| andra4u a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic si poate face orice, atunci de ce nu il distruge pur si simplu pe Satana?

34 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Il va distruge curand. Apocalipsa20:1-3

| ioana1988 a răspuns:

Vrei sa ramana ateii fara indrumator?

| relian a răspuns:

Nu il poate distruge pentru ca nici ala nu-i mamaliga.Si cind crestinii spun ca este a totputernic este ceva exagerat, adica vor sarate ca are puteri mari, nicidecum ca lar da gata pe Satan asa usor.De fapt asta se si cauta fiecare sa-si faca o armata, teoretic vorbind pentru ca si unu si celalalt sint cam de aceiasi categorie si se tem de o confruntare directa.Si uite asa ei doar se hartuie prin alte mijloace, prin noi oamenii.Bine ca oricum sint povesti dar asa sa dam o explicatie.Dzeu nu este stapinul lui Satan si nici nu este mai puternic ca el. Daca lucrurile ar sta asa atunci totul ar fi fost rezolvat. Unde pui ca s-ar putea ca dzeu sa piarda confruntarea cu satana si atunci sai vedem pe crestinozi ce or sa faca. Tare nu?

| ErrorFound a răspuns:

Ii place sa-si bata joc de noi. Let the Hunger Games begin...

| greyhound a răspuns:

Poate pentru ca nu poate sa-si incalce propriile porunci, anume cea cu "Sa nu ucizi"

| baieru a răspuns (pentru greyhound):

Dar pe aia cu "sa omori" o poate incalca?
Ia vezi cate crime a facut chiar Dumnezeul de care zici tu ca nu poate ucide,
Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios: 2Imparati 2:23-24

| Garganoit a răspuns (pentru greyhound):

Dumnezeu a ucis, nu citesti biblia?laughing)

| fuzzer a răspuns:

Pentru ca nu este inca, timpul potrivit...

Dar se va implini si aceasta profetie stai linitit. Traim zilele din urma, priveste in jur, cata durere, suferinta, criminalitate, toate astea, in curand vor lua sfarsit.

| baieru a răspuns (pentru fuzzer):

Da care profetie s-a implinit?
Nu cred ca exista nicio profetie care sa spuna ca Dumnezeu va a avea un fiu!
Si culmea chiar Isus a propovaduit in vremea sa ca erau zilele cele din urma, si intr-adevar au fost, dar pentru el!
Tot asa se apropie incet dar sigur si vremea cand zilele tale se vor termina!
Daca ai cunoaste si ai intelege istoria ai STII ca zilele acestea sunt cele mai lipsite de suferinta si cele pasnice din toata istoria umanitatii!
Sau nu stii ca acum 300 de ani din 10 copii nascuti nu ajungeau nici jumatate la varsta de 10 ani, si din acestia ramasi nici jumatate la 20 de ani?
Acele vremuri ti se pareau mai bune?
Din ce cauza, ca bolile precum ciuma sau altele faceau ravagii?

| fuzzer a răspuns (pentru baieru):

Nu-i vorba de asta, atunci autoritatile si regimurile politice erau mult mai stricte. Da o raita pe wikipedia, si vezi cate milioane de oameni si-au pierdut viata, in timpul razboaielor mondiale, si nu numai, cati evrei a ucis Hitler, si multi altii.

Lumea din ziua de azi, atinge apogeul pacatului, de asta noi traim zilele din urma.
Si ai pomenit ceva de istorie. DAca cunosti istoria lui Cirus, sau distrugerea Iersusalimului de catre romani, aceste date au fost prezise cu cateva sute de ani in urma.

Imagineaza-ti: Se trezeste un om, si spune, peste 300 de ani se va naste un imparat pe nume Cirus, care va conduce un imperiu foarte puternic ce se va intinde de la portile Europei pana la capatul Asiei....Peste 300 de ani, aceasta profetie se implineste...Cum explici asta? N-ai cum, Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, si Dumnezeu nu minte.

Asa a profetit si Isaia, ca in 70 e.n, Iersusalimul va fi distrus de catre romani, si la fel ca si profetia cu Cirus, s-a implinit...

Biblia, spune ca generatia asta apuca sfarsitul, deci noi trebuie sa fim pregatiti, nu stim daca vine azi, sau maine, dar in orice caz este foarte aproape...

Si Biblia mentioneaza clar, zilele din urma sau sfarsitul, fie crezi, fie nu. Acestea se vor implini, cum s-au implinit si alte profetii.

| Maxim96 a răspuns:

Satan are un rol anumit de a incerca oamenii. Dumnezeu vrea sa vada care oameni i-L iubesc cu adevarat. Vrea sa vada cine alege sa fie de partea Lui si cine de partea lui Satan.

| Purec a răspuns (pentru Maxim96):

"Satan are un rol anumit de a incerca oamenii. Dumnezeu vrea sa vada care oameni i-L iubesc cu adevarat. Vrea sa vada cine alege sa fie de partea Lui si cine de partea lui Satan."

Pai el nu stie deja asta?

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Mai maxim dumnezeu a stiut tot destinul meu inainte ca eu sa ma nasc ba chiar la inceputul timpului el a construit viata mea, desi satana nu are nici un rol in povestea asta fabricata de dumnezeu, daca dummnezeu nu stie toata viata mea atunci numai stie totul

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Vrea sa vada, sa zicem.
Asa, si daca vrea sa vada cine e cu el si cine nu, ce se intampla dupa? --> pedeapsa pentru neascultare, pentru alegerea altei cai decat a lui... deja e prea mult si prea ironic parca.

| baieru a răspuns (pentru Maxim96):

Imi place ca ai invatat ceva din povestea lui Iov!
Dar vad ca inca NU stii ca Dumnezeul crestinilor este Dumnezeul veacului acesta, adica Satana! Dar sper ca in curand sa descoperi singur acest lucru!

| Maxim96 a răspuns (pentru baieru):

Dumnezeu Unul, Sfanta Treime:Tatal, Fiul si Duhul Sfant e Dumnezeul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il lasa sa se autodistruga singur, direct si personal.il distruge pi satana.bun.si ingerii lu satana, adica dimonii? si oamenii care-l slujesc pi satana? doar e scris ca Dumnezeu nu doreste murirea pacatosului ci indreptatirea lui.deci? el poate, da nu pre vrea.fiindca Dumnezeu este viata.nu moarte si distrugere.satana este moarte si distrugere.

| dragos38 a răspuns:

Pentru ca nu exista asa ceva,aghiuta a fost inventat datorita imginatiei omului
Diavolul vine de la grecescul ''diablos''care inseamna defaimator,acuzator,barfitor, cel ce se ocupa cu barfa,deci cu alte cuvinte ori decate ori suntem tentati sa barfim ricam sa fim ''diablos'' adica ''diavoli'' in concluzie nu exista Satan, Lucifer, Aghiuta. au fost inventati de imaginatia omului mai mult sau mai putin sanatosi la cap/majoritatea oameniilor din comuna primitiva erau salbatici, analfabeti, si isi imaginau tot felul de tampenii.

| Dumniezău a răspuns:

Pentru ca nu are cum, fiindca nu exista nici unul, nici altul

| Crâstoşelul a răspuns:

Pentru că nu există, dăă.

| moilolyta09 a răspuns:

Pentru că nu există...

| Polonic1 a răspuns:

Pentru ca nu exista.

| baieru a răspuns (pentru Polonic1):

Nu stie pentru ca NU e atat de atostiutor pe cat cred pocaitii!

| millyca a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu si Satana sunt una si aceeasi persoana. Dăă...

| Psihedelic777 a răspuns:

Pentru ca si satana are rolul lui.Dar eu zic ca acest''satana'' nu este o fiinta sau creatura este un fel de energie sau ceva de gen care incearca sa ne separe de adevar, de realitate si de Dumnezeu

| baieru a răspuns (pentru Psihedelic777):

De cand "dumnezeul" crestinilor are legatura cu realitatea?
Dar ce? ...religia crestina porneste de la vreun Dumnezeu incat sa aiba legatura cu EL?
Ia citeste mai atent Biblia si vei vedea ca Dumnezeul veacului acesta (adica veacul religiei crestine) este chiar Diavolul, ba chiar Pavel zice ca Dumnezeul veacului acesta a rapit mintile oamenilor, si iata i se inchina Diavolului ca lui Dumnezeu (vezi in 2 Tesaloniceni 2:4) si dupa aia sa raspunzi!

| ILoveMoon a răspuns:

Hmm pentru a pastra un echilibru happy
ca in Yin si Yang

| RockNbeer a răspuns (pentru ILoveMoon):

Echilibru? asta inseamna ca d-zeu nu-i bunatatea suprema, inseamna ca este si rau, iar daca admiti ca raul sa existe in timp ce tu ai puterea necesara sa-l starpesti, inseamna ca esti si tu la randul tau, rau.

| bobbyjah a răspuns:

Exista satana? :o

| DiandraDya a răspuns:

Pentru ca el a contestat dreptul de a conduce al lui Dumnezeu si a spis ca el ar conduce mai bine, la aceasta afirmatie fiind prezenti si ingerii.Ei aveau liber arbitru si puteau sa hotarasca pentru ei. Daca Dumnezeu l-ar fi distrus pe Satan ei ar fi putut spune ca poate acesta avusese dreptate asa ca Dumnezeu ia acordat un timp sa arate ce stie.Acum se vede clar ca a mintit si in scurt timp Dumnezeu il va distruge pe Satan.

| sticla09 a răspuns:

Ai vazut tu intr-o mitologie din lumea asta ceva bun fara rau, ceva pozitiv fara negativ?
intai puneti problema daca exista lucrurile astea, in 100-200 de ani stiti ce vor gandi astia? ia uite-i si pe prostii aia in ce credeau, pentru ce se infometau, sinucideau si omorau intre ei.
cum tu nu mai crezi in zeus, odin, ra si alte prostii....asa si...

| baieru a răspuns:

Pentru ca Diavolul a ajuns sa-l detroneze si se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu!
Iar acest "dumnezeu" este Dumnezeul crestinilor, sau cum ii mai spune, Dumnezeul veacului acesta, adica al veacului Noului Testament!

| Psihedelic777 a răspuns (pentru baieru):

Dumnezeu este totul, Dumnezeu este infinit deci nu poate fi detronat.Iar tot ce se intampla pe lumea asta are un rol chiar daca la inceput nu pare si are loc cu boia lui Dumnezeu