| Keopa a întrebat:

Daca dumnezeu ne da suflet din rai de ce nu imi aduc aminte cum era in rai inainte sa ma nasc?

16 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Pentru ca omului nu i s-a dat vreun suflet ci suflare impersonala de viata o energie impersonala a vietii de la Dumnezeu. Raiul e pe Pamant si va fi extins pe tot Pamantul. Iadul e la doi metri sub pamant in cimitire.

| Panamax a răspuns:

Ceva ceva imi aduc aminte, si nu seamana deloc cu ce ne invata la biserica.

| Octavian199 a răspuns:

Ce ai ma? Dumnezeu ne-a facut din tarana, si a suflat inspre Adam si a prins viata.Dar e o problema. Tarana fara apa nu se leaga, si culmea Dumnezeu a putut sa faca organele in tarana. Oare cum a acoperit tarana cu un alt strat de tarana=Pielea rolling on the floorStiind ca in tarana nu poti face alt strat, nici in namol.Dar sa mai faci si organe in interiorul ei

| sabin89 a răspuns (pentru Octavian199):

Cum te-ai simţi să ai un ficat de lut?

| Octavian199 a răspuns (pentru sabin89):

Tocmai.Eu ce am zis?

| Panamax a răspuns (pentru sabin89):

Misto.Poti sa bei linistit ca tine la beutura.

| Mircea08 a răspuns:

Iti aduci aminte ziua in care te-ai nascut? Ar trebui sa iti aduci aminte deoarece erai aici pe pamant!
Nu stie nimeni, dar eu cred ca ne-am nascut pe pamant si niciodata nu am fost in rai

| Panamax a răspuns (pentru Mircea08):

Nu conteaza ce crezi tu.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Potrivit Sfantului Maxim si a scrierilor parintelui Staniloaie sufletul este dat in acelasi timp cu trupul, pentru a completa intregul.

Sincer la modul la care ai pus intrebarea.e prea greu sa o intelegi.

| Panamax a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Staniloaie bate campii.
Oricum intelegi putin si incet.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Panamax):

Ai cel putin jumatate din pregatirea sau din titlurile sau din catedrele parintelui Staniloaie sa poti afirma semenea lucru?
Daca nu ai.e rusinos sa afirmi asa ceva.

| Panamax a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Pai a facut teologia la Cernauti si niste cursuri teologice pe unde a apucat.
Adica a studiat despre serpi vorbitori si spiridusi invizibili. Facultatea de litere a facut doatr un an ca a picat examenele.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Si de unde au luat "sfintii" astia raspunsurile?
Nu-mi spune! Li s-a "aratat" vreo forma divina cand fumasera prea mult, izolati in chilia lor pe etno, corect?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Pai, unii dintre dansi erau contemporani cu faptele petrecute si au scris si au dat mai departe din generatia in generatie, iar mintile pricepute, scolite au scris pe marginea acestora. De unde atata rautate ma intreb?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Dansii" au fost contemporani cu ce? Cu existenta sufletului si a raiului?
Daca eu devin sihastru in munte si spun diverse tampenii asta ma face sfant? Credibil? Pot inventa tampenii despre suflet si iad doar pentru ca postesc, stau singur cuc si ma autosatisfac?
wtf? De unde atata prostie ma intreb?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Vorbesti despre reincarnarea. Sufletul nu exista. Este doar o constructie psihica care sa ne faca sa ne credem mai interesanti decat suntem.
Omul este doar un animal social. Homo Sapiens.