| Octavian199 a întrebat:

De ce Dumnezeu nu il baga pe Satana la racoare? Ca doar e atotputernic.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Satana este sclavul lui iahve, restul sunt basme sectacte, cea mai mare tampenie este sa spui ca ce face ceva de care iahve nu stia sau nu vrea, totul se face prin voia lui, bine sau rau, asta a predestinat totul la creatie, in clipa creatiei, nu exista liber arbitru pentru nimeni, singur care are este iavhe, restul sunt sclavi lui

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Zeul. evreu stie totul, ca doar e atotstiutor.

| minrest a răspuns:

Satana ii cere mereu lui Dumnezeu sa nu favorizeze reclamatul, adica omul; de ce sa-l bage la racoare? In primul rand, Satan nu face nimic rau. In al doilea rand, de ce sa il bagi pe procuror la inchisoare? Impiedici bunul mers al justitiei daca faci asta. Satan iti atrage atentia ca faci un abuz, si tu mai faci unul? Citeste inceputul cartii Iov, ca sa vezi care e rolul lui Satan.

| Octavian199 explică (pentru minrest):

Si cum naiba mai ziceti ca Satana e rau?

| minrest a răspuns (pentru Octavian199):

Nu am spus ca e rau. Tocmai am spus contrariul, citeste mai atent. Daca tot citesti. ''Mai ziceti''? Vorbesti de crestini probabil, oamenii astia au adoptat dualismul persan. Eu nu am spus ca Satan exista; eu iti spun ca in Biblie este prezentat ca un procuror, care pledeaza in fata lui Dumnezeu cand acesta este judecator, avocat al apararii si martor al apararii. Deasemenea este prezentat ca un slujitor apreciat al lui Dumnezeu. ''E rau''? Rautaciosul de el, folosesti concepte cam simpliste.

| Octavian199 explică (pentru minrest):

Mai citeste odata biblia.

| minrest a răspuns (pentru Octavian199):

Spune-mi la ce pasaj te referi, cunosc Biblia in amanunt. NT il lasam deocamdata.

| minrest a răspuns (pentru Octavian199):

Te-ai atasat foarte mult de perspectiva de a contrazice dualismul persan. Te inteleg, este ''omul de paie'' perfect pentru cine vrea sa comita sofismul ''omul de paie''. Religia asta a disparut, mai traieste doar in crestinism, adevarata capcana pentru tot ce e emotional eficace in toate religiile antice. Dar in VT, Satan e un slujitor al lui Dumnezeu care ii cere sa nu partineasca in favoarea omului. Asta e sarcina pe care a primit-o. La drept vorbind, autorii nici nu pretind macar ca e altceva decat o analogie cu o curte regala terestra.

| Octavian199 explică (pentru minrest):

Scria ndeva ca satanel e rau (asa se ingelege )

| minrest a răspuns (pentru Octavian199):

Probabil intr-o carte pentru copii. ''E rau''; copiii se exprima asa.

| Octavian199 explică (pentru minrest):

In cartea de povesti evreiesti amestecata cu cele crestine, pe nume biblie. Fara iudaism nu e crestinism.

| mentholinks a răspuns:

Satana e Acuzatorul sau Parasul, Satan e altceva.

| Octavian199 explică (pentru mentholinks):

Satana sau Satan e tot una. Depinde de alint.

| Bizon95 a răspuns (pentru mentholinks):

Sigur, SATAN e asta:
https://en.wikipedia.org/......g_Networks
pe scurt, SATAN big grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| Bizon95 a răspuns:

Si sa ramana biserica fara nimic cu care sa isi ameninte credinciosii?!?
ce idee groazava big grin

| Octavian199 explică (pentru Bizon95):

Eu mereu am idei bune rolling on the floor

| Bizon95 a răspuns (pentru Octavian199):

DAP, iar asta e chiar tarewinking

insa observa cum ceilalti pro biblie ignora complet ideea asta, si ii dau inainte cu hauhau traiasca biblia big grin

| Panamax a răspuns:

In primul rand zeul biblic nu a fost atotputernic. Avea nevoie de nerozi care sa creada in el si care sa-l urmeze.
Apoi satana era o functie nu un personaj cum au inteles nerozii.

| Helper07 a răspuns:

Adica? Vrei sa spui de ce nu-l omoara? Trebuie sa existe un tap ispasitor care sa plateasca pentru pacatele facute de cei mantuiti.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Deci.Zeul evreu e las, nu isi recunoaste crimele, asa ca da vina pe satanel rolling on the floor

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu, Satan e cel ce a ispitit omul iar oamenii rascumparatii vor primi viata vesnica in timp ce Satan va plati pentru pacatele lor fiindca acestea au fost facute sub influenta lui. Dumnezeu nu a comis nici o crima.

| Helper07 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ce vrei sa spui cu asta? Crezi ca nu exista oameni din acestia?
https://youtu.be/oQd-fdpq9mk
Asta nu inseamna ca au dreptate.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Amuzant.Daca platea satanel, era disparut.

| Holiday a răspuns (pentru Helper07):

"Dumnezeu nu a comis nici o crima."

Povestea zice ca Dumnezeu l-a creat pe Satan. De asemenea ca Dumnezeu e atotstiutor, in concluzie stia ce va face asta. In concluzie Dumnezeu este de fapt autorul, si nu doar moral, al tuturor chestiilor puse in carca lui Satan.
Adica in momentul cand stii 100% ca vei crea o chestie care va face niste lucruri, n-ai cum da vina pe altii. E de bun simt.

Dar in fine, vorbim de niste povesti fara nici o noima la modul general, asa ca nu e de mirare...

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Cate blasfemi, totul se face prin voia lui iahve