| Alphawolf a întrebat:

Daca "Dumnezeu este iubire" de ce trebuie sa fii umil in fata "lui"?

40 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sper sa iti fie utile urmatoarele idei.
Orice analiză a umilinţei trebuie să ţină seama şi de punctul de vedere al lui Dumnezeu. De ce? Deoarece el este Suveranul şi Creatorul nostru. Spre deosebire de el, noi avem limite şi trebuie să ni le recunoaştem. Noi depindem de el. Un înţelept din vechime pe nume Elihu a spus: „Noi n-am ajuns să-l înţelegem pe Cel Atotputernic. El este măreţ în putere" (Iov 37:23). Cu siguranţă, chiar şi numai faptul de a medita la vastul univers care ne înconjoară ne face să ne simţim neînsemnaţi! Profetul Isaia ne invită: „Ridicaţi-vă ochii şi priviţi! Cine a creat aceste lucruri? Este Cel ce face să iasă, după număr, armata lor. El le cheamă pe toate pe nume. Datorită marii lui energii dinamice şi puterii sale nemărginite, niciuna nu lipseşte". — Isaia 40:26.
Iehova este atotputernic, dar şi umil. Într-o rugăciune, regele David a spus: „Tu îmi vei da scutul tău de salvare şi umilinţa ta mă face mare" (2 Samuel 22:36). Se poate spune că Dumnezeu este umil, deoarece el acordă atenţie unor simpli oameni care se străduiesc să-i fie plăcuţi şi le arată îndurare. Figurativ vorbind, Iehova coboară din cer pentru a manifesta bunătate faţă de oamenii temători de Dumnezeu. — Psalmul 113:5–7.
Ştim că Iehova preţuieşte umilinţa slujitorilor săi. Apostolul Petru a scris: „Dumnezeu li se împotriveşte celor trufaşi, dar le dă bunătate nemeritată celor umili" (1 Petru 5:5). Despre felul în care priveşte Dumnezeu mândria, un scriitor al Bibliei a afirmat: „Iehova îi detestă pe toţi cei cu inima mândră" (Proverbele 16:5)

| Doub a răspuns:

Umil=ascultator,supus.Deci,de ce nu ai vrea sa fii ascultator/umil/supus cuiva care te iubeste si care iti vrea binele?

| Holiday a răspuns:

Pentru ca un om umil este mai prost si mai usor de condus si manipulat. Iar de asta s-au prins liderii religiosi din cele mai vechi timpuri si, evident, in povestile lor se regaseste si aceasta tampenie.

| Lawliet14 a răspuns:

Pentru ca este Parintele, Creatorul.

| suffarstar a răspuns:

Asta ma intrebam si eu. Daca Dumnezeu este Tatal,carui tata ii place sa-si vada copiii stand mereu in genunchi in fata sa? Poate doar unui tiran. Plus ca Dumnezeu este definit ca fiind omniscient, atunci de ce oamenii se mai roaga cerand lucruri, cand, teoretic, Dumnezeu stie din'nainte de ce avem nevoie?

| dragos38 a răspuns (pentru suffarstar):

Corect si bine punctat, daca dunmezeu este omniscient nu are nevoie de rugaciunile a 8 miliarde de fiinte umane, stie mai bine ca noi toti, de ce are nevoie fiecare, poate descifra gandurile fiecarui om, e.t.c.si ca o cheste interesanta sunt unii decelerati sau cum or fi care i cere lui dumnezeu, prin rugaciune, sa faca in asa fel incat sa-i cada in cap o caramida vecinului sau sau unii s roaga sa aiba o masina, sau o gacica, sau mai stiu eu ce tampenii, de parca divinitate ar fi la cheremul ltuturor timpitii laughing)) cam sas isi imagineaza unii laughing

| dragos38 a răspuns (pentru suffarstar):

''De ce oamenii se mai roaga cerand lucruri'' pentru ca asa am fost invatati de mici de catre popi, ne-a insuflat frica, sa ne fie frica de dumnezeu, de aceea majoritatea se duc la biserica de frica, ca nu cumva dumnezeu din ceruri sa se supere pe ei si sa-i rupa in bataie.Cum am mai auzit odata la tv duminica la o slujba un preot spunand ''Infricosatoarea judecata a lui I.H.'' deci le insufla frica.mancaiar laughing)

| CrushBoy89 a răspuns (pentru dragos38):

Tu nici macar nu stii ce spui. Vai de voi cei care radeti acum de Dumnezeu, caci va veti plange si va veti tangui amarnic..si nu spun asta ca sa va infricosez ci ca sa va indrept. Spune-mi, frate, cu ce te ajuta sa ai pe lumea aceasta ceva daca pe cealata vei fi supus chinurilor vesnice? Nu pentru Dumnezeu te rogi, omule, ci pentru tine, pentru binele tau. Dumnezeu Isi primeste slava in ceruri de catre Sf. Ingeri. Noi suntem creatia Sa. Nu vezi cat de mici suntem in tot universul? Preotul este slujitorul lui Dumnezeu si el se roaga pentru voi..de ce va impotriviti? Preotul din ce se mai hraneste, cu ce mai traieste daca nici 5 lei maxim nu vreti sa dati la un acatist? Si cat mergem la Sf. Biserica? 2 ore pe saptamana. Duminica de la 10 la 12. Ar trebui sa ne rusinam ca nici atat nu suntem in stare si noi facem misto de lucruri sfinte..nici 2 ore pe saptamana nu ne ingrijim de sufletul nostru si mai zicem ca de ce stam in genunchi, de ce ne rugam si de ce sa fim buni unii cu altii. Nu spun asta ca sa te fac sa crezi cumva sau Doamne fereste sa te infricosez. Pana la urma este treaba ta si mai tarziu vei regreta. De ce nu vrei sa crezi ca Dumnezeu exista si ca iti vrea binele? cum ai aparut tu pe lumea asta? De ce nu vrei sa te bucuri si sa traiesti dupa moarte si vrei osanda vesnica? sad

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Nu pentru Dumnezeu te rogi omule, ci pentru tine, pt.binele tau,tocmai ce am scris mai sus,divinitatea stie mai bine,si ne da fiecaruia cat putem duce,dupa parerea mea, noi cei care ne rugam (cercim, milogim)nu ar trebui sa stam in genunchi sa ne milogim lui d-zeu sau pentru noi, ci doar un simplu gand sa il indreptam catre cer'' multumesc ti-e doamne ca sunt sanatos'' atat.Nu cred ca are nevoie de cercetorie,milogire,rugaciune si sa mai stam si in genunchi,ca in fata unui tiran,hm, ma indoiesc ca divinitatea ar vrea asa ceva, popii da, sa stai in genunchi in fata lor, cum sa nu le placa.

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Noi suntem creatia s-a.Preotul este este slujitorul lui Dumnezeu si se roaga pentru voi.Pai tot universul este creatia s-a, noi suntem rezultatul evolutiei, de la organisme unicelulare la organisme pluri-celulare, suntem mamifere evoluate.Preotul este slujitorul lui, ma indoiesc, cati preoti(popi) atatea biserici, daca eram mai istet m-as fi facut si eu popa, acum asta este.

| CrushBoy89 a răspuns (pentru dragos38):

De ce sa urasti un om care ii slujeste lui Dumnezeu? Nu spun frate ca nu exista si preoti mai putin buni caci "fiecare padure are si uscaturi" dar pentru ce judeci? Stii. faza cu Mass Media e ceva gen: "Bate-voi pastorul(adica preotul) si voi risipi toata turma".Si nu, nu suntem animale dezvoltate ci suntem creati de Domnul din lut si El ne-a dat suflare de viata. Ce pot sa mai spun.din pacate exista si preoti care nu-si fac treaba cum trebuie dar sa cautam sa nu-i judecam caci Duhul Sfant s-a pogorat peste ei si lucraza si in al doilea rand sa-i gasim pe cei care savarsesc aceasta misiune a preotiei cum se cuvine. Exista si preoti buni, stai linistit. De ce vede omul intotdeauna doar partea cea rea si pe cea buna niciodata?

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Pardon,gresesti, multi merg la biserica, si mai ales la moaste la pupat de oase, si daca i intrebi pentru ce fac asta, ''pentru sanatate, pentru mai bine, e.t.c.bat campii laughing) confunda pastele cu craciunul vai de capul lor,majoritatea sunt fara carte,saraci,ticalosi,bisericosi,cam astia umplu biserica duminica, dupa ce ies se duc la baute, la barfit, furturi, injuraturi, e.t.c. laughing))

| CrushBoy89 a răspuns (pentru dragos38):

Of..cat trebuie sa-ti mai vorbesc ca sa crezi? Moastele sunt trupul sfintilor. Sfintii au avut un trup atat de curat si de neintinat de pacat incat Duhul Sfant s-a pogorat peste el si harul ramane acolo vesnic. Asa-zisele "oase" de care vorbesti sunt pline de Duh Sfant. Iarasi vezi numai partea rea, frate.Da, exista si oameni de genul si o sa-ti spun si de ce: pentru ca nu sunt atenti la slujba si sunt ignoranti unii dintre ei. Doi, priveste si partea buna: Sunt si oameni care cred cu adevarat si nu calca poruncile Domnului..deci

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

De ce nu vrei sa crezi in YHWEH, si vreau osanda vesnica, pentru ca YHWEH este zeul vechilor triburi evreice, nu prea avea treaba cu credinta dacilor, ei credeau in Zmolxe nu aveau treaba cu zeul evreilor, cat despre acest Zamolxe s-ar presupune ca ar fi existat in jurul anului 1400 i.e.n. a fost mentionat de Herodot,in fine,ar fi trebuit sa ne pastram religia zalmoxiana, asa cum si cei care l-au respectat pe Confucius nu l-au uitat,noi insa fortati de imprejurari probabil l-am cam uitat pe Zamolxe,desi niciodata nu este prea tarziu.
De unde sti tu ca eu nu cred in nimic, eu zic ca, ar putea fi ceva,dar, nimimeni nu stie exact ce, biblia este depasita,religile actuale sunt depasite,asa cum zicea si liderul religios Dalai Lama ''Religia nu mai este adecvata,nu mai poate oferi raspunsuri societetii actuale''pai daca si asta care crede in reincarnare(eu nu cred)si-a dat seama ca religiile actuale nu mai fac fata,este clar ca sunt false,din fericire pentru popi prostia oamenilor e mare,frica fata de zeul care te ateapta in cer, sa te arunce in pantecele idului,ne-a fost inradacinata de mici si se face la fel si acum, bagandule copiilor in creieras tot felul de mitocanii, ca vor ajunge in iad altii in rai, depinde cat cotizezi la popa, cu cat cotizezi mai mult cu atat locul in rai iti va fi pastrat laughing))

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Sunt si oameni care cred cu adevarat si nu incalca poruncile Domnului....deci, deci, cei care cred cu adevarat in biblie sunt semi-analfabeti, acum cativa ani niste smecheri de popi au umbal cu asa zise moaste si de fapt erau oase de caine, si bunicuta saraca cand i s-a spus de catre cei care au descoperit ca a pupat niste oase de caine, bunicuta a zis sa le fie rusine eu m-am dus crezand ca sunt oasele unui sfant laughing))))))))

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Nu suntem animale evoluate, inseamna ca nu ai studiat indeajuns biologia mamiferele sunt niste animale vertebarate care nasc puii vii si i hranesc cu lapte produs de mamele,dentitia prezinta (molari,canini,e.t.c.)ca si la om urechile medii prezinta ciocanas,nicovala si sacarita, ca si la om,in urma unor studii efectute de cercetatori in medicina s-a constatat ca pielea umana prezinta mici solzi ca si la reptile, bine inteles ca asa ceva nu poti vedea cu ochiul liber, ci cu aparate speciale, la o luna semeni cu un mormoloc, la 3 luni(tetusul ia forma fiintei umane)semeni cu un bebelus de forma unei suzete.primul schelet humanoid dateaza de acum 8 milioane de ani era patruped,pe parcurs fiinta aceasta care se afla in varful lantului trofic a devenit bipeda(crede si nu cerceta asa cum ne indeamna biblia a picat de mult)apropo de sfinti,pentru mine si adevaratii sfinti sunt Galileo,Brunno,Pitagora, Thales, Platon, Aurel Vlaicu, e.t.c.si nu oasele unor mortii (du-te si pupale tu)sper ca nu ai ratat ocazia tocmaI ce a fost Sf.Paraschiva,ai dat un sarut lung acelor oase?laughing))

| CrushBoy89 a răspuns (pentru dragos38):

laughing) ma faci sa rad. Uite frate, daca filosofii sunt adevaratii tai "dumnezei" si mai stiu eu ce, uite ce spun: Dostoevski-"Nu piroanele l-au rastignit pe Hristos, ci iubirea!"; Pitagora- "Dumnezeu geometrizeaza prin intermediul sunetului"; Aristotel-"Frumusetea este darul lui Dumnezeu"; Dante- "Natura este arta lui Dumnezeu cel vesnic"; Petre Tutea- "Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba"; Marcel Proust-"Mi-a spus cineva ca cea mai mare lauda adusa lui Dumnezeu este aceea de a fi refuzat de catre atei, care pot crede ca este atat de perfecta creatia incat se pot dispensa de Creator." Mai vrei? Mai am, nu-ti face griji.

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Tu confunzi divinitatea cu biblia, matematica este stiinta si este in contradictie cu biblia si daca Pitagora a zis asa, ce -i cu asta, asta inseamna ca trebuie sa credem orbeste miturile bibliei, Pitagora nu s-a referit la biblie ci la divinitate, daca s-a referit la divinitate, asta nu inseamna ca ar fi crezut si in mituriile biblice.Aristotel la fel a stiut sa faca difrenta intre mituri si divinitate,stai tu linistit caci toti astia nu au fost ei niste intoxicati religiosi caci altfel nu ar fi ajuns niste genii, cum a fost si Eminescu care si-a dat seama ca religia este o fraza de dansii inventata,(adica o mitocanie)citeste si tu poezia si ai sa vezi ca face diferenta intre divinitate si porcaria asta numita religie.Dar na, ce sa-i faci cu cu astia care se duc si pupa osciore la mortii, nici odata nu o sa se desprinda de de turma, pe cand filozofi astia care i pomenesti au reusit sa se desprinda de prostime, caci altfel ar fi pupat si ei oase.La fel s-a intamplat si cu Leo Taxil a reusi sa se desprinda da prostimea umana,la fel si Galileo si Brunno,chiar daca au avut de suferit dupa acea,deci nu-i baga pe acesti ganditori in aceeasi ciorba cu turma,Erau credinciosi,credeau in existenta unei divinitati,cum cred si oamenii de stiinta actuali chiar si cei atei,nu exclud existenta vreunei inteligente superioare dar ei nu confunda aceea inteligenta cu porcaria numita ''Biblie''
iata iti dau si eu un citat al unui credincios si nu a unui intoxicat religios
Refuz s-a cred ca acelasi dumnezeu care ne-a dotat cu simt,ratiune si intelect, a intentionat sa le uitam rostul'' Galileo Galilei, poate ca nu intelegi ce a vrut sa zica dar, cand vei creste mai mare vei intelege, pana una alta majoritatea care formeza o turma din care faci si tu parte si-au cam uiat rostul, de parca divinitatea le-a spus duceti-va si pupati ciolane, laughing))))))

| dragos38 a răspuns:

D-zeu nu ne-a cerut sa fim umili=modest,simplu,sarac, fara pretentii, sa te supui oricaror tampenii debitate de niste mistici acum mii de ani/ne-am nascut liberi, natura ne-a dotat cu creier pentru a gandi, a cerceta si a descoperi.Singura cheste care cred ca ne cere divinitatea, dumnezeu entitatea divina sau ma rog, este aceea de a ne iubi necoditionat, de a ne respecta intre noi, si sa traim in armonie cu tot ce ne inconjuoara, si nu cred ca a cerut oamenilor sa mearga in fiecare duminica la biserica sa i se inchine sa-i multumeasca ca ne-a creat sau mai stiu eu ce, e ca si cum in fiecare zi te-ai pune in genunchi in fata tatalui tau si i-ai multumii ca ti-a dat viata.Cred ca s-ar suprasatura, chestea aceasta sa fi umil vine de la popi, sa mergi la biserica lor pentru ca au si ei nevoie de bani.

| CrushBoy89 a răspuns:

Hmm...voi credeti ca Dumnezeu are nevoie de umilinta noastra? sau de multumirea noastra? sau macar de slava noastra pe care I-o dam? Nu! Dar toate acestea sunt spre folosul nostru. Odata ce I-ai multumit lui Dumnezeu pentru binefaceri, El ti le inmulteste insutit. De ce nu credeti? Chiar atat de rau v-ati impietrit inimile incat sa credeti ca totul e o intamplare? Nu va uitati la cer, la pamant, ca toate sunt intr-o armonie suprema? Si o sa-mi ziceti:"De ce exista oameni bolnavi, dezastru in lume si numai rele?" Pentru ca acei oameni nu-L cauta pe Domnul. Dostoevski spunea: "Nu piroanele L-au rastignit pe Domnul nostru Iisus Hristos, ci iubirea." Dumnezeu ne iubeste pe toti si nu ne putem da noi seama cat de mult face El asta pentru ca suntem neputinciosi..va credeti destepti la faza cu umilinta incat sa nu cadeti in genunchi in fata Lui? "Cel ce sta in genunchi in fata lui Dumezeu, se ridica in fata vrajmasilor lui!" Asa ca faceti bine fratilor si iubiti-L pe Domnul..De ce nu vreti sa aveti parte de cele bune si pe pamant si in viata cealalta? De ce va impotriviti?

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

De ce exista oameni bolnavi, dezastru si numai rele,
Pai bolile exista din cauza microbilor, virusilor, care si ele sunt forme de viata, doar ca nu le vedem.

| CrushBoy89 a răspuns (pentru dragos38):

Dumnezeu a ingaduit diavolului sa-l ispiteasca pe om sa vada pe cel cu adevarat credincios, cu toate ca Dumnezeu stie inainte cine se va mantui si cine nu, dar ne-a dat posibilitatea sa ne schimbam. In al doilea rand, boala care cade asupra unui om poate fi un blestem sau o binecuvantare. Stii de ce? pentru ca daca este credincios si se roaga in continuu la Domnul sa-l ajute se mantuieste iar cel care Il injura pe Dumnezeu pentru ca nu se vindeca acela se osandeste. Cand esti blonav si crezi si te rogi Dumnezeu ori te vindeca, ori te lasa asa pana la moarte ca sa te mantuiesti. Deci boala poate fi un bine cu toate ca nu ne-o dorim.

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Esti vreun pocait sau, esti popa?

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Boala care cade asupra uni om poate fi un blestem sau o binecuvantare laughing) ebola o fii un blestem sau o binecuvantare? parinte sau pocaitule ce-i fii. daca (doamne fereste)vei contacta virusul ebola consideri ca este o binecuvantare sau un blestem? apropo uite yhweh al tau ar trebui sa trimita acel virus si la mine sa -mi bage mintiile in cap,pentru ca nu mai vreau sa stau in genunchi si sa ma tot rog la el(cersesc,milogesc)crezi ca-l va trimite, sau sa-mi dea o boala asa grea in cat sa nu o mai pot duice laughing)
domnule popa, sau cei fii si nu parinte ( cum zic unii )ca nu esti tatal meu, daca nu reuseti sa mai convingi un crestin ortodox asa ca mine sa mai creada in basmele din biblie, cam pierdeti teren, poate vei reusi cu ateii laughing))) incearca cu eii, poate poate laughing

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Si apropo daca vei capata vreo boala ce alegi, sa te pui in genunchi si sa te rogi la zeul biblic, sau te vei ruga medicului sa te scape de acea boala laughing)?

| CrushBoy89 a răspuns (pentru dragos38):

Bine. Poti sa nu crezi. Si apropo bai "ciocoflendere". Tot ce ai aflat ai aflat de la un pusti de 16 ani, ortodox. "Acum e pe crezute, mai tarziu e pe vazute!"-Pr. Arsenie Boca. Aaa da si Ebola nu vine la oamenii credinciosi caci ei sunt aparati! La tine nu m-as mira. Oricum, cu asta pun punct ca deja vad ca imi bat gura degeaba. O sa vezi tu mai tarziu...sa razi acum ca mai tarziu vei plange!winking Aa da..si Dumnezeu lucreaza prin medic, desteptule. Punct! As putea sa-ti dau 1000000 de argumente ca Dumnezeu este bun si milostiv cu toata lumea si asta am simtit-o pe pielea mea, caci altfel nu as spune. Daca nu crezi, degeaba iti spun. O sa vezi mai tarziu, sa nu spui ca nu te-am avertizat. Punct!

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Eu nu-l injur pe dumnezu,divinitatea,spiritul universului,ci contest mituriile biblice promovate de voi,dupa parerea mea si nu numai,popii ar trebui sa puna mana sa munceasca,sa nu mai promoveze miturii, sa fi popa in zilele de azi, asta nu mai este o meserie(misiune)asa cum spun ei, ci este o pacaleala, doar cei lenesi care le este lene sa munceasca se fac popi, pentru ca ei stiu, ca doar duminica se duc la biserica dau 2 ore din gura catre prosti, si in cursul saptamanii stau bine mersi lenevesc,mai la o bere,vin, o barfa,actualmente se duce o lupta intre oamenii de stiinta si religiosi, sa speram spre binele acestei planete si al fiintei umane ca stiinta va triumfa, se zice ca acest sec. ori va fi religios ori nu va fi deloc, viata vad ca isi vede treaba merge inainte, religia in schimb sper sa nu mai fie deloc.

| CrushBoy89 a răspuns (pentru dragos38):

Stii.fara Dumnezeu suntem nimic. Ma refer la Sf. Treime, Maica Domnului, Sfintii si Sf. Ingeri. Nu vezi, cum am spus si mai jos, ca oameni mari au crezut in Domnul si ignoranti ca unii de aici nu cred in Domnul Hristos! Si preotul este slujitorul lui Hristos. Oricum ar fi el, pentru jertfa aceea adusa lui Dumnezeu, are si el tot ce ii trebuie. Ca Atotmilostivul ii da, caci ii slujeste. Si sa stii ca preot nu te faci daca nu ai respectat canoanele inainte de hirotonie. Nu oricine devine preot, ca sa stii..de-asta spun ca nu e bine sa vorbim asa de preoti. Diavolul lucreaza..isi face de lucru printe noi si de-asta suntem atat de rau-voitori, invidiosi, clevetitori etc cu aproapele sad

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Aha, deci cu un intoxicat, ca sa vezi si sa nu crezi, auzi virusi, bacterile, nu tin cont de credinta cand intra in tine daca nu ai un organism tare te-ai dus.Eu te-am intrebat, daca te imbolnavesti alegi sa ramai in pat ridicand rugaciuni catre yhweh pentru a inlatura boala din tine,pentru ca esti credincios nu? si doar cei necredinciosi se imbolnavesc laughing dupa gandirea ta,sau te vei duce la un medic sa te scape de aceea boala,de exemplu cu timpul vei face piatra la rinichi, daca nu ai si facut,daca nu, ai timp sa tot faci laughingce vei alege credinciosule care pupii ciolane, sa te rogi la yhweh si prin puterea credintei iti va elimina pietricelele laughing)) sau te vei duce la medic sa-ti de-a o reteta, dar ai grija, ca nu toti medicii sunt asa de buni, sa nu pici la vreunul tembel, prin ala lucreza necuratul dupa minmtea ta.Sau alt exemplu daca doamne fereste vei capata vreo scolioza,londroza,spondiloza,crezi ca milostivul zeu te va vindeca, sau te vei duce la un kinetoterapeut sa iti de-a cateva exerciti,pentru a-ti ameliora devierea coloanei,daca nu ai grija, te vei alege si cu scolioza daca nu a inceput deja dar nu stii tu, spondiloza mai tarziu mai pe la batranetii asa, laughing))) eu zic sa mergi pe la medic odata pe an, sa-ti faci analize caci daca vei capata scolioza sau londroza, nu o sa mai scapi cu toata credinta, ta si cu toate rugiunile tale, si cu toate pupaturile de ciolane. laughing))

| CrushBoy89 a răspuns (pentru dragos38):

Vad ca-ti place sa razi happy Lasa. Nu ai cum sa intelegi, caci in tine sufletul e mort. Tu nu simti iubirea lui Dumnezeu. Tu nu ai simtit usurarea aceea de dupa Sf. Spovedanie, tu nu ai simtit bucuria Sf. Impartasanii si pacea sufleteasca. Tu nu ai avut credinta incat sa-ti pui toata nadejdea in Domnul si El sa te ajute. Mai vedem noi happy Nici macar nu are sens ce-mi spui tu acolo. Le rastalmacesti, le amesteci, fara vreo logica ca sa ma derutezi. Eu stiu ca ceea ce tu imi spui e din egoism, teribilism, mandrie si invidie. Un lucru iti mai spun, frate drag."Dumnezeu te iubeste mai mult decat te uraste diavolul"-Origen. Si daca nu te vei schimba, odata si odata milostivirea lui Dumnezeu se va transforma in manie si vei vedea. Nu ne dam noi seama cat de aproape e Dumnezeu de noi. Bafta multa si Domnul sa-ti deschida mintea sa vii si tu la bucurie, la o viata buna aici pe pamant si vesnica dincolo. Domnul sa te aiba in paza! happy

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Nu oricine devine preot,hm, nu prea stii in ce lume traiesti din pacate,sa te lamuresc,daca nu o sa te lamuresti tu mai tarziu,in ziua de azi toti smenarii devin popi,toti ticalosii au devenit popii,daca D.N.A. iar lu-a pe toti popii la purecat majoritatea ar trebui sa stea la parnaie,au inceput dar slabut,in viitor poate o sa vedem mai multi ''slujitori ai domnului''care se ocupa cu contrabanda cu tigari,altii colaboreaza cu mafia,altii sunt pedofili,da, da, astia sunt slujitorii domnului, pe care prea-fericitul Daniel, extrem de fericitul(la banii lui) Daniel i prea mareste, si i fereste de politie.

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Si ca incheiere sufletul e mort in mine,nu simt iubirea lui Dumnezeu,pai daca divinitatea nu si-ar fi dorit cu siguranta nu as fi venit pe lume,sufletul daca ar fi mort, n-as mai fi existat nici macar ca trup,si apropo sufletul acela la care face referire biblia,locul lui nu este in inima ci in creier,se vede ca nu prea citesti cartii de stiinta.
''Dumnezeu se va schimba in manie'' stii mania este o slabiciune umana specifica fiintei umane,si nu divinitatii.
Dumnzeu inseamna iubire, armonie,curaj asa cum au avut-o Galilei,Brunno, Leo Taxil, e.t.c. si nu ne vrea in genunchi sa stam sa ne rugam lui in fiecare zi.I-mi place sa rad ''O zi in care nu ai ras este o zi pierduta''Chearlie Chaplin.
Linistea este un dar, pe care putini il stiu pretui, Poate pt.ca nu poate fi cumparata.Cei bogati cumpara zgomote(Chearlie Chaplin) acest citat li se potriveste de minune preotilor care fac numai show-uri religioase, si se plimba cu oscioarele asa numitor pretinsi sfinti, cum este cazul si lui Papa-Ioan Paul al-ii-lea, cu siguranta l-au bagat la conservat si peste sute de ani o sa-l scoata pretinzand ca a fost un sfant si a savarsit minunii,
Chestea este ca stiinta incearca se explice aceste fenomene cu (mostele)insa Biserica nu prea da voie oamenilor de stiinta sa studieze pe indelete aceasta problema, oare de ce? simplu se stie ca miracolele cand intra in contact cu investigatia stiintifica dispar ca apa cand se evapora din cauza temperaturii.Ir Biserica are nevoie de miracole pentru a intarii credinta turmei.laughing)))))))))

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Si apropo de Petre Tutea cu ce a declarat el ca'' ateii s-au nascut degeaba''eu nu le i-au apararea ateilor, dar sa stii tot ce s-a nascut pe planeta aceasta nu s-a nascut degeaba,nici macar gazele alea care traiesc cateva minute,nu sunt degeaba,fiecare forma de viata are rolul sau bine definit pe planeta aceasta. Petre Tutea a mai facut el si alte declaratii cam neinspirate, dar na, pana la urma, si el a fost un om, singura declaratie careia i dau dreptate a fost ''Cum am putut fi atat de idiot incat sa fac 13 ani de puscarie pentru un popor de tampiti.Da aici are dreptate,,

| CrushBoy89 a răspuns (pentru dragos38):

E vanare de vant ce fac eu aici cu tine laughing Stii ceva? Imi pierd timpu' cu tantalai care nu vor sa inteleaga. Problema ta este ca te crezi un asa-zis "geniu", da-mi voie sa-ti spun. Dumnezeu este Atotmilostiv si Atotdrept in acelasi timp. Dumnezeu iti ingaduie si este bland cu tine dar cand vede ca blandetea si bunatatea Lui nu ajuta, trece si la dreptate. Cu alte cuvinte, aceasta dreptate este tot milostivire, nu rautate. Dumnezeu nu are nimic rau in El ci te pedepseste ca sa te indrepti, pentru binele tau. Si la faza cu statul in genunchi, rugaciune etc, cum bine am mai spus, nu pentru Dumnezeu faci asta, ci pentru tine. Dumnezeu nu a uitat de tine si niciodata nu o sa uite. El te indeamna la rugaciune ca sa vada ca nici tu nu ai uitat de El, nu te obliga sa te rogi. Rugaciunea este o convorbire cu Dumnezeu, o legatura directa pe care o faci spre binele tau avand in vedere faptul ca Domnul ne-a dat libertatea sa alegem binele sau raul. Cu alte cuvinte, rugandu-ne Ii aratam lui Dumnezeu ca alegem binele, nu raul. Da, Dumnezeu asculta si cea mai mica rugaciune oricand si oriunde chiar si cu mintea. Daca este facuta cu dragoste fata de El, cum sa nu te ajute? Hai gata te rog..deja devii enervant. Treaba ta ce faci, eu te-am avertizat. Sa te ajute Domnul Iisus cu Preasfanta Maica Sa sa nu mai faci ce ai facut pana acum si sa vi la cunostinta adevarului. PUNCT.

| Alphawolf explică (pentru CrushBoy89):

Nu te supara, dar sunt nevoit sa intervin... si sa ti-o spun pe romaneste. Aberezi incontinuu(si dezastru), esti inconstient. Faci niste afirmatii de te doare mintea! De unde stii tu toate alea... si ce suport ai pentru ele? Ai extras ce ti-a placut din Biblie si ai interpretat cum iti convine? Ai adoptat ideile(nefondate) ale unor "sfinti"? Asa fac copiii. Te rog nu fi inconstient, doar cu afirmatii si incapatanare nu rezolvi nimic, este nevoie de mult mai mult. Afirmatii orice copil poate face. De obicei copiii au adevarul lor, subiectiv(dictat de slabiciuni).

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

laughing) de unde ai dedus ca ma cred eu un geniu, cand am spus genii m-am referit la oamenii de stiinta nu la mine laughing) Dumnezeu este atotmilostiv deci manifesta o compasiune pentru cei saraci, aflati in suferinta, eu nu sunt nici sarac si nu sunt nici in suferinta.
Dumnezeu nu este rau dar ma pedepseste, pentru ce? ca nu cred in prostiile din biblie?laughing nu stiu care este mai tantalau.
Sa te ajute Domnul Isus cu Preasfanta Maica s-a.In legatura cu personajul biblic I.H. am si aici mari rezerve in ce priveste existenta s-a, si chiar daca ar fi existat a fost un simplu om, si nimic, mai mult, nici un document istoric nu mentioneza de personajul Biblic Isus Hristos, nici Flavius Josephus istoricul evreu care a a trait intre anii (37 -100 e.n.)a scris Antichitati iudaice si Razboiul evreo-roman nu a pomenit de nici un Isus Hristos, ciudat.repet, Divinitatea nu ne vrea in genunchi ci sa ne folosim de toate calitatile cu care ne-a dotat, Mosul cel cu plete albe si barba alba, asa ni-l descrie biblia laughing nu are altceva de facut decat sa asculte rugaciunile a peste 8 miliarde de fiinte umane,oare ce facea zeul crestinilor inainte de creatiia divina? pregatea iadul pentru cei care nu merg duminica la biserica, si refuza sa le mai de-a popilor niscai banii,sau refuza sa faca acatiste(imn de lauda inchinat lui dumnezeu)numai dictatorilor le placea sa li se aduca laude, simteau nevoia sa fie laudati.Iar cine nu era cu ei erau considreati dusmani clasei, parca chestea aceasta mai apare pe undeva..., aha, da chiar personajul biblic I.H. a spus ''cine nu este cu mine este impotriva mea'' adevarata intelepciune, m-a lasat fara grai, de fapt cred ca, Isus Hristos a fost facut fiul lui Dumnezeu de catre imparatul roman C-tin cel mare, la Conciliul de la Niceea (325)pana la aceea data teza general acceptata de biserica era ca Dumnezeu si Isus nu sunt fiinte identice,ci numai asemanatoare,C-tin cel Mare a obligat membrii conciliului sa accepte teza unitatii indisolubile intre Isus si Dumnezeu,laughing)si uite asa un evreu obisnuit, a ajuns fara voia s-a fiul divinitatii,putina istorie nu strica. deci repet dumnezeu nu ne vrea umili in fata s-a(modesti,saraci,simpli fara pretentii)tu zici ca ne-a dat libertatea sa alegem binele sau raul,pai omul a ales calea cea stramba,a razboaielor, multe fiind din cauza religiilor, pe care voi pocaitii sau ce-ti fii o sustineti ca niste tantalai, si imbacsti cu docme religioase create de criminalul C-tin cel mare, care a actionat cica sub semnul crucii laughing)

| dragos38 a răspuns (pentru CrushBoy89):

Sau cum a zis CarlSagan, Mosul din ceruri(cum il descrie biblia)te iubeste neconditionat CrashBoy89 dar,cu anumite conditii, sa fi sarac,fara pretentii, sa stai in genunchi sa-i aduci acatiste(sa-l lauzi)sa crezi fara sa mai cercetezi, caci altfel, mosul cu barba alba, te da pe mana lui Aghiuta, Aghiuta asta nu o fi imbatrinit si el, la naiba happy

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Apropo crushboy 89 vad ca nu ti-ai corectat greseala, daca citesti mai atent eu nu am zis ca suntem animale dezvoltate laughing)) ci fiinta umana a evoluat, deci este o mare diferenta intre a evolua si a se dezvolta, dar ma rog, se mai intampla suntem supusi greselilor, nu?

| CarlSagan a răspuns:

Dumnezeu te iubeste neconditionat.Dar cu anumite conditii! laughing

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Pentru că Dumnezeu nu este iubire.