ca particula, fotonul in sine sta in repaus, nu mai are timp de viata, el traieste practic in afara timpului.
Fotonul are masa 0, ceea ce mai inseamna ca nu contine deloc materie.
Desi teoria relativitatii ne aduce ceva nou, adica anumite manifestari ale timpului, timpul ramane inca si pentru fizicieni un mare mister.
Si ca sa nu spui ca sunt singurul care spune asta, iti dau un exemplu de un interviu, luat celebrului fizician Edward Witten, care este practic cel mai mare fizician al ultimii 20 de ani, in care a fost intrebat cum crede el ca a fost timpul la inceputul(un paradox)universului, la care el a raspuns extrem de simplu nu stiu.
Deci problema inca este destul de neclara, cu timpul.

Despre viitor, asa cum am punctat de multe ori in topice, cred ca nu exista cale spre asa ceva, desi am inteles ca, cu viteza luminii poti trece si bariera aceasta, la fel, si aici raman la fel de sceptic, din lipsa de dovezi.
Deci nu imi pot imagina un Dumnezeu care e in viitor acum iar noi in prezent.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

E amuzant cum nici matematică de liceu nu știi prea bine și te bagi în lucruri din astea laughing

"Problema cu timpul" nu e neclară, e relativă. Poate înveți ce înseamnă asta după ce înveți să faci niște funcții de grad mai mare de 2. (deși nu m-ar mira să nu știi nici de gradul 2 să faci sau cum arată laughing)

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Ma bucur ca exista si oameni inapoiati pe TPU, si prostia trebuie masurata pana la urma urmei de timp, de la inceputul prostiei pana la sfarsitul ei trebuie masurata, dar la tine se pare ca nu se mai termina.

| NotNamed a răspuns:

Timpul nu exista. Este o enigma totala sau poate o paradigma colosala. Simtim ce reprezinta acest flux continuu care duce mai cu seama la împlinirea schimbarilor fizice, un ritm latent în derularea cadrelor multiple, cuantificat în transferul energetic care anima fiecare proces in parte! Timpul constituie mai cu seama emergenta cursiva a transferului neincetat de energie termica, factorul care anima dinamica universala oferind o fluiditate aparent neperturbata in schimbarea unor pasaje incerte, comprehesiv, doar o unidimensiune interconectată cu un cadru spatial 3D - într-un model relativist dar total abstract (posibil cuantificat/granular la o scara destul de mica). Relativ, incert si elegant, neavand o revarsare uniforma ci doar un spectru direct de consecinte izbitoare, timpul etaleaza masura evolutiei diversitatii prin declansarea spontaneitatii cauzale. Masura duratei releva deci un agent "entropic". Timpul ar putea la fel de bine sa nu existe si rolul sau ar trebui inlocuit cu un rezultat al zbuciumului supei cuantice! Trecutul, prezentul și viitorul detin o unica parte comuna in schema, este doar iluzia perceptiei noastre as spune. Este usor sa gandim primitiv, sa ne intrebam cum sa gandeasca unul asa ceva avand in vedere ca deja au trecut mai mult de 10 secunde de cand ai inceput sa imi citesti mesajul, insa conteaza foarte mult ce iei ca punct de referinta si din ce unghi privesti. Daca timpul tot exista, nu ar trebui sa fie universal, adica acelasi in tot universul? De ce fructueaza in univers din cauza fortelor gravitationala care îl domina pana cand il face sa stagneze? Pe pamant timpul are un curs de evenimente in continua schimbare. In schimb, orizontul de evenimente al unei gauri negre nu are un curs, timpul stagnează. Pe scurt nu exista, cel putin la nivel universal in care este pozitionat acest zeu al carei existenta nu a fost inca dovedita cu dobezi palpabile si teorii fundamentale foarte coerente, dezvoltate si logice.
Eu sunt de parere ca spatiul nu depinde de timp neaparat, ci de fortele cu care interactioneaza si aste actionat. Timpul este doar o unitate de masura teoretizata si adoptata de catre noi pentru a putea clasifica cronologic cursul evenimentelor. Ia exemplul unei gauri negre, din nou. Acesta are o zona sferica numita "orizont de evenimente". Forta gravitațională din interiorul acesteia este infinita. Timpul in interiorul acesteia stagneaza, adica este egal cu 0, not exist. Si totusi spațiul din ea exista și este finit in ciuda faptului ca timpul nu exista in interiorul lui. Pe langa asta, materia exista si poate exista, la presiunea aceea infinita fiind impins intr-o singularitate cu o masa infinita si un volum care tinde spre O, sau daca am putea spune -∞.
"Stiinta si religia nu il pot explica". Este corect in mare parte. Religia nu o poate definii absolut deloc. Siinta o poate definii insa nu in întregime, stiinta fiind relativ tânără. Desi a inceput acum mii sau zeci de mii de ani, ea a prins putere, influenta si a inceput sa studieze totul corect, logic si pe dovezi acum 200 - 300 de ani. In viitorul apropiat sau îndepărtat tot mai multe enigme, unele dintre ele colosale, isi vor dezvalui secretele prin intermediul stiintei pe masura ce aceasta avansează iar creierul uman evolueaza si poate intelege mult mai bine si corect paradoxuri, sintaxe, fenomene sau teorii pe care in trecut nu le putea intelege o iota.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

„Timpul nu exista...
Timpul ar putea la fel de bine sa nu existe si rolul sau ar trebui inlocuit cu un rezultat al zbuciumului supei cuantice!"

Problema mare care se pune, este daca timpul si spatiul sunt cumva unificate, si acest spatiu timp este el insusi dinamic. E foarte greu de studiat dinamica lui, ca nu ai in raport cu cine sa studiezi.
Cum studiez eu miscarea timpului, in raport cu cine, tot cu timpul?
Care timp?
Si atunci cumva se incearca practic felierea spatiului si sa se studieze doar spatiul pur intr-o anumita coordonata.
Deci au rupt legatura intre cele doua, spatiu timp si s-a incearcat studierea pe alt plan.
Fizicienii au eliminat notiunea de timp si au inceput sa studieze pe un alt plan, cel amintit de tine, prin fizica cuantica.
Un exemplu ar fi cei care studiaza gravitatia cuantica, ei spun ca de fapt timpul nu mai exista.
Astazi, in general, se cauta ca toate teoriile sa mearga pe acest principiu, inclusiv mecanica clasica, mecanica relativista sa fie formulate fara timp, pentru ca atunci nu am mai avea probleme, spun ei, eu zic mai degraba ca e doar propaganda pentru cuanta lor.
Acum intrebarea este: Daca tot elimini timpul totusi, din descrierea ta, atunci cum mai vad eu timpul care exista in natura?
Si ei zic ca timpul care exista in natura, nu exista la acest nivel cuantic, ci apare la un nivel termodinamic mare, acolo apare notiunea de timp.
Vreau sa stii de pe acum, ca Einstein nu a fost de acord cu mecanica cuantica, el a fost sigur de asta, citez:Sunt convins ca Dumnezeu nu joaca zaruri, adica era ferm convins ca Universul functioneaza dupa anumite legi bine stabilite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timpul e o iluzie.

În momentul in care trăiești numai in prezent si esti complet, complet axact pe prezent fara sa te gândesti ce vrei face peste 5 minute sau ce ai facut acum 5 minute, timpul dispare.
Spun asta din experienta.

Legat de felul in care poate Dumnezeu sa vada in viitor aici sunt lucruri putin cam mari pentru noi oamenii si sunt sigura ca e muult mai mult decat imi imaginez eu, dar eu in mintea mea limitata cred ca e vorba si de intuiție. Adica Dumnezeu ne cunoaste mai bine decat ne-am putea cunoaste noi vreodata si stie ce alegeri vom face, vede unde duce drumul pe care mergem, ne cunoaste inima si dorintele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci prezentul nu este o iluzie, dupa spusele tale, iluzie sunt timpurile de pe margine(trecut-viitor), care si ele au fost si vor fi o realitate, corect?
Deci nu mai putem da timpul inapoi sau merge in viitor.
Asa cred si eu ca si tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Legat de calatoria in timp, pentru Dumnezeu nu este imposibil. Si la asta ma refeream cand am zis ca noi suntem limitati in gandire.
Pot sa iti dau cateva exemple la care nu am o explicatie dar din experienta am cunoscut ca asa a fost:
Dumnezeu a pregatit salvarea omului prin jertfa Domnului Isus inainte de întemeierea lumii si in biblie spune ca toti cei mântuiti sunt scrisi in cartea vietii Mielului inainte de întemeierea lumii.
Iar mai apoi, descrierile din Apocalipsa, intr-adevar la mijloc este si intuitia prin vedere si a tot-cunostinta lui Dumnezeu care vede incotro merge lumea dar exista si ceva divin, sfant, supra natural care nu poate fi explicat, legat de detaliile întâmplărilor. Si azi cred ca vedem cel mai bine ca tot ce scrie acolo de multa vreme, acum se intampla.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Planul de mantuire era unul simplu, separat de cunoasterea viitorului, pentru ca prezentul a fost influentat prin n mijloace pana la raspandirea evangheliei, pana la implinirea celor profetite.
Salvarea omului era planuita, nu cunoscuta sau consolidata de viitor, adica probabilitatilea ca ea sa influenteze o crestinatate in masa era de ordinul a zecilor, a cat nu trebuia sa dea esec acest plan INGENIOS.
Uite un exemplu de lucrare pentru a implini viitorul:
„Eu Te-am glorificat pe pământ, am sfârșit lucrarea pe care Mi-ai dat-o s-o fac"
Apocalipsa este o carte foarte grea, plina de metafore, simboluri, iti sugerez sa nu atribui nimic la ea sau sa scoti(pentru ca cartea interzice acest lucru)
Cand se spune ca suntem mantuiti in El, inainte de intemeierea lumii, de fapt spune ca ne-a predestinat pentru infiere prin Hristos.
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Efeseni+1%3A5&version=NTLR
A gasit El cu cale sa implineasca aceasta salvare viitoare, in marea lui cunoastere de posibilitati.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum am vazut si greseala care s-a facut la traducere, care trebuia sa sune in felul urmator:
Apocalipsa 13:8 Sau: ale căror nume nu au fost scrise în Cartea Vieţii Mielului, Care a fost înjunghiat de la întemeierea lumii.
In contextul acesta, locuitorii aceia au fost stersi(prezent) din cartea vietii, nu erau stersi(trecut), pentru ca contextul spune totul.
Deci de la(intemeierea lumii) pana la(locuitorii de atunci)au fost sterse mii de vieti de pe fata pamantului, dar au fost sterse in prezent, din carte, si a fost sters si o mare parte din poporul evreu care a pribegit 40 de ani prin pustie, a fost sters si Moise dupa aceea si altii
Aceasta e cartea vietii de fapt, cea pe care o traim noi acum si o scriem cu gandurile si faptele noastre, ea dispare odata cu noi cand Dumnezeu va decide sa te stearga din ea(din carte, din viata)din motivele Lui.
Viata ta=Numele tau de sub ceruri=Cartea lui Dumnezeu
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, sa stii ca ai dreptate in legatura cu "cartea vietii" e o profunzime la care inca nu m-am gândit dar are logica, asa e.
Pentru ca Isus zice "Adevarat va spun ca cine crede in Mine nu mai vine la judecata ci a trecut din moarte la viata" iar in alta parte zice "Oricine crede în El nu este judecat, dar cine nu crede a și fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.'
Deci judecata lumii acesteia are loc ACUM si cine nu crede in Fiul a si fost judecat pentru ca n-a crezut. Cine crede nu mai este judecat pentru ca i se sterge fărădelegea.

Mi-a parut bine sa vorbim, iti multumesc pentru perspectiva pe care mi-ai dat-o asupra acestui detaliu, e o bucata importanta din puzzle.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si eu iti multumesc, pentru deschiderea ta, pentru ca nu ti-a fost frica sa cunosti adevarul, si pentru ca nu te-ai lasat condusa de sfaturile bisericii si mai degraba de indemnul Duhului Sfant, care te-a invatat sau te-a luminat prin pasajele pe care le-ai adus in discutie.
De cand eram mic mi-au placut puzzle-urile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate sa existe timp fara spatiu si materie?

Da. Timpul a fost creat de om.Nu de Dumnezeu.Sus in ceruri este vesnicie.

| badpanda a răspuns:

Cartea de povesti numita Biblie ar trebui evitata de persoanele cu mai mult de 3 neuroni.

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Tot ce fac eu acum se numeste panteism, care le da headshot din prima crestinilor îndocrinati.

| badpanda a răspuns:

Biblia este doar hartie, asa cum creierul tau este doar muci.

| h379m3973423 a răspuns:

A dedus el din Apoc. 1:8 că Dumnezeu e timpul laughing

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Geneza 1:1-25 NTR
"La început(timp), Dumnezeu a creat cerurile(spatiu) și pământul(materia)."
Compara cu:
"Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul"

Interesant este ca Dumnezeu nu zice ca a creat timpul, zice ca inceputul era El, adica timp.
Nici timpul nu il poti crea fara timp!

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nici timpul nu il poti crea fara timp!" laughing mai bagă o fisă.

Și de când cerurile se referă la spațiu?

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Acestea mi-au fost cuvintele:
„Interesant este ca Dumnezeu nu zice ca a creat timpul, zice ca inceputul era El, adica timp.
Nici timpul nu il poti crea fara timp!"
Si de acestea s-au ras:
"Nici timpul nu il poti crea fara timp!" laughing

3 neuroni, atat ai.
De cand nu mai citesti biblia:
https://www.tpu.ro/......-alte-cer/
Dar nu te invinovatesc, si cel caruia i-am dat funda a avut lacune cu biblia in fata.
În Geneza 1:1 de exemplu "cerurile" reprezintă Universul văzut, iar el zice nevazut pentru ca nu il vede de religia lui.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Opa, cineva care cunoaște termeni în original.

Asta nu combate că ești sub nivelul mediocru în orice domeniu științific dar vorbești de funcții și fizică cuantică laughing Ce vreau să spun este că ești patetic. Mai bine oprește-te că mi-e rușine mie pentru tine.

Nu cunoști Biblia, ce să mai zic de interpretări... Știință nu știi, nici filozofie. Cultura mozaică nu știi, cel mai probabil nici a României laughing Nu știi nici o limbă veche(atât greacă cât și ebraică) și nici pe cineva care să-ți traducă, ce să mai zic de etimologii (adică ești paralel cu bibliologia d'oh )
Tu nici pocăit nu ești...
Dar ești arogant în starea asta, ești de ultimă speță.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Aha, va sa zica ca tu esti acel dany care mi-a dat cu error la Funda.
Am avut dreptate, desi tu m-ai mintit cu nerusinare zicand ca nu esti acel tip, deci ai facut un pacat mare mintindu-ma, si acum unul si mai mare mandrindu-te ca Lucifer.

| al0o0o0 a răspuns:

Despre asta nu stiu ce sa-ti zic, Din nou, nu se stie nimic concret. Astea raman niste mistere neexplicabile ale lumii.

| anonim_4396 explică (pentru al0o0o0):

Da, incerc sa inteleg desi nu pot sa il cuprind(timpul) cu mintea.
Traiesc o iluzie cum s-ar zice.

| al0o0o0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inteleg.