| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu exista de ce nu face un miracol imens sa traim in fericire vesnica si sa nu mai avem boli,suparari etc. Unii oameni au o soarta cumplita si unii foarte cumplita:stau la pat,au cancer,au tumori sau alte boli grave, altii traiesc in saracie si acesti oameni nu au meritat sa primeasca asa ceva.si unii traiesc in bogatie,fericiri materiale, le merge bine in viata.Adica Dumnezeu sta acolo bine mersi in ceruri si ne priveste de sus de o VESNICIE cum noi suntem mici si prapaditi si ne chinuim dupa porunca lui ca zice el ca trebuie sa intalnim multe dificultati in viata!? Voi ce parere aveti?

Ateii care raspund ca Nu exista Dumnezeu, sa argumenteze tot ce am zis mai sus.

103 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Avem nas, ochi, urechi, creier, (cel din urma cam lipseste), deci nu e greu sa facem diferenta dintre adevar si minciuna. Povestile false si minciunile se regasesc in proportie covarsitoare in scrierile religioase care tind sa inlocuiasca realitatea cu fantezia si minciuna. In felul asta cei naivi ajung sa creada in existenta lui Dz si nu sunt putini. Un propagandist religios iti arunca imediat in fata aberatia ca "Dz te iubeste" si te crede din start oligofren, retardat, orb, surd si avid de minciunile si povestile false din scrierile religioase. Cu multa lipsa de bun simt si de rusine iti infatiseaza o realitate inexistenta si te indeamna sa crezi toate aberatiile si minciunile. Din start te face pacatos si netrebnic, sclav si marioneta a unui Dz fictiv care te iubeste, te ajuta si te izbaveste. Deci e bine sa crezi in minciuna? E bine sa asculti de mincinosi? Eu zic ca nu, dar fiecare e liber sa faca cum il duce capul.

| RAY a răspuns:

Înainte de creatie nu era nimic,iar creatorul asta a avut o idee asa ca a predestinat absolut totul,el nu poate interveni asupra planului lui,daca o face inseamna ca a gresit, desi da tot raul si binele sunt create de dz,satana face voia lui dz,asa ca dz a știut totul inainte de creatie,nu exista liberul arbitru, de exemplu satana de ce nu se poate schimba in bine? De ce nu o da o sansa? Ca e deja e predestinat, iisus nu a fost upgrade si nu anulat nimic si nici nu a adus nimic, ca vechea lege este perfecta, iisus spune asta am venit sa împlinesc, e un fel de un mic uptate deja predestinat

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Mai ales la sectancti te spala pe creier si devi sclavul lor

| CostinAlamariu a răspuns:

Gandeste-te ce s-ar intampla daca toti am trai in fericire lumeasca, ca exista doua feluri de bucurii: cele lumesti si cele dumnezeiesti.

Daca am trai toti in fericire lumeasca si trecatoate nu am fi niciodata impliniti cu adevarat. Am duce o viata confortabila fara nicio boala si cu toate doleantele satisfacute, dar intotdeauna am simti ca lipseste ceva si asta ne-ar înebuni pe toti.

Daca totusi fericirea dumnezeiasca e mai mare si te poate implini cu adevarat atunci oamenii au nevoie sa treaca prin greutati ca sa-si aminteasca de fericirea vesnica care ii asteapta daca acestia si-o doresc cu adevarat. Chinurile si greutatile pe care le suferim aici pe pamant sunt o sansa imensa pentru noi ca sa ne transformam si sa progresam in iubirea fata de Dumnezeu. De ce sufera unii mai multi ca altii? Asta tine de persoana, de mostenirea lui genetica, de crucea pe care o are de purtat si asa mai departe. Dar Dumnezeu nu este nedrept. Daca ne-a dat o cruce grea atunci ne asteapta si o mare rasplata daca o ducem cu demnitate. In schimb daca Dumnezeu ne-a dat multe bogătii materiale ni le-a dat ca sa ne ajutam aproapele cu ele, nu ca sa traim in lux. Fiecare lucru bun pe care ni le-a dat Dumnezeu este pentru ajutorarea aproapelui, sa nu uiti asta.

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Exact. Asta e scopul religiei, sa conduca masele de creduli si sa obtina profit de pe urma lor.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dupa mintea ta, nu poti trai bine daca altii nu traiesc prost si nu poti trai bine, daca nu ai trait rau. Deci nu zici bine. Eu zic ca se poate trai bine de la inceput si pana la sfarsit. Cat despre fericirea dumnezeiasca, aceea nu e decat o amagire, o aberatie a mintii, o minciuna a celor care traiesc din religie si care ii exploateaza pe naivi cu promisiuni si amenintari mincinoase. Un credincios naiv e indemnat de smecherii "religiosi" sa renunte la placerea vietii in schimbul fanteziei vietii vesnice. Credulul ii slujeste pe propagandistii religiosi si crede toate minciunile pe care acestia i le spun. In felul asta credulul da o parte din munca lui propagandistilor religiosi si acestia duc o viata indestulata, cu munca putina. Credulul primeste in schimb minciuna si fantezie cat cuprinde si iluzia unei vieti mai bune dupa moarte. Dumnezeul cel iubitor il iubeste pe credul si il chinuieste pana la moarte.

| RAY a răspuns:

| TwentyOneWay atunci de ce alegeti materialismul voi crestini? ceea ce afirmi acolo este o mare ipocrizie, preoti cu vile si masini scumpe, crestini merg la spital nu sta acasa sa le vindece dumnezeu, daca alege lumea cereasca nu v-ati aduna averi pe pamant si v-ati ajuta intre voi, deci e o minciuna ce ai scris

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Nu e doar vina lor, romani mai ales vor sperante false, iluzi, nu vezi ca de 30 de ani aleg acelasi, nu vezi ca 75% vor explicati suparanturale, cred in horoscop, vrajitorie, poporul roman e ultimul la capitolul educatie stiintifica, du-te si intreaba 1000 de romani ce inseamna un echinocțiu nu cred ca 1% ar stii si vb serios

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Asa este. In cazul asta religia e perfecta pentru cei care vor sa gandeasca altii pentru ei. E viata lor si pot sa faca ce vor cu ea.

| SingleForOne a răspuns:

A făcut asta odată, de ce ar mai face încă odată, totul de la început? Dumnezeu, și Fiul său, și toată orânduirea divină ne spun să respectăm acea imagine de perfecțiune, dar noi, omenirea, nu vrem. Toată lumea divină li se va da celor ce-L respectă pe Dumnezeu, și întreaga Lui creație. Cei care nu vor să învețe, și să respecte, sunt sortiți morții, atât creștinii, cât și ceilalți oameni.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

"Dupa mintea ta, nu poti trai bine daca altii nu traiesc prost si nu poti trai bine, daca nu ai trait rau."

Total gresit si asta demonstreaza ca esti total pe langa subiect. Nu am zis niciodata asa ceva si data viitoare daca nu vrei sa te mai faci de ras ai face bine sa citesti pana intelegi. Aviz faptului ca vreo 40% din adolescenti si tineri sunt analfabeti functionali...

Si religia nu e o fantezie asa cum zici tu. Dumnezeu chiar exista. Ar fi ilogic sa nu exista. Pe ce fundament sa logica si ratiunea daca nu e in mintea divinitatii? Tu crezi ca logica exista asa de sine statatoare? Nonsens

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Un credul sau un propagandist religios nu poate sa spuna altceva decat ca ceea ce spune el e adevarat, chiar daca nu e asa. Dumnezeu e inutil din toate punctele de vedere, cu exceptia faptului ca produce explicatii absurde pentru unele lucruri adevarate. In rest e fictiune utila propagandistilor religiosi. Un credul sau un propagandist religios se straduieste sa faca din negru alb si din alb negru si reuseste, cand are in fata indivizi care nu gandesc, care cred orice li se spune si care accepta sa gandeasca altii pentru ei, dar e treaba fiecaruia cum isi randuieste viata si daca se lasa sau nu inselat cu povesti absurde si fanteziste. Eu acum nu fac decat sa pierd timpul degeaba, ca nu am nici un folos din ceea ce fac acum. Fiecare are capul lui si e datoria lui, nu a mea sa perceapa realitatea asa cum e. Nu am speranta sa ma fac inteles de cei care nu gandesc, deci e OK asa cum e. Eu imi spun parerea despre fenomenul religios si cine are o alta parere e liber sa o aiba si e totul in functie de idivid si de puterea lui de intelegere.

| KR0NSTADT a răspuns:

Alegerile oamenilor nu sunt problema lui Dumnezeu. Fiecare își alege calea. Nu există boli și suferințe gratuite. Ele sunt urmările unor alegeri făcute în viața asta sau în alta.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Dumnezeu nu este acolo sus ci este ȘI acolo sus pentru că este și aici jos(Ioan 14-16). Dumnezeu Duhul Sfânt este cu noi pe Pământ.
Mai întâi să dovedească păcatul(lumea păcătoasă), apoi face minunea despre care vorbești.

| raMLesS a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Esti un incuiat, arogant si egoist.

| Whateverrr a răspuns:

De fapt, Dumnezeu chiar a facut "miracolul" despre care vorbesti, prin faptul ca ne primeste in cer pe toti cei ce credem in jertfa lui Iisus. Viata de pe Pamant e ca o secunda pe langa eternitate, deci suferintele de aici nu merita sa fie comparate cu slava viitoare.
Si Dumnezeu vede lucrurile dintr o perspectiva superioara fata de noi, care privim doar aparentele. El este drept si nu ramane dator nimanui.

| Holiday a răspuns (pentru Whateverrr):

De fapt spiridusul a facut, conform povestii iudeo-crestine, urmatoarele "miracole":

A creat niste entitati (ingerii) care, ca orice e facut de el cica ar trebui sa fie perfecti. Dupa un timp, unii s-au defectat. Esec total.
Apoi, ca sa demonstreze ca totusi se pricepe, a facut oamenii, perfecti, nemuritori, ce sa mai, vis. Nu dupa mult timp, ce sa vezi, s-au defectat si astia.
Dar nu-i problema, a gasit solutie si la asta. A dat un factory reset (Potopul) si i-a curatat pe toti, mai putin cativa care ii pareau ca functioneaza bine. Degeaba, esec total, tot s-a defectat creatia lui magnifica.
Cica urmeaza un nou factory reset (Apocalipsa), dar cine il mai crede ca rezolva ceva dupa atatea esecuri...laughing

"Si Dumnezeu vede lucrurile dintr o perspectiva superioara fata de noi..."

Faptul ca nu intelegi cum "vede" spiridusul lucrurile nu inseamna ca e superior, ci ca e atat de tembel punctul de vedere si fara sens, ca ori il trimiti la naiba, ori crezi pur si simplu ca prostu`, fara sa intelegi.
P.S.: Apreciez totusi ca recunosti ca nu intelegi nimic din povestile spiridusului. Mai nasol e de altii care sustin ca le si "inteleg".

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Inca de cand te nasti esti un pacatos, pentru ca aia fara judecata si minte au mancat un mar

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Da, e o poveste fantezista, absurda. Nu stiu cum de s-a putut gandi cineva sa scrie o asemenea poveste si cum de exista atatia oameni care o accepta ca fiind ceva real si corect.

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Probabil ca in felul asta cu povesti stupide religia colecteaza toti indivizii cu capacitate mai redusa de procesare a informatiei, deci cu minte mai putina.

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Desigur cei mai prosti oameni traiesc in tari sarace

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Uita-te la america de sud catolica vs cea de nord protestanta dar care au pus accent pe a face cv nu pe biserici, bine nu se compara america aia vechie de nord cu agnostici la putere vs america de nord unde 40% fac cutremure cand merg pe strada,uite japonia,korrea de sud,china,vezi unde sunt aia, in ro nu sunt in stare sa faca un pod, un drum ceva, chinezi nu a facut nici un razboi, sunt un popor pasnic si nu sunt crestini, care popor crestin e pasnic?

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Asa este. Religia intuneca mintea cu povesti absurde. Religia e impotriva stiintei si in felul asta va pierde ce a castigat.

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Se vede ca si in pandemie, in loc sa sprijine distantarea sociala, religia sprijina raspandirea virusului.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru raMLesS):

"Observe which side resorts to the most vociferous name-calling and you are likely to have identified the side with the weaker argument and they know it."
Charles R. Anderson

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

Nici macar nu esti in stare sa te angajezi intr-un argument onest si cinstit. Nu stii decat sa repeti aiurea ce ai auzit in alta parte.
Daca voi ateii ati face si altceva in afara de insulte penibile si țipăte de frustrare poate v-ar lua lumea in serios. Te-am intrebat care e fundamentul filozofic al Logicii. Care e justificarea ta epistemologica pentru baza gandirii rationale? Habar nu ai, dar eu îs ala care crede povesti, eu îs ala credul. Tu crezi un miliard de lucruri complet nejustificate in fiecare zi, fara sa aplici scepticism si mai ai tupeul sa zici de altii ca accepta conceptii ce tu nu le poti accepta? Ipocrizia ateului e atotprezentă.

| raMLesS a răspuns (pentru CostinAlamariu):

N-ai dreptul la opinie.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Probabil ca pentru a vedea minciuna evidenta si puerila din religia fantezista e nevoie de studii academice. Trebuie sa fii doctor in multe domenii ale stiintei ca sa-ti dai seama ca Dumnezeu e o minciuna. Cand iti spune cineva ca exista Dumnezeu nu mai ai cum sa-l contrazici. Trebuie sa il aporobi neconditionat pe detinatorul adevarului absolut si ajungi direct in Rai si traiesti o viata vesnica alaturi de tatal ceresc. Dumnezeu nu se vede din cauza ca e pe lumea cealalta si doar acolo poate fi gasit la pachet cu iubirea si cu ajutorul Lui pretios. Religia de aceea e impotriva stiintei pentru ca nu are nici o treaba cu stiinta. E legata mai mult de controlul maselor de naivi pentru a obtine bani si putere. Daca religia ar sprijini cunoasterea si-ar pierde din enoriasii creduli, pentru ca religia e bazata pe povesti primitive si inventate. Un om invatat nu mai e dispus sa asculte povesti false inventate, absurde si primitive care nu folosesc la nimic. Religia nu ajuta oamenii credinciosi cu ceva concret. Le vinde doar iluzii. Cand credinciosul se imbolnaveste sau are nevoie de ajutor, religia nu are cu ce sa il ajute. Merge omul la spital si daca se poate scapa, daca nu moare si totul merge inainte, iar Dumnezeu ii iubeste pe toti: "Dumnezeu te iubeste pana te prapadeste".