| florin1979 a întrebat:

Daca dumnezeu este atotputernic, de ce nu distruge iadul si demonii? sa ii omoare pe toti!

Răspuns Câştigător
| Kodokuna a răspuns:

Daca Iadul ar fi distrus,unde ar merge toti raufacatorii,criminalii,nebunii care traiesc printre noi? Daca iadul exista,inseamna ca are un rol.Daca toate ar fi bune pe lume,ce-ar mai fi viata? Pentru ce ai mai trai? Lucrurile rele te fac mai puternic. Dupa ce treci peste ele, lucrurile frumoase ti se par si mai frumoase. Daca totul ar fi bine, viata ar fi plictisitoare si fara sens.
Sper ca te-am ajutat cu parerea mea!

Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Tu vrei sa ramai pe afara cu restul găștii de atei? Va asteapta.

| Wehrmacht a răspuns:

Ca acolo sa ajunga toti criminalii si asasinii. Uite o intrebare mai bunabig grinaca Dumnezeu este atotputernic, de ce nu impierdica demonii sau altele sa iasa din iad si sa se amestece cu noi? De ce se intampla fenomene asa de stranii cateodata?

| Minks a răspuns:

Nea Florine, pai daca n-ar mai avea concurenta care ar fi scopu'? laughing

| ionutzul31 a răspuns:

Doamne, dar sectiunea asta e hilara rau de tot.Tu intrebi tot felul de panarami, care nu am idee cum de te gandesti la ele, si mai e si ala care intreaba numai de pocaiti.Mama... laughinglaughinglaughing

| 이벨 a răspuns:

Ca sa ne testeze pe noi sa vada daca le facem fata. Si te rog sa scrii Dumnezeu cu litera mare. happy

| Sἶrenἶa a răspuns:

Pentru ca de la inceput a fost sa fie Rai si iad / Bine si rau.
Iar Dumnezeu nu degeaba l-a lasat pe diavol "sa existe". - El vrea sa ne verifice pe noi ( creatiile Lui love struck ), de a cui vrem sa ramane.
Oricum daca n-ar mai fi iad/ rautate pe Pamant, ar fi perfect, da...

| Simpatic a răspuns:

E ca si cum ai spune de ce Zeus nu distrugea Infernul si pe Hades.
In cultura noastra ortodoxa stim ca Dumnezeu este mult mai puternic decat Lucifer, nu de alta dar Necuratul a fost invins de un mare razboinic numit arhanghelul Mohail, iti dai seama ce i-ar face Dzeu.Revenind la intrebare cred ca este mult mai greu de raspuns decat ne putem imagina,dar treburile trebuiesc privite asa; pe Pamant exista alternanta in orice : lumina-intuneric, cald-rece etc iti dai seama ca nu poate sa nu exista bine-rau, stiu ca nu am dat un raspuns filosofic dar nu exista sa ceva si oamanii de obicei cand nu isi pot explica anumite chestii spun ca nu exista.As vrea sa ii aud pe ateii astia cand nu stiu la matematica teorema lui Lagrage inseamna ca aceasta nu exista? Radiul nu este un punct cunoscut ce poate fi atins cu o racheta cum nici iadul nu poate fi descoperit cu o sonda de petril, sunt 2 "teritorii" in care nu au acces decat spiritele dupa moarte, deci nu ceva material... cercetati mai studiati si apoi aruncati cu vorbe, pana atunci al capitolul acesta stati slab!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai. si diavolul e la fel de tare ce dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul trebuie sa il distrugem noi, prin indreptarea noastra. Cand veti intelege ca doar noi, oamenii, ii dam putere celui rau. De ce sa faca Dumnezeu treaba in locul nostru?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu se joaca cu nou sa inteleg noi suntem marionete unui evreu unde e hitler i duc dorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca ar fi acuzat de tiranie si abuz de putere.ori el nu vrea moartea pacatosului ci salvarea lui.in cazul expus de tine trebuie sa termine si cu oamenii rai,cu ateii,cu satanistii,curvarii, betivii, criminalii etc; nimeni nu este fara pacat.si atunci florine, pe cine ar mai salva? ce rost ar mai avea jertfa lui Iisus pe golgota? vezi tu? noi care traim acum si cei care au mur...adormit vremelnic, au avut si avem timp de alegere intre cele doua cai; viata sau moartea.dar Dumnezeu cand s-a intrupat si s-a rastignit a facut-o si pentru salvarea celor ce se vor naste pana la sfarsitul lumii.deci si pe aceia i-a iubit si iubeste.trebuie sa beneficieze si ei de timpul lor.pana cand numarul ingerilor cazuti, va fi completat cu cei drepti de pe pamant care vor merge in rai.de aia nu face Dumnezeu asa cum am vrea noi.si cred ca asa e drept pentru urmasii nostri, si urmasii urmasilor nostri, pana la finele veacurilor.cred ca ai citit ca in confruntarea finala puterile cerurilor vor fi clatinate,dar nu biruite.iar tot ce rau va disparea atunci, si moartea, lacrimile si suferinta vor disparea.eu personal cred ca e un plan bun pentru universul asta.la cat pot eu cuprinde cu intelegerea, asta redusa de pamantean din lut.

| DiamanteleSeSparg a răspuns:

Poate pentru ca a lasat libertatea de a alege,tu sa alegi ce e mai bine pentru tine, sa-ti faci de cap toata viata si sa ajungi in Iad sau sa incerci sa te indrepti pe parcurs si sa ajungi acolo unde-i bine, Rai!

| ღAnaSawakoღ a răspuns:

Buna intrebare

| Glen12345 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu vrea ca dracu sa realizeze ca a gresit si sa se indrepte spre bine si asa toti vom fi mai buni crede-ma stiu ce zic tongue

| Cordi a răspuns:

Fiindca nu exista. laughing

| Cordi a răspuns:

Fiindca nu exista. thinking