| Măcrin a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic, bun si ne vrea binele atunci de ce nu-l distruge pe diavol?

Răspuns Câştigător
| costin46 a răspuns:

Nu stiu daca chiar exista dumnezeu thinking sincer probabil noi am aparut pe pamant prin o reactie chimica sau ceva si de atunci suntem lasati sa facem ce vrem, iar cand ne ducem pai nu ducem si nu se mai intampla nimic, multe intrebari sunt fara raspuns in religie cum si ca regele constantin a facut regulile religiei cu niste alti oamnei la o masa, religia care o stim se mai schimba cu gasirea altor evanghelii prin pamant sau altceva. Daca chiar exista cineva sus care sa ne iubeasca pe fiecare crezi ca se mai intamplau atatea nenorocirii? eu nu cred, si mai zic ca daca exista dumnezeu in atatea mii de ani trebuia sa se arate pe pamant ca lumea sa nu isi piarda credinta, dar asa mergem numai pe banuieli din legende in legende si tot asa! nu va spun eu sa nu credeti in dumnezeu, asta e doar o impresie a mea

50 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Care diavol!?

| Hombre a răspuns:

@vancea spune-mi si mie "ADEVARUL", il aud mereu dar nimeni nu-l defineste, hai incearca poate ma lamuresti.Insa, inainte de asta spune-mi care e minciuna, sigur ti-ar fi mai usor sa lamuresti chestiunea.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Paradoxul lui Epicur. Continuarea la ce spui tu vine cam aşa:
Dacă poate şi nu vrea, atunci zeul iudeo-creştin nu este omnibenevolent. Dacă vrea şi nu poate, atunci nu este atotputernic. Dacă vrea şi poate dar nu ştie cum, atunci nu este omniscient.

Salam alekum.

| wales a răspuns:

Scepticul pune astfel de întrebări. Dumnezeu poate, desigur, să elimine tot răul '' inclusiv pe satan care este generatorul răului în acest univers '' într-o clipă, dar o astfel de alegere ar avea implicații decisive și fatale pentru fiecare dintre noi. Dacă Dumnezeu ar elimina răul astăzi, ar face o lucrare completă. Ar trebui să elimine minciunile și impuritățile noastre, lipsa noastră de dragoste și eșecul nostru de a face bine. Să zicem că Dumnezeu ar declara ca la miezul nopții tot răul va fi eliminat din lume – care dintre noi ar trece de miezul nopții? Tu ești pregătit pentru a îndeplinii voia Lui Dumnezeu sau dispari odată cu tot răul?
Să avem încredere în Dumnezeu. Soluția Lui finală despre satan și tot răul generat de el se află în viitorul apropiat.

| NoChanceForUs a răspuns:

Deoarece dzo e ocupat să citească stupizeniile astea de răspunsuri.

| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că-i place să-i vadă pe oameni chinuiți de diavol. Îi place să vadă oamenii cum se îmbolnăvesc, mor în atacuri teroriste, războaie etc. Poate Dumnezeu e ăla rău în toată povestea( subliniind cuvântul poveste)?!

| MMihai a răspuns:

Pentru că diavolul, a post inventat de popi!

| Klepto a răspuns:

Ying si Yang, doua jumatati ale unui intreg, vesnica batalie fara sfarsit intre bine si rau?
Chiar daca nu intelegi asta, tu chiar ai citit undeva ca Dumnezeu omoara ca si Lapusneanu boierii?
Dumnezeu i-a viata, nu omoara, chiar este o diferenta.
Nu crezi in echilibru? cum ti-ai mai da seama ce este bun daca n-ar exista raul? Binele nu poate functiona fara rau, raul nu poate functiona fara bine.
N-am incredere in Biblie si cum este zugravit portretul Lui, ba pedepseste, ba este bun, ba omoara pe Onan.
Dumnezeu traieste in fiecare om, ca si diavolul.

Asta ar spune un crestin, ce bine ca oasele mele de ateu mi-au reamintit cine sunt.

| thealchemist a răspuns:

Pentru ca e nevoie de diavol pe lumea asta. cum ai putea face altfel diferenta intre cei buni si cei rai?

| miradoniz a răspuns:

hee hee eu as merge chiar ceva mai departe decât @Efrumusetihee hee Domnul l-a distrus deja pe diavolhee hee Prea Curata Fecioara Maria a călcat deja capul șarpeluihee hee acum e rândul tău?

| miradoniz a răspuns:

@FucktheSystem da, este ideea principalahee hee cine vrea îl găsește pe Domnulhee hee cine nu, găsește motivehee hee

| MenInShadow a răspuns:

Diavolu e pus sa ne incerce pe noi, si dupa legenda, e un inger care a vrut sa devina Dumnezeu, iar El l-a pedepsit, facandu-l diavol, izgonindu-l din rai pe Lucifer, daca asa il chema... Asa zisul diavol, ne incearca pe noi, dupa voia Lui Dumnezeu, daca o sa cadem prada lui sau o sa ramanem credinciosi big grin
Dumnezeu il poate elimina imediat, de asta sa nu de indoiesti

| Luori a răspuns:

Unde este bine, este si rau.

| cristiancristir a răspuns:

Nu exista dumnezeul ala de care zici tu mai Macrine. Te inchini la pietre. Trezeste-te.

| CrysisMD a răspuns:

Ar disparea echilibru in univers intre bine si rau.

| Claudiuu a răspuns:

Daca n-ar fi diavolul viata asta nu ar mai fi un test pentru a ajunge in rai. Asa cred eu.

| Atudose a răspuns:

Dumnezeu ne vrea binele, dar nu ne da totul pe tava.
Dumnezeu ne testeaza, sa vada daca avem cu adevarat credinta.
Gandeste-te ca si parintii fac la fel, nu iti interzic sa faci anumite lucruri, dar iti spun ce e mai bine sa faci. Daca faci ce e bine, atunci vei ramane alaturi de ei si te vei bucura de dragostea lor, iar daca nu, te vei indeparta de ei. Dumnezeu a lasat omul stapan pe Pamant si, in concluzie, i-a lasat puterea de a alege cum vrea sa traiasca, aproape sau departe de El.

| FOCUS a răspuns:

nu il v-a distruge deloc, deoarece multa lume este credincioasa iar la marea judecata diavoul o sa vada ca lucrarea lui a fost in zadar si o sa se pocaiasca la rindul sau, daca nu stii si lucifer a fost un sfint

| PrecioussGirl a răspuns:

Mie mi s-a spus la ora de religie ca diavolul face rau atat cat ii permite Dumnezeu. Iar Dumnezeu ne da atat cat putem sa suportam.

| elenutza27 a răspuns:

In toata lumea exista oameni buni si oameni rai. Cei buni, sunt cu Dumenzeu, iar cei rai, cu Diavolul. Dumnezeu ne lasa pe noi sa ne alegem cu cine vrem sa fim.De aceea nu il distruge pe Diavol. Iar Diavolul, nu face nimic fara voia lui Dumnezeu. El nu are voie sa se atinga de sufletul nostru. Nu inteleg de ce costin46 a spus ca Dumnezeu nu exista. Sper ca te-am ajutat. Pa, pa.

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Pt ca doar puterea noastra a oamenilor laolalta il poate distruge pe diavol.Dar daca in noi nu exista fratie si nu exista dragoste nu ne unim niciodata asta nu se va intampla...sad

| CevaSimplu a răspuns:

Pentru ca in lume chiar daca nu pare trebuie sa existe un echilibru

| CevaSimplu a răspuns:

Pentru ca vrea sa vada cata credinta avem noi in el... si apoi daca il distruge toti oameni si rai si buni ajungeau in rai si era un haos total

| GuardianAngel_1273 a răspuns:

In rai ajung cei ce sunt buni, fac fapte bune si nu INSULTA alte pers, iar in iad cei ce fac opusul( cum ai fii tu de exemplu):p

| smile20000 a răspuns:

@Coatin46 vorbesti numai prostii! Daca nu ar fi existat Dumnezeu nici tu nai fi existat nici maica-ta! si marog cum stii tu ca nu exista rai si iad? cumva ai murit si ai inviat de stii cum e?

| JustForMe a răspuns:

Cristiancristir cum poti sa crezi ca nu exista Dumnezeu? Necredinciosule! Ai sa vezi tu unde o sa ajungi la sfarsitul vietii si-ti va parea rau! Cum? Adica tu crezi ca noi suntem doar niste corpuri? GRESIT! Noi suntem mai mult decat niste corpuri! In interiorul nostru exista si un suflet! tine cont de ce ti-am zis!

| oOsSySsHoOr a răspuns:

Costin tu ai citit bibliaaaaa Dumnezeu are putere asupra tuturor dar el vrea sa vada daca noi suntem credinciosi asa ca mai bine citeste biblia si iti vei dea seamna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il va distruge atunci cand va veni timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macrin,poti sa imi spui ce virsta ai? Stii de cite ori am intrebat si m-am intrebat pina am gasit raspunsul? pina l-am inteles? Tu stii raspunsul, dar nu il poti vedea.cine pune intrebarea asta din inima, are un dar divin.Macrin,deschide-ti mintea si sufletul si vei vedea ce nu poti crede,intelege, etc.Te asigur ca poti vedea ADEVARUL, si vei pute explica si altora.Mult succes.