| andra4u a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic si poate face orice, atunci de ce nu il distruge pur si simplu pe Satana?

34 răspunsuri:
| dragos38 a răspuns:

Pentru ca nu exista asa ceva,aghiuta a fost inventat datorita imginatiei omului
Diavolul vine de la grecescul ''diablos''care inseamna defaimator,acuzator,barfitor, cel ce se ocupa cu barfa,deci cu alte cuvinte ori decate ori suntem tentati sa barfim ricam sa fim ''diablos'' adica ''diavoli'' in concluzie nu exista Satan, Lucifer, Aghiuta. au fost inventati de imaginatia omului mai mult sau mai putin sanatosi la cap/majoritatea oameniilor din comuna primitiva erau salbatici, analfabeti, si isi imaginau tot felul de tampenii.

| DiandraDya a răspuns:

Pentru ca el a contestat dreptul de a conduce al lui Dumnezeu si a spis ca el ar conduce mai bine, la aceasta afirmatie fiind prezenti si ingerii.Ei aveau liber arbitru si puteau sa hotarasca pentru ei. Daca Dumnezeu l-ar fi distrus pe Satan ei ar fi putut spune ca poate acesta avusese dreptate asa ca Dumnezeu ia acordat un timp sa arate ce stie.Acum se vede clar ca a mintit si in scurt timp Dumnezeu il va distruge pe Satan.

| danay72 a răspuns:

Il va distruge curand. Apocalipsa20:1-3

| Garganoit a răspuns (pentru greyhound):

Dumnezeu a ucis, nu citesti biblia?laughing)