| LoveToHate a întrebat:

De ce Dumnezeu nu face un miracol, ca sa arate ca exista?

71 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Dumnezeu face minuni daca gaseste oameni potriviti.O, daca ar vedea toti oamenii minunile Lui!

| Angel0 a răspuns:

Vrei sa ramanem fara atei?
Asa au si ei un rost in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru the2k):

Nu exista rai si iad.
Deci raspunsul tau =0.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru the2k):

Esti ateu incepator, am inteles.Confunzi credinta cu crestinismul.
Mai exista si alte religii, dar cum am mai spus asta se invata in clasele mai mari.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Dumnezeu nu face miracole vizibile pentru ca toti cei care nu-l iubesc sa vina la El doar din interes. (Scrie in Biblie) Marcu 4, 12. pentru ca "mãcar cã privesc, sã priveascã si sã nu vadã, si mãcar cã aud, sã audã si sã nu înteleagã, ca nu cumva sã se întoarcã la Dumnezeu si sã li se ierte pãcatele." Dumnezeu face zilnic nenumarate minuni dar nu pot fi vazute sau intelese de toti oameni (vezi mai sus motivul).

| venusdoom a răspuns:

Booon,acum stim cine e un bun crestin si citeste Biblia... Daca vrei miracole "adevarate" uita te in ea. Chiar si in zilele noastre se petrec minuni: plang icoanele si statuile, desi e destul de usor de contestat asemenea chestii. Statuile astea "plangatoare" sunt fotografiate sau filmate abia dupa ce au terminat cu plansul, dar chimia si putina imaginatie au ajutat intotdeauna stigmaticii si escrocii, sarlatanii etc.

Răspuns utilizator avertizat
| TheBlueWolf a răspuns:

Este foarte simplu si logic. Deoarece nu exista. Sunt milioane de dovezi mai plauzibile sau mai putin care sa dovodeasca inexistenta sa pe cand o singura dovada ce ii promoveaza existenta si aceea este o corcitura rasa in batjocura de incapacitatea oamenilor de a adera la secolul 21 si accepta ca viata este o jungla fara un acoperis deasupra care sa ne protejeze de flegmele care se avanda asupra noastra trantindu-ne la pamant unde vom ramane pana ce acceptam viata asa cum este si ne trezim la realitate. Societatea este una mizerabila. Daca dumnezeu exista, in mod evident doarme. Decat daca te uiti prin aceasta usa intredeschisa in negura societatii si vietii iti dai seama de asta, crapatura infama si filosofica ce constituie unica solutie pentru imbunatatirea vietii si planetei. Bomba atomica, dezastrul in masa, extinctia rasei umane. Iar in momentul in care vom arde din temelii si la propriu si la figurat lumea va urca in sfarsit privirea intrebandu-se " De ce am crezut in asa ceva?".

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

De unde stii tu copchilo ca nu o facut. Poate chiar acu 1 minut cineva a scapat dintr-un accident

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu exista logic, vezi ca daca gandesti o sa arzi pe veci in iad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Simplul fapt ca te trezesti dimineata este o minune.In viata fiecaruia au loc minuni, doar ca unii le pun pe seama norocului(care in ortodoxie nu exista, iar altii pe seama lui Dumnezeu.Si daca ar face asa un miracol si ni s-ar arata tuturor, ne-ar implini toate dorintele ca printr-o magie, atunci unde ar mai fi dovada noastra de iubire pentru el? ''fericit cel ce n-a vazut si a crezut!''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De-a lngul timpului, Iehova a făcut mukte miracole prin care să arate că există.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Era ceva intr-o pilda cu saracul Lazar...
Atunci cand a murit bogatul si s-a dus in iad, l-a rugat, indirect, pe Dumnezeu sa le dea de veste fratilor sai ca vor ajunge in acelasi loc daca fac prostii, dar a primit ca raspuns ca, chiar daca s-ar scula si mortii din morminte, cei ce nu cred, tot nu ar crede si e destul de adevarat.
Daca ti-as spune de Lumina Sfanta, tu ai spune ca e un trucaj.

| Raiden a răspuns:

Dumnezeu poate face orice, un singur lucru NU VREA sa-l faca... sa te faca sa crezi in El, trebuie sa-l descoperi tu...

| rocco09 a răspuns:

Ateismul ce miracole a facut de are atatia adepti la rubrica asta? De ce ceri de la cineva mai mult decat de la altcineva! Care de asemenea nu poate demonstra ca e o teorie credibila! Iar mai apoi daca nu a facut in viata ta nu inseamna ca nu face! Daca cineva ti-ar spune ca a trait o minune ai crede? Ma indoiesc

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

"Ar fi inspaimantator sa crezi ca din tot acest cosmos atat de armonios, desavarsit si egal cu sine, numai viata omului se petrece la intamplare, numai destinul lui n-are nici un sens."Mircea Eliade

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Sa nu citeasca inferno ca i-l contrazice pe Eliade, cum ca cosmosul nu ar fi desavarsit, si nici prea armonios!

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Cosmosul poate sa fie desavarsit si armonios, noi oamenii il facem imperfect prin ipocrizime, ignoranta, etc.Nu cred neaparat in Dumnezeu, dar imi place sa cred ca viata mea nu se petrece la intamplare.

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Ateismul ce miracole a facut de are atatia adepti la rubrica asta?
ateismul nu are ca baza asa zisele minuni ca voi

care teorie nu poate fi credibila cea a creatiei sau cea a evolutiei, de ce esti un ipocrit teoria creatiei nu ofera nici o dovada stiintifica decat basme

| Alphawolf a răspuns (pentru rocco09):

"Existenta este complexa, universul este desavarsit". Oare de unde le scoateti oameni buni? Relativ si subiectiv.

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Care teorie atee ofera dovezi stiintifice ale originii universului? Si ce treaba are asta cu ipocrizia?

| rocco09 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu am zis eu asta, cearta-te cu Eliade prietene!

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Teoria big bang ai auzit de ea ofera dovezi stiintifice destule, ipocrizia te defineste sti prea bine

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Da-mi voie sa filozofez afirmatia ta! Faptul ca nu crezi in Dumnezeu e dreptul tau, si pe urma asta nu are nimeni nimic de pierdut, nici eu nici Dumnezeu, singura care are de pierdut esti tu DACA si numai daca teoria crestina e cea adevarata! Prin urmare nu faci nici un rau universului prin modul in care crezi!
Spuneai ca iti place sa crezi ca viata ta nu se petrece la intamplare, ca are un sens, ceea ce vrei sa afli e ceva care sa iti dea linistea sufleteasca indiferent daca ceea ce crezi este real sau nu, sau mai bine zis esti dispusa sa iti faci din o minciuna principiu de viata doar pentru faptul ca te face sa te simti bine sau esti dispusa sa afli adevarul chiar daca nu e tocmai cum ai vrea tu sa fie?

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Big Bangul.Ti-am mai expicat cum s-a format, cand ai intrebat de unde exista materia sau ceva de genul.Cand spun "ipocrizime, ignoranta", ma refer la faptul ca oamenii pot trai in armonie, daca nu ar mai exista ipocrizimea.
Scuze nu ma exprim prea bine, nu sunt romanca.

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

"Imi place sa cred ca viata mea nu se petrece la intamplare."Cand spun chestia asta ma refer la faptul ca vreau sa fac ceva cu viata mea, sa produc ceva ca oamenii sa-si aduca aminte de mine cand voi muri.Imi place sa cred ca cineva m-a adus aici pentru un scop, apoi dupa ce voi muri persoana mea va exista doar in amintirea oamenilor.

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Multumesc de apreciere, insa o teorie ramane teorie pana poate fi dovedita experimental, mai apoi teoria big bang porneste de la ipoteza existentei a ceva "Teoria nu este aplicabila mai devreme de momentul "zero" + 10–43 secunde; pentru că se izbeste de „zidul Planck" (știința este încă incapabilă să explice comportamentul atomilor în condițiile în care forța de gravitație devine extremă, așa cum era cazul în universul de 10–33 centimetri)."" Plus ca ar mai fi multe minuni pe care ar trebui sa le crezi in ce priveste dezvoltarea ulterioara a universului, de ce s-a dezvoltat asa si nu altfel la care oamenii de stiinta dau din umeri, si evolutia la randul ei are inca multe necunoscute pe care trebuie sa le crezi desi nu le explica nimeni in ce priveste unele specii, si nu putine, dar daca bagi capul in nisip ai impresia ca le stii le toate! In urma cu 50 de ani fratii tai bateau cu pumnul in masa ca materia spatiul si timpul sunt vesnice si au masacrat pe multi care nu credeau asa! " Charles Darwin, cel care a iniţiat teoria evoluţionsită, care a avut şi are o extraordinară aderenţă la mase; Teorie de care nici măcar autorul nu era sigur că e bună, căci, în 1859, în cartea sa «Originea speciilor», Charles Darwin scria: "De ce, dacă speciile au descins din alte specii, prin gradaţii insensibile care ţin de detaliu, (de ce), nu vedem peste tot nenumărate forme de tranziţie?". Acest lucru este scris în capitolul VI - Dificultăţi ale teoriei.

Oameni de "știință", atât dintre cei moderni cât şi dintre cei contemporani, care cred "adevărul şi realitatea" evoluționismului au plecat în căutarea acestor forme de tranziţie şi, de atunci, tot caută…dar nu au găsit nimic.
Şi dacă nu au fost găsite formele de tranziţie mult râvnite…atunci au fabricat ei fosile şi le-au prezentat ca forme de tranziţie!"
Dar nah la ateism tot e stiinta, si de restul minuni nedemonstrate doar crezute cu sinceritate!

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Si daca ai fi sincera, cand o sa fii un bulgare de pamant o sa te intereseze ce-o sa gandeasca ceilalti despre tine? Daca totul se termina la moarte nu isi are nici sens si nici scop viata, nici motivatie sa fiu moral, bun drept samd!
Traieste clipa de ce sa iti para rau mai apoi ca puteai sa fii mai fericita dar ai trait pentru altii, ca sa ai o imagine de care oricum nu o sa iti mai pese!

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Ma la ora actuala singura teorie care detine dovezii este teoria evolutiei, de ce nu oferiti voi crestini vreo dovada?
ateismul inseamna negarea zeiilor nu are nimic de a face cu stiinta

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Cum de exista negri?

| GodBlessYou a răspuns (pentru RAY):

"ateismul inseamna negarea zeiilor nu are nimic de a face cu stiinta "

Aici iti dau mare dreptate, se pare ca multi credinciosi nu pot intelege acest lucru.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Simpuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!
Pentru ca nu exista.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Simpuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!
Pentru ca nu exista.

| vitbsk a răspuns:

De ce ar face Dumnezeu miracole, pentru cei care nu cred în ele?

| LoveToHate explică (pentru vitbsk):

Ca sa-i faca pe acei oameni sa creada in el, sa nu mai aiba indoieli.

| vitbsk a răspuns (pentru LoveToHate):

Mântuitorul Hristos a făcut multe minuni în vremea propovăduirii şi cu toate acestea oamenii puneau la îndoială originea lor divină.
Erau mai preocupaţi să citească semnele naturii, decât să-l asculte pe Fiul lui Dumnezeu.
Dacă, atunci oamenii nu credeau în minuni, de ce ar crede acum după 2000 de ani în plină eră tehnologică?
Totuşi, Dumnezeu a rânduit în fiecare secol pentru fiecare neam credincios, aleşi care au atins sfinţenia încă din timpul vieţii.

| MsGringer a răspuns:

Esti cam in ceata tu asa.In primul rand,un miracol destul de evident este ca existam si ca existi.Tu te-ai uitat la tine,la cei din jur sa vezi ce a creat El? In al doilea rand,uite-te la natura,la animale,gaze,pesti,pasari,tot felul de vietuitoare,la mediul inconjurator,munti,ape etc., soarele,planetele,galaxia,cerul,stelele, vantul, ploaia, tornadele, tsunami si altele.Cred ca esti destul de "orb" daca ai ajuns la concluzia ca Dumnezeu trebuie sa faca un miracol ca sa arate ca exista.

| Ovidiu11 a răspuns:

Un miracol este ca traim zi de zi.

| Rooobi a răspuns:

Parerea mea e ca Dumnezeu exista si el a creat tot.Eu sunt crestin si stiu ca majoritatea oamenilor nu merg la Biserica din lipsa de timp, au altceva mai bun de facut etc. dar totusi mi-am facut si eu timp liber si intr-o duminica am fost la Biserica si am ramas uimit cata lume era de toate varstele chiar. Desi unii nu cred, altii cred, mai sunt si multi care cred si o si dovedesc.

| Rooobi a răspuns:

La intrebare raspund tot cu o intrebare de ce sa faca un miracol ca sa arate ca exista, daca a facut-o deja de nenumarate randuri? acum sincer ganditi-va macar odata gand ati avut o problema si v-ati rugat niciodata nu vi s-a indeplinit rugaciunea? daca ziceti nu ori nu recunoasteti ori mintiti( chiar daca inseamna acelasi lucru).

| Paywa a răspuns:

Ai auzit de minunile pe care le-a facut Iisus (ca a vindecat orbi, a transformat apa in vin etc) care ne tot sunt pomenite la religie?
Si minunile se intampla din viata de zi cu zi, de exemplu: oamenii aceia care se trezesc din coma dupa nu stiu cati ani., sau cand o masina a facut accident si au murit n oameni la mai putin un metru de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveToHate explică (pentru Paywa):

Bine spus, doar am auzit de minunile pe care le-a facut, dar nu am vazut.De ce nu sunt vizibile si in prezent minunile lui?
Doctorii ii ajuta pe acei oameni care se trezesc din coma. Exact tu ai spus:"o masina a facut accident si au murit n oameni la mai putin un metru de tine."De ce Dumnezeu nu a facut o minune sa-i salveze?

| Paywa a răspuns (pentru LoveToHate):

In privinta doctorilor gresesti, atat timp cat ai fost in coma 10 ani, ai fost conectat la niste aparate si brusc dintr-o data te trezesti, desi doctorii au zis clar ca nu mai e nicio speranta. Asta e minune, doctorii n-au nicio treaba. Si cand ti-e scris in frunte sa mori, ei bine, mori.
Daca vrei sa crezi in Dumnezeu, crezi. Daca nu, poti sa fii ateu si gata, nimeni nu te obliga sa crezi in El.

| TheBlueWolf a răspuns (pentru Paywa):

Exact ce spuneam despre aceasta PROSTIE infantila care ne invadeaza creierele.Ne scufunda in agonie eterna ca pe tine. Tu numesti miracol un macel? Inseamna ca dumnezeu este psihopat. Incearca sa dezvolti subiectul in termeni filosofici si sociali. Termeni reali.Tot ce e scris in biblie este o mizerie menita sa spele pe creier. Doar ca scrie intr-o carte infama ca un nene a facut minuni nu inseamna ca e real avand in vedere inexistenta unei verificari asupra relatarilor imbecile de acolo. Trezeste-te la realitate. Si oamenii care se trezesc din coma dupa nu stiu cati ani sunt complet explicabili pe plan stiintific in comparatie cu al tau dumnezeu.

| Paywa a răspuns (pentru TheBlueWolf):

Tu tot insisti sa ma convingi ca Dumnezeu nu exista. Cazurile in care oamenii se trezesc din coma dupa 10 ani nu sunt explicate stiintific, chiar doctorii le s numesc miracole.
Eu aleg sa cred in Dumnezeu, daca tu nu vrei e problema ta.
Apropo, unde crezi ca te duci dupa ce mori?

| TheBlueWolf a răspuns (pentru Paywa):

Nicaieri, omul este o masinarie asa a fost si asa va fi mereu. Suntem niste marionete minuscule intr-un univers infinit invaluit in mister. Citeste cartile lui Stephen Hawking si ti se va explica unde mergi, in mormant, in intuneric.Corpul este doar material iar subconstientul devine energie pura. Ajungem NIMIC. Suntem aruncati pe aceasta tabla de sah imprejmuita cu gard electric.Gardul electric insa este religia impiedicandu-ne sa gandim logic si dincolo de un anume punct. Suntem lasati sa ne mancam ca niste fiare in aceasta societate imbaxita si mizera. Ideea ca exista o viata dupa moate provine din teama absolut incontestabila de intuneric. Este psihica treaba, am studiat psihologia destul cat sa pot aduce argumente solide in apararea mea la capitolul asta. Asadar trezirea la realitate. Societatea e o jungla nu exista nici un dumnezeu sa te salveze. Singurul dumnezeu esti tu la fel si drac si tot ce vrei. Suntem o bomba cu ceas asa am fost mereu si asa vom sfarsi. Intr-o zi lumea va arde din temelii asa cum am mai spus iar credinciosii se vor uita in sus varsand lacrimile a milioane de secunde irosite prin biserici intrebandu-se unde este dumnezeu sa ii salveze. Raspunsul fiind absolute evident...Nicaieri.

| Paywa a răspuns (pentru TheBlueWolf):

N-am citit Biblia si nici alte carti crestine, dar asta nu ma face sa citesc carti care il reneaga pe Dumnezeu. Nu sunt genul de om care merge duminica la biserica, dar asta nu inseamna ca nu mi-as dori. Pur si simplu nu pot sa nu mai cred in El pentru simplu fapt ca am citit pe internet ca unii nu cred. Am fost botezata si deci asta m-a facut crestina. Sunt crestina, cred in Dumnezeu.

| TheBlueWolf a răspuns (pentru Paywa):

Este un virus religia, concluzia pe care am tras-o in urma dialogurilor cu diverse persoane care promoveaza aceasta entitate imbecila si neverificabila. In orice caz, ramai in lumea ta magica in care totul este roz. Vine vremea cand realizezi de fapt cat de brutala este viata. P.S. Daca esti bagata in apa (ritual absolut imbecil si salbatic) nu inseamna ca ti se face vreo legatura supranaturala cu zeitatile. Nu inseamna ca un hot ordinar (preot) si-a luat ratia de bani pentru meseria sa adevarata. - Spalarea pe creier.

| Paywa a răspuns (pentru TheBlueWolf):

Lumea mea nu-i deloc roz si nici magica, ca sa clarificam.
Si nu pierzi nimic daca crezi. Si nu cred ca preotii aia fac atatia ani de scoala ca sa ajunga asa doar pentru ca s-au gandit ei sa fraiereasca lumea.
Stiai ca un preot nu se mantuieste decat daca toti enoriasii sai se mantuiesc?
Sa iti dedici viata lui Dumnezeu nu cred ca e o hotarare pe care o poate lua toata lumea, daca voiau pur si simplu bani puteau sa aleaga orice alta meserie.
Si cu ingropatul. Vrei sa fii ingropat dupa ce mori? Numai crestinii isi ingroapa mortii, corpul tau poate fi bine-mersi lasat la soare dupa ce mori, daca n-ai suflet nu conteaza pentru tine.happy
De studiul ala cum ca in momentul in care a murit un om cantareste cu 25 de grame mai putin si ca aceea e greutatea sufletului, ai auzit?

| TheBlueWolf a răspuns (pentru Paywa):

Este o imbecilitate cu greutatea sufletului. Pune mana si studiaza anatomie apoi vei intelege "greutatea sufletului". Suflet este un termen medieval prin care se interpreteaza subconstientul si energia libera care practic ne da viata. Aceasta energie exista peste tot in jurul nostru si are mai multe forme pe care le poate concretiza. Iar eu am spus de mult ca nu vreau sa am de aface cu nici un ritual cre(s)tin. Vreau sa fiu dus direct la crematoriu dupa ce dau coltul. Trezeste-te la realitate. Sunt milioane de dovezi ca nu exista dumnezeu.Nu iti trebuie cunostinte din cine stie ce domenii decat niste ochelari de soare. Uita-te in jurul tau ce se intampla cu societatea si cu viata.

| MsGringer a răspuns (pentru the2k):

Cica minunile lui Isus sunt povesti auzi.Bai baiatule esti tare incult tu.Crezi ca au inventat astia toata povestea cu Isus, care ne-a creat si ne-a dat suflare, ca n-aveau ce face nu? Trezeste-te! ca traiesti pe alta planeta.

Răspuns utilizator avertizat
| MsGringer a răspuns (pentru the2k):

E clar! Nu ai nici o idee de ce esti pe lumea astalaughing.Si nu vorbesc ca sunt crestina sau ma rog,pur si simplu stiu lucrurile elementare.Mi-e sila de oamenii aia care spun ca ei provin din maimute, ca ei sunt cei mai tari, fac totul pe picioarele lor, daca cumva castiga ceva sau ii ocoleste nenorocirea ei zic ca e norocul.Voi nu credeti ca exista Dumnezeu.Da atunci de ce mai esti ma pe lumea asta? Este adevarat ca si mie mi se pare incredibil ce este in biblie dar eu cred, ca pana la urma nu te costa nimic sa crezi.In fine, nici nu stiu de ce imi bat capu', dar avand in vedere ca e vacanta si n-am ce face imi dau si eu cu parerea.No hurt feelings, nu e personal.Imi place sa conversez cu oamenii care au diferite idealuri, credinte. Vreau sa stiu cum vad ei viata asta, sa compar viziunea lor cu a mea.Scuze daca te-am incomodat.

Răspuns utilizator avertizat
| MsGringer a răspuns (pentru the2k):

Ok! Fiecare percepe viata asta si omul, la fel si pe Dumnezeu, cum vrea, cum crede sau cum a auzit.Sunt interesante argumentele tale si ma bucur ca am putut avea un schimb de pareri cu un om care se vede ca este destept si foarte cultivat.Dar da-mi voie sa te contrazic la Arca lui Noe.Nu stiu daca stii, dar acum cativa ani buni au descoperit Arca lui Noe, care arata exact asa cum e descrisa in Biblie, si este "ingropata" in niste munti(nu mai stiu exact cum se numesc), dar au vazut scheletul.Asa ca, eu nu stiu multe, dar, gasind aceasta Arca, s-a dovedit ca cel putin "povestea" (cum o numesti tu) cu Arca lui Noe este adevarata.La celelalte nu exista inca dovezi.Dar eu cred.Din moment ce Arca a fost gasita, e clar ca nu e nici o abureala aici.In fine, unii cred, altii nu. Oricum, doi oameni care nu impartasesc aceeasi credinta, sau unul crede si altul nu, niciodata nu o sa se inteleaga pe tema aceasta, asta e clar.Pentru ca nu pot eu spre exemplu sa te fac sa crezi, daca tu crezi sau poate esti convins deja ca nu exista Dumnezeu si Biblia e doar o carte de "povesti" numai cu abureli scrisa de niste oameni fara importanta.Cam asa sta treaba.Pana la urma fiecare om are dreptul la alegere, nu este obligat sa creada in Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Accero a răspuns:

Eu sunt total de acord cu Dontgiveup adica ...citim in biblie si citim in cari si preoti tot fac slujbe si zic ca fac tot in numele domnului, dar ceva real 100% nu am vazut. Adica ca ma trezesc de dimineata? nu e o minune e un fapt, de ce nu m-as trezi eu si sa se trezeasca un ucigas in serie.O minune nu ar fi sa transforme rauri in aur si sa faca palate nu in ziua de azi.O adevarata minune ar fi ca macar cei care ii poarta cuvantul sa nu se imbogateasca pe seama bibliei si a unor oameni batrani si creduli.Adica preoti cu masini bengoase,lanturi de aur la gat, injura de spurca si dracuie la maxim dar, sunt oameni sfinti, Nu vi se pare cam PATETIC daca prviti din perspectiva asta? Mai aud si faze de genul :"Dumnezeu ne testeaza"-testeaza la ce? pentru ce, oricum in lumea pe care s-ar presupune ca el a creat-o daca esti om cinstit si drept si ai un gram de onoare te ingroapa restul, adica eu cred ca e suficient 20 de ani de testat.Cred ca dumnezeu e doar reprezentarea sperantei noastre, si am o dovada clara :Majoritatea se roaga la dumnezeu doar cand au o problema, in rest uita de exitenta lui; mie asta mi se pare cea mai mare dovada ca DUMNEZEU-SPERANTA atat, oameni spera ca exista cineva care ii aude si ii asculta, pentru ca in tara asta nu exista decat cei care vor sa te reduca la tacere, Dar repet asta este doar parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| alwaysStyles a răspuns:

A facut EL destule, asa ca stai tu linistit...

| Danaberciu a răspuns:

Ba da, Dumnezeu face multe miracole! O sa iți spun eu cateva dintre ele: un miracol este ca existi tu, in ciuda faptului ca nu esti prea destept, un alt miracol este ca te trezesti dimineata si ca iti vezi parintrii sanatosi! Asta sunt miracole!

| dyermaker a răspuns:

Fiindca Dumnezeu nu este un Mos sau un IronMan care sta intr-un jilt si se uita ce faci tu. Dumnezeu exista si in acelasi timp nu exista. Este constiinta fiecaruia si a tuturor oamenilor. Dont give up happy

| Cree a răspuns:

Mai, dar tu unde crezi c.o sa te duci cand o sa dai coltul? Crezi c.o sa pleci in alta dimensiune unde pielea e albastra si unde oamenii merg pe tavan? Crezi c.o sa vii inapoi sub forma de greiere si dupa vei muri dupa trei zile calcat de sora.ta care inca e in viata dar ea nu stie ca sufletul tau se afla in corpul greierului aluia? Chiar crezi ca Dumnezeu nu exista? Inseamna ca incarcnarea e adevar 100%. Sincera sa fiu eu nu am crezut, nu cred si nici nu voi crede ca lucrurile se petrec la intamplare si ca universul asta care e nesfarsit e a nimanui. Nu incape indoiala ca Cineva acolo sus ne vegheaza si ne apara.

| georgianaVL a răspuns:

Pentru ca e cel mai puternic inger si inggerii nu se arata daca nu esti cel putin cls 3 nu ai de unde sa stii povestea lui